Łącze laserowe – optolinia dla BSH – Portal PR - 24PR
Łącze laserowe – optolinia dla BSH

20.02.2010 Kategoria: Technologie, Telekomunikacja. Autor: Anna Skiba

OptoliniaNetiona – Cyberbajt dostarczyła, zainstalowała oraz uruchomiła łącze laserowe o przepustowości 1GB/s dla BSH. Utworzenie zapasowego mostu bezprzewodowego zapewniło bezproblemową łączność pomiędzy oddziałami Inwestora. Optolinia działa wydajnie, bezpiecznie i jest prosta w montażu..

Zapotrzebowanie Inwestora: łącze back-up

Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego potrzebowała bezpiecznego i stabilnego łącza backupowego , by zapewnić bezawaryjne połączenie pomiędzy jednostkami swojej firmy.

W biurach Inwestora istniała już infrastruktura światłowodowa oraz łącze światłowodowe pomiędzy nimi, lecz ze względu na strategiczne znaczenie przesyłanych informacji Inwestorowi zależało na tym, by transmisja między oddziałami realizowana była bez żadnych zakłóceń. Z tej przyczyny Inwestor był zainteresowany utworzeniem łącza backupowego w technologii bezprzewodowej.

Istotną kwestią dla Inwestora była duża przepustowość sięgająca 1Gb/s. Od potencjalnego rozwiązania Inwestor oczekiwał bardzo małych opóźnień w przesyłaniu pakietów, by zagwarantować odpowiednią szybkość pracy systemu.

Ważnym elementem wdrożenia systemu na potrzeby BSH była szybkości wdrożenia i uruchomienia i co za tym idzie prostota instalacji. Inwestor planował zainstalować urządzenia na dachach budynków, lecz zależało mu na nieinwazyjnym posadowieniu urządzeń, by nie naruszać powłoki dachu. Na dachach budynków należało więc postawić maszty balansowe.

Proponowane dla BSH urządzenia powinny być wyposażone w interfejs światłowodowy, aby bez problemu można je było podłączyć do istniejącej już infrastruktury opartej na światłowodzie.

Z tego też względu na miejsca posadowienia urządzeń – w przypadku tego wdrożenia konkretrnie na dachy budynków – należało doprowadzić instalację elektryczną, by zasilić urządzenia.

Wybór technologii – łącze laserowe:

Netiona – Cyberbajt mając na uwadze potrzeby Inwestora zaproponowała rozwiązanie oparte na łączu optycznym . Optolinia jest w stanie sprostać nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom jeżeli chodzi o stabilność połączenia, niezawodność i wydajność systemu. Ponadto wykorzystanie łącza laserowego znacząco upraszcza proces wdrożenia. Unika się w ten sposób długiego (nawet do kilku miesięcy) procesu rezerwacji częstotliwości radiowej oraz eliminuje koszty związane z opłatami za dzierżawę częstotliwości.

Optolinia LightPointe FlightStrata G – 1Gb zaproponowane przez Netionę zapewniają przepustowość rzędu 1Gb/s, czego wymagał Inwestor. Nadajnik optyczny, należący do klasy 1M dotyczącej urządzeń laserowych, gwarantuje, że to rozwiązanie jest bezpieczne dla ludzkiego oka. Znacząco podnosi to bezpieczeństwo instalacji i eksploatacji urządzeń.

Głowice laserowe posiadają mechanizm AutoTrackingu, który steruje wiązką światła, żeby zapewnić maksymalny poziom odbieranego sygnału oraz koryguje odchylenia wiązki. Urządzenia optyczne są w pełni odporne na zmienne warunki pogodowe. Są wyposażone w ogrzewanie przedniej szyby co zapobiega osadzaniu się pary wodnej, rosy i śniegu. Głowice laserowe i moc laserów została tak dobrana aby zapewnić niezbędny zapas mocy w przypadku wystąpienia długotrwałych, niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, mgła).

Wynik wdrożenia łącza laserowego:

Firma BSH otrzymała bardzo funkcjonalną, stabilną i wydajną optolinię, która gwarantuje wysokiej jakości komunikację wewnętrzną Inwestora. Utworzenie zapasowego mostu bezprzewodowego zapewniło bezproblemową łączność pomiędzy oddziałami w przypadku awarii głównego łącza. Zainstalowane łącze laserowe pozwoliło Inwestorowi mieć pewność, że komunikacja  pomiędzy oddziałami zawsze będzie realizowana w sposób wydajny i bezawaryjny.

BSH - optoliniaInżynierowie Netiony dołożyli wszelkich starań, by zaoferowany przez nią system w pełni zaspokajał oczekiwania BSH. Uzyskana dzięki urządzeniom laserowym przepustowość 1Gb/s zagwarantowała bezproblemową komunikację pomiędzy komórkami Inwestora. Inżynierowie Netiony kierując się wymaganiami Inwestora wdrożyli optolinię w bardzo krótkim czasie.

Inwestor – BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Powstała w 1993 roku BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. jest polską spółką-córką niemieckiego koncernu BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH. Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego produkuje pralki, zmywarki, suszarki do ubrań oraz dystrybuuje sprzęt AGD marek Bosch i Siemens. Od momentu utworzenia spółki BSH w Polsce zdobyła ona udziały zapewniające jej silną pozycję na polskim rynku.

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Łącze optyczne OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi: , ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.