Rocznicowy medal Chopin 2010 – Portal PR - 24PR
Rocznicowy medal Chopin 2010

13.03.2010 Kategoria: EVENT. Autor: ipis

Polacy świętują 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. W ramach obchodów odbywają się liczne koncerty, pokazy filmowe, wystawy i spektakle nawiązujące do twórczości i życia artysty, którego kompozycje stały się inspiracją dla wielu pokoleń muzyków na całym świecie. Skarbnica Narodowa, dystrybutor monet i medali okolicznościowych, postanowiła uczcić okrągłą rocznicę urodzin kompozytora emitując medal okolicznościowy platerowany najczystszym 24 karatowym złotem o imponującej średnicy – blisko 9 cm.

Medal niewątpliwie może być interesującą pamiątką zarówno dla pasjonatów twórczości kompozytora, jak również dla osób interesujących się numizmatyką. Awers medalu na pierwszym planie przedstawia popiersie Fryderyka Chopina prezentujące charakterystyczny profil artysty oraz rok urodzin i śmierci kompozytora. Natomiast w tle znajduje się ujęty w symboliczny sposób najbardziej charakterystyczny atrybut muzyka – fortepian. Nie zabrakło także wierzby płaczącej, kojarzonej z Chopinem i jego twórczością. Poszczególne elementy – fortepian i wierzba na awersie przedstawione są jako jedność, co daje bardzo ciekawy efekt. Rewers natomiast prezentuje stylizowaną kompozycję dwóch historycznych wizerunków godła narodowego oraz daty 1810 i 2010 jako podkreślenie obchodów 200. rocznicy urodzin Chopina. W ten sposób awers i rewers tworzą tematyczną całość.

Postanowiliśmy wyemitować medal okolicznościowy związany z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, ponieważ jesteśmy przekonani, że wśród kolekcjonerów jest wiele osób, dla których muzyka Chopina jest bardzo ważna i dla których taki medal będzie stanowił wyjątkową pamiątkę. Dzięki projektowi jednej z najbardziej cenionych projektantek monet i medali w Polsce – Roussanki Nowakowskiej, nawiązujemy zarówno do osoby Chopina, jak również do jego wyjątkowej twórczości – podkreśla Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Medal platerowany jest 24-karatowym złotem i charakteryzuje się najwyższą jakością menniczą. Wybity został stemplem lustrzanym, co oznacza, że posiada idealnie wypolerowane tło i matowy rysunek. Medal o średnicy 88,7 mm umieszczony jest w eleganckiej drewnianej szkatule. Ponadto do medalu dołączony jest Certyfikat Autentyczności zawierający informacje na temat numizmatu.

W ramach limitowanej emisji dostępnych jest tylko 2500 egzemplarzy.
Medal można nabyć w atrakcyjnej cenie – 1050 zł.

***

Skarbnica Narodowa Sp. z o.o. należy do europejskiej grupy Samlerhuset Group BV. Samlerhuset Group jest wiodącym europejskim dystrybutorem monet i medali okolicznościowych, z siedzibą główną w Amsterdamie i filiami w: Danii, Estonii, Finlandii, Czechach, Holandii, Norwegii, Polsce, Szwecji, Chinach oraz Wielkiej Brytanii. Samlerhuset Group jest oficjalnym dystrybutorem około 45 mennic z całego świata. Samlerhuset Group została mianowana oficjalnym dystrybutorem na Europę monet wyemitowanych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010) i Londynie (2012).

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.