Nie bądź taka wrażliwa! – Portal PR - 24PR
Nie bądź taka wrażliwa!

28.05.2010 Kategoria: uroda. Autor: ipis

Podrażnienia, zaczerwienienia, skłonności do alergii – coraz więcej z nas boryka się z problemem wrażliwej skóry. Czym tak naprawdę jest wrażliwość skóry, jak ją rozpoznać i z nią postępować radzi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu.

Skóra wrażliwa – co to tak naprawdę znaczy?
Z punktu widzenia dermatologa – skóra wrażliwa to taka, która ze względu na nieprawidłowości w strukturze górnych warstw przepuszcza do wnętrza skóry właściwej substancje z otoczenia, co powoduje jej stany zapalne. Na zewnątrz objawia się to wysuszaniem, złuszczaniem i zaczerwienieniem, powstawaniem małych pęknięć lub zmian zapalnych. W przypadku wrażliwości często mamy wrażenie uczucia ściągnięcia, napięcia, a nawet swędzenia skóry. Niestety wrażliwość to nie jedyny problem, z którym musi się borykać nasza skóra. W dermatologii wyróżniamy też wrażliwą skórę atopową, naczyniową, alergiczną, suchą i odwodnioną.

Co wpływa na to, że mamy wrażliwą skórę?
Część naszej wrażliwości zapisana jest w genach, jednak za skłonność do niej odpowiadamy też my sami i środowisko, w którym żyjemy. Znowu – z medycznego punktu widzenia wygląda to tak, że skóra, którą cały czas poddajemy działaniu czynników drażniących, w pewnym momencie przestaje się skutecznie przed nimi bronić. Po prostu nie jest już w stanie stymulować odnowy komórkowej i zwalczać licznych mikrozapaleń. I właśnie ten proces objawia się nadwrażliwością skóry.

Jakie czynniki ,,uwrażliwiają” skórę?
To przede wszystkim czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenia i toksyny pochodzące z powietrza (tlenek i dwutlenek węgla, dym papierosowy), pokarmu (konserwanty, pestycydy) i napojów. To właśnie współczesny tryb życia powoduje, że z problemem nadwrażliwości skóry boryka się coraz więcej osób. Cerze skłonnej do podrażnień nie służy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – to narusza naturalny lipidowy płaszcz ochronny skóry i skutkuje jej przesuszeniem. Bardzo dużym zagrożeniem jest też promieniowanie UVA. Dociera ono do warstwy podstawnej skóry zawierającej komórki macierzyste i je osłabia. Tak przyspieszają procesy fotostarzenia. ,,Uwrażliwianie” skóry może powodować też skład niektórych kosmetyków. ,,Przeciętne” kremy mają w składzie nawet 200 różnych substancji, w tym środki zapachowe i konserwanty, głównie parabeny, które nie dość, że podrażniają, to jeszcze często trwale alergizują skórę.

Jak odróżnić skórę wrażliwą od alergicznej?
W przypadku skóry alergicznej reakcję ,,zapalną” wywołuje konkretny czynnik alergizujący, nawet jeżeli podamy go w niewielkim stężeniu, np. w kosmetyku lub pożywieniu. Skóra wrażliwa może reagować wrogo na wiele różnych czynników i to w różnym czasie. Dlatego dany kosmetyk czasem powoduje u nas zaczerwienienie, a czasem nie. Pamiętajmy, że nadwrażliwość objawia się na skórze zawsze wtedy, kiedy ta jest osłabiona, podrażniona, w słabej kondycji. W takiej sytuacji ukojenie przyniesie właściwa pielęgnacja. W przypadku alergii należy natomiast odstawić ,,podejrzany” produkt i nie stresować nim skóry ponownie.

Jak zatem pielęgnować skórę wrażliwą?
Należy skupić się na dwóch sprawach – odbudowaniu płaszcza ochronnego skóry, co pozwoli zabezpieczyć ją przed czynnikami drażniącymi oraz zlikwidowaniu przewlekłego stanu zapalnego skóry. W tym celu wybierajmy kosmetyki, które zawierają lipidy, ceramidy, NNKT (Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). Warto stosować antyoksydanty (witaminy C, E, polifenole, kwas ferulowy – pamiętajmy, że duże stężenia mogą drażnić) oraz substancje działające przeciwzapalnie (allantoina, pantenol czy nowocześniejsza neurosensyna). Dobrze jest też mieć w pogotowiu wodę termalną – jako składnik kosmetyków lub w spray’u. Zawarte w niej oligoelementy i sole mineralne złagodzą podrażnienia i stany zapalne.

O czym jeszcze pamiętać w przypadku skóry wrażliwej?
Trzymajmy się zasady – więcej nie zawsze znaczy lepiej. W przypadku pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień warto ograniczyć ilość aplikowanych kosmetyków. Unikajmy próbek i częstej zmiany kosmetyków – serwowanie skórze codziennie innej dawki substancji może wywołać podrażnienie, zaczerwienienie, a nawet ostrą reakcję alergiczną. Szukajmy kosmetyków do skóry wrażliwej marek aptecznych. Ich podstawową zaletą jest ograniczony skład (średnio 20 – 40 substancji zamiast 200). Szukajmy preparatów, na których wyraźnie zaznaczono, że nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników, dodatków zapachowych – słowem wszystkiego, co może potencjalnie podrażniać skórę.

Jakie zabiegi medyczne można polecić skórze wrażliwej?
Przede wszystkim zabiegi zamykające naczynka – naświetlanie światłem IPL lub laserem do zmian naczyniowych ze skanerem, mezoterapię z odpowiednio dobranymi koktajlami i peelingi, które odpowiednio dobrane poprawią kondycję skóry wrażliwej. Niestety bez zmiany złych nawyków i odpowiedniej pielęgnacji nawet profesjonalnie wykonane zabiegi nie przyniosą długotrwałych rezultatów.

Więcej informacji:

Dr Agnieszka Bliżanowska to pomysłodawczyni i założycielka Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu. Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu ze specjalizacją w dermatologii. Problemami dermatologii estetycznej zajmuje się od ponad 10 lat. Członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Specjalizuje się w zawansowanych technikach odmładzania skóry, nowoczesnej terapii trądziku i leczeniu łysienia. Finalistka konkursu Sukces pisany szminką. Bizneswoman Roku 2008.

O WELLDERM
Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu to gabinet medyczny zapewniający nie tylko terapię chorób dermatologicznych, ale także zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej. Medyczną ofertę Centrum uzupełniają profesjonalne usługi kosmetyczne o działaniu leczniczym, pielęgnującym i upiększającym. O komfort każdego pacjenta Centrum dba zespół doświadczonych lekarzy i specjalistów, a wszystkie zabiegi wykonywane są po konsultacji i pod ścisłą kontrolą lekarza dermatologa gwarantując tym samym bezpieczeństwo i wysoką jakość. Centrum WellDerm korzysta z nowoczesnego sprzętu i najnowszych technologii.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.