Rynek apteczny oparł się kryzysowi – Portal PR - 24PR
Rynek apteczny oparł się kryzysowi

09.01.2010 Kategoria: GOSPODARKA, zdrowie. Autor: ipis

Kryzys finansowy, który dotknął wiele sektorów polskiej gospodarki, w żaden sposób nie wpłynął na rynek apteczny. Według danych Monitora Zdrowia Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, w ciągu ostatnich dwóch lat obrót rynku aptecznego zwiększył się o 15,2%, a obroty w listopadzie wyniosły 2,34 mld PLN. Analitycy OSOZ szacują, że w 2009 obroty rynku leków ukształtują się na poziomie 26,04 mld PLN.

W listopadzie w związku z nasileniem się zachorowań na grypę znacząco wzrosły obroty na rynku aptecznym. Poziom obrotu w statystycznej aptece w listopadzie wyniósł 174 tys. PLN i w porównaniu do listopada ubiegłego roku był wyższy o 29,5 tys. PLN – co daje wzrost o ok. 20,4%. Wydatki pacjentów były powodowane przede wszystkim przez leki przeciwgrypowe, ale w obawie przed epidemią znacząco wzrosły wydatki na produkty „około grypowe” czyli m.in. maseczki ochronne, środki wzmacniające odporność, witaminy. Dowodem na wzrost wydatków „około grypowych” jest zwiększenie wartości sprzedaży odręcznej w statystycznej aptece, osiągające w listopadzie br. 65,5 tys. PLN. W stosunku do października, listopadowa sprzedaż leków „około grypowych” wzrosła o 6,5%, a w porównaniu do poprzedniego roku o ok. 35,6% – analizuje Łukasz Stopa, Kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Na podstawie danych dotyczących wieloletniej sprzedaży aptecznej, analitycy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia prognozują, iż globalne obroty wszystkich aptek w Polsce w 2009 roku wyniosą ok. 26,04 mld PLN, co w porównaniu do 2008 roku daje wzrost o blisko 2 mld PLN (8,2%), a w stosunku do 2007 roku oznacza to wzrost obrotów o prawie 4,5 mld PLN (20,6%).

W okresie października i listopada 2009 r., w statystycznej aptece, największy wzrost wynoszący 26,71% osiągnęła sprzedaż leków przeciwzapalnych, z 9116 PLN w październiku do 11551 PLN w listopadzie. Największy spadek sprzedaży w porównaniu do poprzedniego miesiąca zanotowała grupa produktów działających na krew i układ krwiotwórczy – spadek o 9,78% ( z 5709 PLN w październiku do 5150 PLN w listopadzie).

Na wzrost obrotów aptek spory wpływ ma rosnąca z roku na rok wartość refundacji leków przez NFZ. Biorąc pod uwagę procentowy udział refundacji w sprzedaży refundowanej w listopadzie 2009 roku wyniosła 70,8% i w ciągu roku wzrosła o 3,7%, a w ciągu dwóch lat o 11,3%. W przeliczeniu na złotówki średnia wartość refundacji na pacjenta wzrosła w ciągu dwóch lat o 1.65 PLN – osiągając w listopadzie wartość 13,6 PLN.

Monitor Zdrowia to raport wydawany przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia. W każdym miesiącu publikuje informacje dotyczące zachorowalności, kosztów leczenia oraz częstotliwości występowania chorób w Polsce.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.