(Co)Dzień Bezpiecznego Internetu! – Portal PR - 24PR
(Co)Dzień Bezpiecznego Internetu!

09.02.2010 Kategoria: EVENT, INTERNET. Autor: ipis

Od kliku lat, na początku lutego obchodzimy w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu, w którym szczególnie zwracamy uwagę społeczeństwa na problem rozważnego korzystania z Sieci. Pamiętajmy jednak, że o bezpieczeństwo w Internecie należy dbać samemu i na co dzień, zwłaszcza gdy chodzi o dobro najmłodszych użytkowników.

Internet nie jest ani dobry, ani zły. Dopiero to, jak go używamy czyni go bezpiecznym lub nie. Duża skala negatywnych zjawisk związanych z przestępczością internetową spowodowała, że o tym problemie mówi się szeroko w mediach. Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dzieci, chłonąc wszelkie technologiczne nowinki, mogą nie wiedzieć, że podając swoje dane osobowe lub zamieszczając swoje zdjęcia w Sieci narażają się na niebezpieczeństwo. Chcąc nawiązywać kontakty z rówieśnikami w Internecie mogą paść ofiarą przestępcy. Dorośli często nie mają świadomości tego, że ich dzieci są nękane w Sieci, bądź same krzywdzą innych. Uważają, że problem dostępu do treści nieodpowiednich dla dzieci, może naprawić filtr rodzinny.

Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu chcemy przypomnieć wszystkim internautom, dorosłym i dzieciom, że mogą i powinni sami zadbać o swoje bezpieczeństwo w Sieci. – mówi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl, która jako pierwsza w Polsce podjęła temat bezpieczeństwa dzieci on-line.

Dla bezpieczeństwa w Sieci najważniejsza jest edukacja oraz codzienna praca nauczycieli i rodziców z dziećmi oraz pogłębianie własnej wiedzy na temat Internetu. Pragnę podkreślić, że o bezpieczeństwo w Sieci należy dbać na co dzień, nie tylko od święta. Dzień Bezpiecznego Internetu jest dla nas takim samym dniem pracy z młodzieżą i kadrą pedagogiczną w szkołach, jak każdy inny. Będziemy obecni w tym dniu w Limanowej podczas Powiatowego Konkursu „Bezpieczny Internet” dla młodzieży gimnazjalnej. Będziemy też szkolić w zakresie bezpiecznej Sieci pedagogów w Kłobucku i Bieruniu.– dodaje Jakub Śpiewak.

Dzień Bezpiecznego Internetu jest wydarzeniem międzynarodowym. W Polsce organizowany jest po raz szósty, przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową.

Fundacja Kidprotect.pl, jako pierwsza w Polsce, osiem lat temu podjęła walkę o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie. Prowadzi pierwszy w Polsce hotline, na który zgłaszane są przypadki przestępczości internetowej wobec dzieci. Na co dzień współpracuje z organami ścigania, wspomagając je w zwalczaniu przestępczości internetowej wobec dzieci, udzielając porad i szkoleń. Przedstawiciele Fundacji biorą udział w pracach legislacyjnych Zespołu Konsultacyjnego ds. przeciwdziałania dyskryminacji nieletnich w elektronicznych środkach masowego przekazu. W 2009 roku, wraz z Grupą TP, uruchomiła Szkołę Bezpiecznego Internetu, program profilaktyczno-edukacyjny dla szkół, któremu patronuje Mister Edukacji Narodowej, Katarzyna Hall, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Elżbieta Radziszewska oraz Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. W ramach Szkoły Bezpiecznego Internetu, wspólnie z Grupą Allegro oraz portalem Nasza-Klasa.pl, Fundacja Kidprotect.pl organizuje akcję „Klikaj z głową”, w ramach której szkoli młodzież w całej Polsce w zakresie bezpiecznego poruszania się w Sieci.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.