Sieci bezprzewodowe WiMAX – Alvarion – Portal PR - 24PR
Sieci bezprzewodowe WiMAX – Alvarion

30.04.2010 Kategoria: INTERNET, Technologie. Autor: Anna Skiba
Sieci WiMAX - Alvarion

Sieci WiMAX - sprzęt firmy Alvarion

Alvarion BreezeMAX to modularny system radiowy punkt-wielopunkt (P2MP) klasy operatorskiej, zgodny ze standardem IEEE 802.16-2004 (WiMAX).

System działa w licencjonowanym paśmie 3,4 ÷ 3,8 GHz w trybie Frequency Division Duplex (FDD) i wykorzystuje dwa simpleksowe kanały o łącznej szerokości 7 MHz (3,5 MHz każdy). System ma modularną budowę, składa się z elementów montowanych na zewnątrz (ODU) i wewnątrz (IDU) budynków.

Podstawowe informacje o sieciach WiMAX Alvarion

Zastosowania

Alvarion WiMAXSystem BreezeMAX jest szczególnie polecany do zastosowań związanych ze świadczeniem bezprzewodowych usług dostępowych do Internetu i transmisji głosu (VoIP). Urządzenia działają w trybie FDD, który w przypadku transmisji symetrycznej zapewnia mniejsze opóźnienia transmisji, co jest szczególnie istotne przy transmisji VIP.

O transmisji symetrycznej mówimy gdy ilość wysyłanych i odbieranych danych przez stację bazową jest mniej więcej taka sama. W przypadku trybu FDD można mówić o faktycznej jednoczesnej, dwustronnej transmisji, ponieważ urządzenie zajmuje dwa odseparowane od siebie kanały. Jeden do uplinku, drugi do downlinku.

Skalowalność systemu WiMAX Alvarion

BreezeMAX w wersji Macro zapewnia dużą skalowalność. W zależności od potrzeb można tworzyć stacje bazowe składające się od jednego do sześciu sektorów. Dzięki temu system może być wykorzystywany w konfiguracjach o małym lub dużym zagęszczeniu stacji klienckich.

Modularność

Modularny system AlvarionSystem w wersji Macro posiada modularną budowę. Część wewnętrzna (IDU) stacji bazowej składa się z wielu modułów instalowanych w obudowie (chassis 19’’) instalowanej w szafie RACK. Wszystkie moduły są typu hotswap co oznacza, że można je wymieniać w trakcie pracy. Wszystkie moduły mogą mieć również zapewnioną redundację co zwiększa poziom niezawodności całego systemu.

QoS

Alvarion WiMAXAlvarion BreezeMAX posiada bardzo rozbudowane mechanizmy QoS pozwalające na zarządzanie pasmem i priorytetyzację usług. Dzięki temu możliwa jest wydajna transmisja obrazu i dźwięku. BreezeMAX używa także własnego protokołu Dynamic Resources Allocation Protocol (DRAP), który w sposób dynamiczny alokuje pasmo dla połączeń głosowych VoIP w momencie podniesienia przez Abonenta słuchawki telefonu. Mechanizm ten pozwala na efektywne wykorzystywanie dostępnego pasma przez przydzielanie pasma tym usługom, które w danej chwili go potrzebują.

Przepustowość

System WiMAX AlvarionStacja bazowa pracuje w trybie full-duplex i zapewnia przepustowość rzędu 18Mb/s w warstwie IP na każdy sektor (modem radiowy, AU). Transmisja w kierunku od stacji bazowej do terminali klienckich odbywa się z prędkością 10 Mb/s, w drugą stronę 8Mb/s. Terminale klienckie pracują w trybie half-duplex oferując przepustowości rzędu 10Mb/s. W przypadku transmisji od stacji bazowej do terminala jest to 10Mb/s, w drugą stronę (uplink) 8Mb/s. Przy transmisji dwukierunkowej terminale osiągają około 4 Mb/s w każdą stronę.

Składniki systemu Alvarion BreezeMAX

Stacje bazowe

System BreezeMAX udostępnia dwa rodzaje stacji bazowych:

 • BMAX Micro – prosta stacja bazowa umożliwiająca podłączenie jednego sektora, bez możliwości rozbudowy. Składa się z części wewnętrznej (IDU) montowanej w szafie Rack 19’’ (zajmuje 1U) oraz części zewnętrznej ODU montowanej bezpośrednio przy antenie. ODU jest takie samo jak w przypadku BMAX Micro. Wersja Macro posiada standardowo ograniczenie możliwości podłączenia do 20 terminali klienckich (CPE). Liczbę obsługiwanych terminali można zwiększyć do 254 dokupując licencje.
 • BMAX Macro – modularna stacja bazowa umożliwiająca podłączenie do sześciu anten sektorowych z możliwością zapewnienia redundancji elementów (wymiana w trakcie pracy, hotswap). Nie ma licencyjnych ograniczeń co do liczby obsługiwanych CPE.

Część wewnętrzna (IDU) składa się z:

 • Base Stadion Chassis (SH) – obudowa montowana w szafie rack 19’’ (zajmuje 8U), w której są montowane pozostałe elementy systemu.
 • Network Processing Unit (NPU) – moduł sterujący i zarządzający pracą wszystkich elementów stacji bazowej. Nadzoruje pracę wszystkich AU, steruje pasmem, zarządza kolejkami i stanowi interfejs łączący stację bazową z siecią.
 • Access Unit, część wewnętrzna (AU-IDU) – moduł modemu radiowego odpowiedzialny za komunikację pomiędzy BS i CPE. Każdy AU obsługuje jeden sektor. Łączy się z AU-ODU kablem koncentrycznym IF (średniej częstotliwości), który służy także do zasilania AU-ODU.
 • Power Interface Unit (PIU) – moduł zasilania integrujący zasilacze. Pełni rolę interfejsu pomiędzy AU, PSU i źródłem napięcia stałego.
 • Power Supply Unit (PSU) – zasilacz 48V, wymagany jeden PSU na każde dwa AU.
 • Air Ventilation Unit (AVU) – moduł integrujący 9 wentylatorów chłodzących całą część wewnętrzną stacji bazowej.

Część zewnętrzna (ODU) stacji bazowej tworzona jest przez:

 • Access Unit, część zewnętrzna (AU-ODU) – konwertuje sygnał ze średniej częstotliwości (IF) do roboczej, wysokiej częstotliwości. Łączy się z częścią wewnętrzną kablem koncentrycznym, który zapewnia także zasilanie. Montowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie anteny.
 • Antena radiowa – najczęściej sektorowa, wypromieniowuje fale elektromagnetyczne w przestrzeń. Możliwe są różnorodne konfiguracje z sektorami różniącymi się kątem promieniowania oraz polaryzacją.

Terminale klienckie (CPE)

Terminale klienckie także składają się z części zewnętrznej i wewnętrznej.

 • CPE-ODU – element będący zewnętrznym modemem radiowym. Występuje w wersji ze zintegrowaną anteną oraz ze złączem typu N do anteny zewnętrznej. Łączy się z częścią IDU kablem UTP, którym także jest zasilany. Przenosi do 512 adresów MAC
 • CPE IDU – część wewnętrzna zapewniająca zasilanie CPE-ODU i interfejs sieciowy. Występuje w dwóch wersjach: z jednym portem Ethernet oraz z czterema portami Ethernet i modułem radiowym 802.11b/g.

Dodatkowo dostępny jest też dodatkowy element, Voice Gateway, pozwalający na podłączenie telefonu (POTS).

Zarządzanie systemem WiMAX Alvarion

BreezeMAX może być zarządzany przez:

 • terminal tekstowy pozwalający skonfigurować wszystkie parametry pracy systemu
 • BreezeLITE – program konfiguracyjny zalecany w mniejszych strukturach, do 3 stacji bazowych. Pozwala na przeglądanie liczników ruchu, nie ma rozbudowanych narzędzi sporządzania statystyk.
 • AlvariSTAR – przeznaczony do dużych struktur, zapewnia maksymalną funkcjonalność. Pozwala centralnie zarządzać strukturą wielu urządzeń, sporządzać szczegółowe statystyki ruchu, definiować wygodne profile usług.

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Łącze optyczne OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.