Sieć bezprzewodowa w akademikach WAT – Portal PR - 24PR
Sieć bezprzewodowa w akademikach WAT

14.02.2010 Kategoria: Agencje PR, INNE, INTERNET, Technologie, Telekomunikacja. Autor: Anna Skiba

Netiona – Cyberbajt zaprojektowała i wdrożyła sieć bezprzewodową wraz z systemem bezpieczeństwa oraz autoryzacji użytkowników w akademikach Wojskowej Akademii Technicznej. Netiona dołożyła wszelkich starań, by usatysfakcjonować zarówno Władze uczelni jak i studentów, którzy również bardzo wnikliwie weryfikowali wszelkie funkcjonalności systemu.

Sieć radiowa w Akademikach WAT

Istotą działania Wojskowej Akademii Technicznej jest kształcenie studentów zarówno cywilnych jak i wojskowych gotowych służyć swoją wiedzą Państwu Polskiemu. Absolwenci WAT znajdują niejednokrotnie pracę w administracji państwowej, współtworzą wiele firm i instytucji – są członkami różnorodnych gałęzi gospodarki i kultury polskiej. Dlatego też gruntowne edukowanie studentów dające im podwaliny szerokiej wiedzy o świecie jest niezmiernie ważnym elementem nauki, jaki swoim studentom pragnie ofiarować WAT.

Dla zapewnienia swoim studentom dostępu do niewyczerpanych zapasów wiedzy jaki niesie Internet, władze uczelni podjęły decyzję o zbudowaniu na terenie Akademików sieci bezprzewodowej oferującej studentom dostęp do zasobów sieci Internet.

Istotne aspekty wdrożenia sieci bezprzewodowej

By zrealizować plan Inwestora trzeba było jednak stawić czoło wielu pomniejszym problemom, które pojawiały się w miarę rozwoju koncepcji technologicznej sieci bezprzewodowej.

Lokalizacja sieci

Akademiki WAT-u znajdują się w starych budynkach o stosunkowo grubych ścianach, co mogłoby negatywnie wpływać na propagację sygnału radiowego. Inwestorowi zależało na tym, by zapewnić dostęp do  Internetu wszystkim studentom, bez względu na ich lokalizację. System, którego oczekiwał WAT miał więc zagwarantować optymalny zasięg sygnału radiowego na całym terenie Akademików.

Zabezpieczenie punktów dostępowych

Punkty dostępowe , które umożliwiałyby wdrożenie w Akademikach sieci bezprzewodowej, miały być zainstalowane w miejscach ogólnie dostępnych – co jest równoznaczne z tym, że mogły być narażone na kradzież bądź zniszczenie. Inwestor bardzo się obawiał, iż drogi sprzęt przeznaczony dla dobra studentów WAT-u, mógłby bardzo szybko stać się atrakcyjnym łupem dla potencjalnych wandali czy złodziei.

Liczba użytkowników sieci bezprzewodowej

Kolejnym poważnym problemem stojącym na drodze do wdrożenia optymalnie działającej sieci radiowej była duża liczba użytkowników zlokalizowana na obszarze działania sieci. Tak duże zagęszczenie użytkowników rodzi dużo większe wymagania wobec systemu co do jego funkcjonalności. Obliguje również Integratora do tego, by bardzo starannie opracował topologię punktów dostępowych, żeby mogły obsłużyć tak dużą liczbę użytkowników.

Autoryzacja użytkowników

System bezprzewodowy, jakiego potrzebował WAT miał być z założenia dedykowany przede wszystkim dla studentów uczelni. Należało zatem zadbać o to, by z systemu mogły korzystać jedynie osoby do tego upoważnione. Istotną kwestią była zatem kontrola dostępu dla użytkowników. Autoryzacja miała odbywać się na zasadzie weryfikacji loginu i hasła studenta, którego dane znajdują się w bazie studentów WAT.

Elastyczny system bezprzewodowy

WAT potrzebował systemu zabezpieczeń, który byłby pod kątem sprzętowym na tyle elastyczny, by mogły z nim współpracować urządzenia sieciowe różnych producentów. Takie rozwiązanie techniczne umożliwiało by realizację kontroli dostępu użytkownikom bez względu na to, jakim sprzętem dysponują.

Prostota obsługi systemu radiowego

Następnym wymaganiem Inwestora wobec systemu była prostota jego użytkowania. Osoba autoryzująca się w sieci nie powinna instalować jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania na swoim komputerze, by uzyskać dostęp do sieci bezprzewodowej.

Wybór rozwiązania bezprzewodowego – HP ProCurve

Netiona  zaproponowała urządzenia ProCurve firmy HP. Jako punkty dostępu zastosowano HP ProCurve 420wl. To wysokiej jakości punkty dostępowe pracujące w standardzie 802.11b/g . Posiadają w komplecie małe, regulowane anteny, co pozwoliło na ich łatwy montaż w wandaloodpornych, metalowych skrzynkach. Wystające z metalowych obudów anteny pozwoliły na optymalne pokrycie sygnałem radiowym wymaganego obszaru.

AP 420 wl mogą być zasilane w technologii Power over Ethernet 802.3af. Wykorzystanie tego typu zasilania skróciło czas wdrożenia i pozwoliło na obniżenie kosztów. Dzięki zastosowaniu zasilania poprzez sieć LAN uniknięto czasochłonnego i kosztownego projektowania sieci elektrycznej do zasilania punktów dostępowych.

Jako przełącznik (koncentrator) wykorzystano urządzenie z serii HP ProCurve 2600-PWR. Przełącznik ten charakteryzuje się dużą wewnętrzną przepustowością, bogatymi możliwościami konfiguracyjnymi oraz zaawansowanymi mechanizmami bezpieczeństwa. Istotnym argumentem przemawiającym za wyborem tego modelu była możliwość zasilania z portów przełącznika punktów dostępowych w technologii PoE.

W przypadku tego przełącznika nie ma konieczności stosowania zewnętrznych Power Injectorów. W celu zapewnienia odpowiedniej mocy elektrycznej dla dużej liczby punktów dostępowych oraz w celu zdublowania zasilania samego przełącznika zastosowano HP ProCurve 600 Redundant External Power Supply.

Do zabezpieczenia całego systemu wykorzystano sprzętowe rozwiązanie HP ProCurve 700wl. Rozwiązanie to oferuje zarządzanie prawami dostępu na bazie tożsamości użytkownika, kompleksowe zabezpieczenie systemu bezprzewodowego oraz szybki i skuteczny roaming dla mobilnych użytkowników. Obsługuje autoryzację i autentykację pozwalając na łatwą i elastyczną integrację z serwerem Radius, ActiveDirectory itd.

Całość systemu bezprzewodowego skonfigurowano w sposób gwarantujący maksimum bezpieczeństwa przy jednoczesnej wygodzie korzystania dla odbiorców. Użytkownicy sieci autoryzowani są przez przeglądarkę internetową co uwalnia użytkowników od ograniczeń związanych z platformą systemową czy koniecznością instalowania specjalistycznego oprogramowania.

Rezultat wdrożenia sieci bezprzewodowej:

Wojskowa Akademia Techniczna dla swoich studentów zamieszkujących w Akademikach otrzymała funkcjonalną oraz bezawaryjną sieć bezprzewodową . Studenci mogą bez przeszkód korzystać z sieci i poszerzać swoją wiedzę. Inżynierowie Netiony wdrożyli system skrojony na miarę potrzeb dla bardzo wymagającego i bezkompromisowego Inwestora.

W przypadku sieci dla studentów WAT wymagania Inwestora były niezwykle resrtrykcyjne. Netiona dołożyła wszelkich starań, by usatysfakcjonować zarówno Władze uczelni jak i studentów, którzy również bardzo wnikliwie weryfikowali wszelkie funkcjonalności systemu.

Wojskowa Akademia Techniczna:

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z siedzibą w Warszawie, działa już od 1951r. Jest akademicką szkołą wyższą posiadającą bardzo bogate tradycje i dziedzictwo. Akademia uczestniczy w umacnianiu bezpieczeństwa Państwa Polskiego podejmując zadania w służbie nauki, kształcąc i wychowując kadry naukowo – dydaktyczne i studentów dla potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz gospodarki narodowej.

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych WLAN,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Łącze laserowe OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.