Grunwaldzki Center pierwszym biurowcem z certyfikatem GreenBuilding – Portal PR - 24PR
Grunwaldzki Center pierwszym biurowcem z certyfikatem GreenBuilding

13.05.2010 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: ipis

Zlokalizowany w samym sercu Wrocławia Grunwaldzki Center to pierwszy komercyjny budynek w regionie, a trzeci zielony projekt biurowy zrealizowany przez Skanska Property Poland, który uzyskał przyznawany przez Komisję Europejską certyfikat GreenBuilding.

GreenBuilding jest dobrowolnym programem Komisji Europejskiej, która rozpoczęła certyfikację nieruchomości w 2005 r. w celu podniesienia poziomu efektywnego wykorzystania energii w budynkach komercyjnych. Certyfikowany budynek musi spełnić warunek oszczędności energii o co najmniej 25 proc. w stosunku do norm energetycznych w danym kraju.

Badania i analizy wykazały, że Grunwaldzki Center zużywa o około 30 proc. mniej energii niż budynki referencyjne, będąc jednocześnie biurowcem energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Grunwaldzki Center został wyposażony w zaawansowany system zarządzania, który pozwala na efektywne eksploatowanie urządzeń i dostosowanie parametrów wydajności instalacji mechanicznych (HVAC). Wykorzystanie energii cieplnej jest realizowane między innymi poprzez zastosowanie systemów skutecznego odzysku ciepła wentylacyjnego do ogrzania dwóch kondygnacji podziemnych, zastosowanie szyb o niskim współczynniku przenikania ciepła, jak również zastosowanie nawilżaczy na każdej kondygnacji, które obniżają koszty uzdatniania powietrza i zapewniają komfort użytkownikom biur. Niskie zużycie energii w Grunwaldzki Center jest wynikiem wprowadzenia rozwiązań technicznych, między innymi takich jak czujniki ruchu sterujące oświetleniem w garażu i pomieszczeniach ogólnodostępnych.

Wśród udogodnień w Grunwaldzki Center Skanska dodatkowo zainstalowała stojaki na rowery i prysznice dla rowerzystów aby zachęcić użytkowników Grunwaldzki Center do alternatywnego sposobu komunikacji.

Jesteśmy dumni z faktu, że Grunwaldzki Center został nagrodzony certyfikatem GreenBuilding jako pierwszy we Wrocławiu, a zarazem trzeci projekt biurowy w Skanska w Polsce – mówi Nicklas Lindberg, prezes Skanska Property Poland.
Naszą misją jest zapewnienie najemcom najbardziej zaawansowanych i efektywnych rozwiązań będących w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Jednocześnie nasze starania przynoszą pozytywne rezultaty nie tylko dla środowiska, ale także dla najemców zmniejszając ich rachunki za energię bez wpływu na koszty wynajmu powierzchni biurowych.

Grunwaldzki Center – kompleks trzech biurowców klasy A zrealizowany przez Skanska Property Poland, zlokalizowany w samym centrum Wrocławia, u zbiegu ulicy Marii Skłodowskiej-Curie i Placu Grunwaldzkiego, stanowi integralną część otoczenia. Łączna powierzchnia najmu stanowi ok. 27 000 m2, z czego ponad 90 proc. zostało już skomercjalizowane. Przy realizacji inwestycji skorzystano z zielonych rozwiązań i technologii, dzięki którym Grunwaldzki Center jest budynkiem o wysokiej wydajności i efektywności energetycznej.

Skanska Property Poland – obok Skanska Property Czech Republic i Skanska Property Hungary – jest jedną z firm tworzących grupę Skanska Commercial Development Europe, która koncentruje swoją działalność w głównych miastach Czech, Węgier, a od ponad 10 lat również Polski. Zrealizowane inwestycje firmy to Grunwaldzki Center we Wrocławiu oraz osiem nieruchomości biurowych w Warszawie, w tym Atrium City – biurowiec, który jako pierwszy w Polsce został wyróżniony certyfikatem GreenBuilding przyznawanym przez Komisję Europejską oraz Marynarska Point, drugi wyróżniony przez Komisję Europejską biurowiec Skanska. Inne planowane przez Skanska Property Poland projekty to Silesia Business Park w Katowicach oraz Green Towers we Wrocławiu. Obie inwestycje powstaną zgodnie z zasadami zielonego budownictwa, takimi jak energooszczędność i ograniczenie zużycia wody.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.