Magazyn przyszłości – Portal PR - 24PR
Magazyn przyszłości

18.02.2010 Kategoria: Technologie. Autor: ipis

Dostarczany towar jest automatycznie identyfikowany za pomocą fal radiowych i rozładowywany przez samosterujące wózki widłowe w wysokich na kilka pięter budynkach, a człowiek jedynie zarządza całym procesem. To nie wizja z filmu science-fiction, tak niedługo będą wyglądały nowoczesne magazyny w Polsce.

W najbliższym czasie powszechnie stosowane do tej pory rozwiązania zostaną zastąpione przez nowsze i skuteczniejsze technologie. Pełna automatyzacja procesu magazynowania jest punktem docelowym zarówno dla informatyków, jak i producentów maszyn składujących czy wózków widłowych. Same firmy logistyczne również są zainteresowanie wdrażaniem innowacyjnych pomysłów, co pozwoli im na usprawnienie pracy, a w dalszej perspektywie na redukcję kosztów.

Zdalne sterowanie

Kluczem do wydajnego i efektywnego funkcjonowania magazynu są systemy informatyczne. Tylko one mogą zapewnić szybki i niezawodny przepływ materiałów, który jest dziś podstawą konkurencyjności na rynku logistycznym. Zaprojektowane pod konkretnego klienta systemy WMS, czyli programy do zarządzania ruchem produktów, współpracują z systemem informatycznym całego przedsiębiorstwa, a jednocześnie ściśle odpowiadają na jego potrzeby logistyczne. Z ich pomocą możliwa jest bezbłędna kontrola obrotu towarów, a nawet każdej pojedynczej przesyłki. Dla dynamicznie rozwijających się magazynów największe nadzieje na usprawnienie pracy niesie jednak system identyfikacji radiowej. RFID i elektroniczny kod produktu skutecznie będzie wypierał tradycyjne kody kreskowe. Ich sczytywanie przez magazyniera podczas przyjmowania towaru było niezwykle czasochłonne, teraz wszystko będzie odbywało się automatycznie. Wystarczy, że produkt przejedzie przez bramkę, a natychmiast pojawi się w bazie danych. Zdaniem specjalistów, zainwestowanie w nowoczesne systemy informatyczne, może zwiększyć wydajność nawet o jedną czwartą.

Magazyny pną się w górę

Poza wewnętrznymi zmianami w funkcjonowaniu firm logistycznych, postęp coraz częściej będzie widoczny gołym okiem. Nastąpi przede wszystkim rewolucja w architekturze samych magazynów, które będą coraz wyższe. Za sprawą nowoczesnych systemów wysokiego składowania, możliwa będzie oszczędność powierzchni w budynku, a tym samym kosztów gruntowych. Inteligentne sterowanie logistyki wewnętrznej jest możliwe za pomocą innowacyjnych maszyn, jak wózki widłowe czy podnośniki paletowe. – Automatyzacja magazynu niesie za sobą ogromny potencjał oszczędności dla procesów w przedsiębiorstwie – mówi Borys Wochna, prezes firmy STILL – Samobieżne wózki widłowe potrafią bezbłędnie poruszać się po magazynie dzięki zeskanowanym strukturom otoczenia i lokalizować, a następnie odkładać i zabierać towary z regałów. W połączeniu z systemem informatycznym tak zorganizowany magazyn będzie mógł w przyszłości pracować nawet 24 godziny na dobę.

Bariera finansowa
Pomimo postępującej automatyzacji, człowiek wciąż będzie niezbędny. Czynności mechaniczne co prawda przejmą za niego maszyny, jednak nadal będzie musiał zarządzać ich pracą, a także zajmować się konserwacją. Jedynym ograniczeniem przed upowszechnieniem nowych technologii na szerszą skalę są wysokie koszty ich wdrożenia. Jednak w miarę upływu czasu ceny będą spadały, a magazyny staną się coraz bardziej nowoczesne i inteligentne.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.