Łącza laserowe – alternatywa dla łączy radiowych – Portal PR - 24PR
Łącza laserowe – alternatywa dla łączy radiowych

24.02.2010 Kategoria: Technologie, Telekomunikacja. Autor: Anna Skiba

Głowica optycznaBezprzewodowe łącza optyczne (FSO) są w stanie uzyskać przepustowości rzędu 1Gb/s. Nie wymagają pozyskiwania pozwoleń ani rezerwowania częstotliwości w UKE. Są niewrażliwe na zakłócenia generowane przez systemy radiowe. Podsłuchanie i modyfikacja transmitowanych danych jest w gruncie rzeczy niemożliwa.
Bezprzewodowe łącza laserowe (FSO) to interesująca alternatywa dla sieci LAN oraz sieci radiowych. Główną zaletą łączy optycznych jest ich prędkość – nawet do 1Gb/s. Ten rząd wielkości przepływności jest praktycznie nieosiągalny dla urządzeń radiowych pracujących w paśmie nielicencjonowanym .

Budowa systemu laserowego

Na kompletne bezprzewodowe łącze laserowe składają się dwie głowice optyczne. Głowice mogą mieć różnorodne interfejsy: 10/100-Base-TX Ethernet, światłowodowy (jednomodowy, wielomodowy). Po zwizowaniu głowic i podłączeniu ich do LANu otrzymujemy przeźroczysty dla ruchu sieciowego most laserowy.

Bezpieczeństwo transmitowanych danych

Łącze optyczneBezprzewodowe łącza laserowe oferują nam miedzy innymi gwarancję bezpieczństwa transmisji danych. Podsłuchanie lub przechwycenie transmitowanych danych jest niezwykle trudne do osiągnięcia. Wiązka światła emitowanego przez głowice ma kąt promieniowania rzędu kilku tysięcznych radiana. Stąd FSO z powodzeniem stosowane są tam, gdzie oczekiwany jest najwyższy poziom poufności przesyłanych informacji.

Przepustowość łączy laserowych

Uogólniając łącza laserowe możemy potraktować jako bezprzewodowe przedłużenie skrętki czy światłowodu. W zależności od modelu łącza laserowe zapewniają pełną przepływność, jaką oferuje nam dany interfejs. Czyli np. dla interfejsu 1Gb/s łącze zagwarantuje przepustowość 1Gb/s w jedną i 1Gb/s w drugą stronę (Full-Duplex) nie wnosząc dodatkowych opóźnień. W przypadku łączy laserowych moc odbieranego sygnału nie ma wpływu na prędkość transmisji, co jest charakterystyczne dla łączy radiowych. Jeżeli tylko głowica laserowa odbiera sygnał nawet w niewielkim zakresie to łącze pracuje z pełną przepustowością.

Medium transmisyjne

Łącze laseroweDo transmisji danych stosuje się światło emitowane przez diody laserowe o długości rzędu kilkuset nm. Z racji tego na wykorzystywanie łączy FSO nie potrzeba jakiegokolwiek pozwolenia czy rezerwacji częstotliwości. Bardzo ważne jest również to, że transmisja optyczna nie może być zakłócona przez  systemy radiowe. Jest to bardzo ważną zaletę łączy FSO, szczególnie istotną w warunkach miejskich gdzie uzyskać częstotliwość jest bardzo trudno a pasma nielicencjonowane niezwykle intensywnie nawzajem się zakłócają.

Zasięg

Łącze radiowe oraz laseroweDla różnych modeli ich producenci oferują różne zasięgi urządzeń optycznych  –  dochodzące nawet do kilku kilometrów. Przy wyborze urządzeń trzeba jednak mieć wgląd na specyfikę polskich warunków środowiskowych. W polskich warunkach klimatycznych pojawić się mogą niekiedy silne mgły oraz intensywne opady deszczu i śniegu. Dlatego też zawsze należy wybierać model z dużym zapasem jeśli chodzi o zadeklarowany przez producenta zasięg. Ustrzeże nas to przed przerwami w pracy łącza w wymienionych powyżej sytuacjach. Dobór głowic z odpowiednim zapasem mocy zagwarantuje nam bezawaryjną pracę w czasie mgieł i opadów deszczu oraz śniegu.

Wpływ łączy laserowych na zdrowie a raczej jego brak

Światło emitowane przez głowice laserowe ma, w zależności od modelu, długość rzędu kilkuset nm. W związku z faktem, że promieniowanie laserowe o różnorodnych długościach fal i mocach może wywoływać różnorodne skutki, podczas oddziaływania z tkanką biologiczną, lasery sklasyfikowano w siedem klas (wg PN-EN 60825-1: 2000). Najczęściej wykorzystywane są urządzenia klasy 1M co zgodnie z normą oznacza:

„Lasery emitujące promieniowanie w zakresie długości fal do 302,5 nm do 4000 nm, które są bezpieczne w racjonalnych warunkach pracy, ale mogą być niebezpieczne podczas patrzenia w wiązkę przez przyrządy optyczne.”

Z tej przyczyny należy wystrzegać się patrzenia np. przez lornetkę wprost w promień światła głowicy laserowej. Z racji tego, że głowice montowane są w miejscach niedostępnych dla przypadkowych osób, praktycznie nie jest możliwe by coś takiego mogło zdarzyć się postronnej osobie.

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Łącze optyczne OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.