RADPOL przejmuje 100% udziałów RURGAZ Sp. z o.o. – Portal PR - 24PR
RADPOL przejmuje 100% udziałów RURGAZ Sp. z o.o.

16.01.2010 Kategoria: Wieści za spółek. Autor: ipis

Za 27,65 mln zł grupa kapitałowa RADPOL SA – dostawca kompleksowych rozwiązań dla energetyki zawodowej i ciepłownictwa – przejęła od dotychczasowych właścicieli 100% udziałów w lubelskim producencie zaawansowanych systemów rurowych. Transakcja jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju grupy RADPOL, która dzięki tej inwestycji w przyszłym roku podwoi wielkość osiąganych przychodów ze sprzedaży.

RURGAZ – technologiczny lider rynku rur PE/PP
Lubelska Spółka jest liderem jeśli chodzi o produkcję zaawansowanych wyrobów z polietylenu i polipropylenu dla najbardziej wymagających odbiorców. Głównymi klientami RURGAZu są spółki gazownicze, sieci wodociągowe, spólki komunalne i wykonawcy prac infrastrukturalno-remontowych.

Poza rurami z polietylenu i polipropylenu o podwyższonych parametrach technicznych, RURGAZ ma w swojej ofercie unikalne wyroby takie jak: dwuwarstwowa rura RC multiSAFE czy rury dedykowane energetyce geotermalnej. Dzięki skupieniu na dochodowych niszach, RURGAZ osiąga wysoką rentowność operacyjną niezależnie od chwilowej koniunktury na rynku. Obecnie Spółka wykorzystuje 100% swoich zdolności produkcyjnych w kluczowym segmencie odpowiedzialnym za około 80% przychodów tj. produkcji rur PE.

Przewagi konkurencyjne Spółki od zawsze budowane były na bazie inwestycji oraz nakładów na badania i rozwój. W latach 2004 – 2009 Spółka zainwestowała ponad 15,5 mln zł w zakup nowych środków trwałych i rozbudowę mocy produkcyjnych. Dzięki tym inwestycjom i pozyskaniu w tym okresie 7 dotacji inwestycyjnych z Unii Europejskiej RURGAZ jest dziś technologicznym liderem swojego segmentu.

Wykres 1. Nakłady na zakup środków trwałych w latach 2004 – 2009

Transakcja i plany rozwoju
Odnosząc cenę transakcyjną do wyników Spółki za rok 2009 RADPOL dokonuje akwizycji przy wskaźniku EV/EBITDA w przedziale 6 – 7. W ocenie Zarządu, wycena przejmowanego podmiotu jest atrakcyjna, a biorąc pod uwagę plany rozwoju, potencjał technologiczny i efekty synergii pomiędzy Spółkami w grupie – na poziomie rynkowym i produktowym – z punktu widzenia akcjonariuszy Spółki transakcja z pewnością będzie miała wpływ na przyspieszenie procesu budowy wartości firmy.

Plany dalszego rozwoju Spółki w ramach grupy są ambitne – RURGAZ w ciągu dwóch lat ma podwoić obroty i zysk na poziomie EBITDA. Spółka nadal będzie inwestowała w swój rozwój– do 2011 ma wydać 15 mln zł na rozbudowę mocy produkcyjnych i wprowadzenie nowych produktów.
„Kupno Spółki takiej jak RURGAZ to dla RADPOL idealna inwestycja. Spółka świetnie wpisuje się w strategię grupy nie tylko dlatego, że jest tak jak pozostałe, Spółką produkcyjną wykorzystującą unikalne technologie. Przede wszystkim, widzę ogromne synergie produktowe, które pozwolą nam wspólnie sprzedawać kompleksowe rozwiązania do dotychczasowych odbiorców obu Spółek. Liczę, że w wyniku tej transakcji RADPOL poprawi nie tylko swoje skonsolidowane wyniki, ale w drodze współpracy obie Spółki dużo zyskają na poziomie jednostkowym. Po kolejnej akwizycji, którą chcemy zamknąć w tym roku Grupa RADPOL stanie się jednym największych dostawców rozwiązań infrastrukturalnych dla energetyki, ciepłownictwa, gazownictwa i sieci wodociągowych w regionie o przychodach ok. 250 mln zł.” – powiedział Andrzej Sielski, Prezes Zarządu RADPOL SA.
Informacje o firmie:
RADPOL SA jest liderem na rynku wyrobów termokurczliwych. Produkty RADPOL SA znajdują zastosowanie przede wszystkim w energetyce, elektronice, AGD, telekomunikacji, branży ciepłowniczej i motoryzacyjnej. Firma – jako jedyna w Polsce – posiada akceleratory elektronowe wykorzystywane na skalę przemysłową o energii 2 MeV i 4,5 MeV stosowane w technologii sieciowania radiacyjnego do produkcji wyrobów termokurczliwych.
Spółka RADPOL prowadzi działalność produkcyjną w oparciu o wymagania normy ISO 9001:2000. Od roku 2005 firma posiada certyfikat ISO 14001:2004 dotyczący zagadnień związanych z ochroną środowiska naturalnego. RADPOL prowadzi ewidencję odpadów produkcyjnych, a także zawarł umowę z Organizacją Odzysku Biosystem Kraków w celu zapewnienia wymaganego poziomu recyklingu.
Wysoka jakość produktów firmy RADPOL potwierdzona jest prestiżowymi nagrodami. W lutym 2008 roku RADPOL otrzymał m.in. główną nagrodę Ministerstwa Gospodarki w konkursie na „Najlepiej rozwijającą się firmę w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw”. Spółka otrzymała również specjalne wyróżnienie za tworzenie nowych miejsc pracy. W tym samym roku RADPOL odebrał nagrodę Pomorskiego Lidera Innowacji 2007 oraz Gazelę Biznesu 2007. Wśród nagród zdobytych przez spółkę w 2005 roku znajdują się: Certyfikat Rozważna Firma, Gazele Biznesu, Rzetelny Partner Biznesowy. W roku 2004 RADPOL został zaliczony do najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce w rankingu Gazel Biznesu oraz otrzymał nagrodę Hit Pomorza w kategorii produkcja – za gamę wyrobów termokurczliwych z usieciowanego radiacyjnie polietylenu.
www.radpol.com.pl
RADPOL Elektroporcelana SA jeden z najważniejszych w Polsce producent porcelany elektrotechnicznej. Głównymi kierunkami eksportu – który wynosi średnio 40% sprzedaży – są: Anglia, Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy.
Wysoka jakość wyrobów została potwierdzona badaniami przeprowadzonymi przez BBJ-SEP Warszawa, Instytut Energetyki w Warszawie oraz Instytut Elektrotechniki Wrocław. Ponadto, spółka prowadzi działalność w oparciu o normy ISO 9001:2000.
www.ciechow.com.pl
Tar Heel Capital zarządza funduszami typu Private Equity. Tar Heel Capital inwestuje w przedsiębiorstwa, umożliwiając im dalszy dynamiczny rozwój, a w dalszej perspektywie znalezienie inwestora branżowego lub debiut giełdowy. Uwaga Funduszu skupia się w szczególności na firmach o dużych możliwościach ekspansji oraz na przedsięwzięciach związanych z niepowtarzalną technologią i unikalną wiedzą. Wśród inwestycji Tar Heel Capital znajdziemy m.in. notowany na giełdzie Radpol SA, operatora logistycznego Apreo Logistics SA, spółka zajmująca się przetwarzaniem odpadów z elektrowni na potrzeby budownictwa Greenbet Polska SA. Partnerem Zarządzającym Funduszu i jego założycielem jest Grzegorz J. Bielowicki.
www.tarheelcap.com

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.