Łącze zapasowe – backup – Portal PR - 24PR
Łącze zapasowe – backup

02.03.2010 Kategoria: Technologie. Autor: Anna Skiba
Backup radiowy dla łącza optycznego

Backup radiowy dla łącza optycznego

Łącza o znaczeniu strategicznym powinny być wyposażone w łącza zapasowe (backup) w celu zapewnienia niezawodności transmisji. Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie linków w różnych technologiach (np: łącze radiowe i łącze optyczne) – minimalizuje to ryzyko równoczesnej awarii obydwu łączy.

Łącza o znaczeniu kluczowym, bez względu na wykorzystywaną technologię (światłowód, radio, kabel miedziany), powinny być wyposażone w łącze zapasowe (backup). Najlepiej gdyby łącze zapasowe wykorzystywało inną technologię i/lub trasę w stosunku do łącza podstawowego. W zależności od potrzeb może to być łącze o parametrach takich samych jak łącze podstawowe lub gorszych, ale wystarczających jako minimum na czas naprawy podstawowego łącza.

Do budowy linków podstawowych jak również zapasowych można wykorzystać następujące technologie:

Niezawodność transmisji może być osiągnięta na dwa sposoby:

  • łącze zapasowe zaczyna działać dopiero gdy awarii ulegnie łącze podstawowe. Ten sposób stosowany jest zwykle w przypadku gdy łącze zapasowe ma istotnie gorsze parametry od łącza podstawowego.
  • obydwa łącza działają jednocześnie, obciążenie jest równoważone pomiędzy obydwoma łączami. W przypadku awarii jednego z nich drugie łącze obsługuje całą transmisję.

W zależności od możliwości i potrzeb inwestora stosujemy różnorodne techniki wykrywania awarii i szybkiego przełączania ruchu.

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Łącze optyczne OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi: , ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.