Sieci bezprzewodowe w standardzie WiMAX – Portal PR - 24PR
Sieci bezprzewodowe w standardzie WiMAX

19.01.2010 Kategoria: Technologie, Telekomunikacja. Autor: Anna Skiba

.System bezprzewodowy Alvarion na pasmo licencjonowaneSieci bezprzewodowe WiMAX (802.16-2004) umożliwiają szerokopasmowy dostęp do Internetu i telefonii. Mogą pracować bez pełnej widoczności optycznej pomiędzy bazą i odbiornikiem. Wykorzystują licencjonowane (chronione) pasmo 3,4 ÷ 3,8 GHz

Standard WiMAX

Sieciami WIMAX potocznie nazywane są radiowe sieci pracujące w standardzie IEEE 802.16-2004. Określenie „WiMAX” pochodzi się od nazwy organizacji zrzeszającej producentów i zajmującej się certyfikacją urządzeń zgodnych ze standardem. Certyfikaty powinny gwarantować kompatybilność rozwiązań sprzętowych różnych producentów.

Przeznaczenie sieci WiMAX

WiMAX powstał jako radiowa alternatywa dla łączy typu DSL, E1. Zwykle ma umożliwiać szerokopasmowy dostęp do internetu i telefonii dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Jest również stosowany do łączenia oddziałów firm, urzędów lub instytucji w jedną sieć. W polskich warunkach ekonomicznych często bywa wykorzystywany jako sieć szkieletowa na potrzeby sieci hotspotów.

Potencjał sieci bezprzewodowych WiMAX

System WiMAX AxxceleraStandardowy sektor radiowy WiMAX może pracować z przepustowości sięgającą 10Mb/s download i 8 Mb/s upload dla ruchu UDP w kanale 3,5 MHz. Do budowy stacji bazowej zwykle stosuje się od jednego do sześciu sektorów radiowych. Sektory radiowe najczęściej tworzą anteny radiowe o kącie promieniowania 60, 90 lub 120 stopni. W przypadku jednosektorowych stacji bazowych można wykorzystywać anteny dookólne. Zasięgi stacji bazowej są uzależnione od rodzaju anten i lokalnych warunków terenowych. Przeważnie jest to kilka, czasem kilkanaście kilometrów. System WiMAX może być wykorzystywany przy braku widoczności optycznej (NLOS). Jednak należy liczyć się z tym, że efektywne zasięgi w tej sytuacji spadają od kilkuset metrów – do kilku kilometrów w zależności od warunków.

Stosowane częstotliwości licencjonowane

W Polsce największą popularnością cieszą się sieci pracujące w paśmie licencjonowanym 3,4 ÷ 3,8 GHz. Ze względu na fakt, że w Polsce sieci WiMAX budowane są w paśmie licencjonowanym – pierwszym krokiem do zrealizowania naszej inwestycji musi byćo zarezerwowanie częstotliwości. Przydziałem częstotliwości w Polsce zajmuje się Urząd Komunikacji Elektronicznej. Szczegółowe informacje dotyczące uzyskania pozwoleń radiowych można odnaleźć na stronach internetowych UKE. Po uzyskaniu informacji, które kanały są nie zarezerwowane możemy rozpocząć procedurę doboru urządzeń radiowych dedykowanych na interesujące nas pasmo. Szczególnie należy skupić uwagę na wyborze rodzaju dupleksu (TDD lub FDD).

Weźmy pod uwagę poniższą charakterystykę obydwu rodzajów urządzeń:

TDD
  • efektywny przy transmisji niesymetrycznej czyli w sytuacji, gdy ilość wysyłanych i odbieranych danych jest zasadniczo różna. Taką charakterystykę posiada klasyczny dostęp do Internetu, gdzie przeważająca większość użytkowników pobiera więcej danych niż wysyła
  • stosunkowo niższy koszt urządzeń
FDD
  • efektywny w przypadku transmisji symetrycznej
  • trochę krótsze opóźnienia transmisji pakietów
  • większy koszt urządzenia

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Łącze optyczne OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.