Pierwsza inwestycja Riverside w Australii – Portal PR - 24PR
Pierwsza inwestycja Riverside w Australii

10.05.2010 Kategoria: Wieści za spółek. Autor: ipis

Lider w sektorze franczyzowych sieci gastronomicznych pierwszym zakupem Riverside w Australii

Globalna firma private equity Riverside przejęła spółkę Boost Investment Group (BIG), do której należy popularna na australijskim rynku sieć barów ze zdrową żywnością Boost Juice Bars oraz sieć restauracji Salsa’s Fresh Mex Grill. Inwestycja w spółkę Boost to pierwsze przejęcie w historii Riverside na australijskim rynku.

Boost to firma rodzinna – została stworzona przez małżeństwo Janine i Jeffa Allisów prawie 10 lat temu. Największe sukcesy w grupie BIG odnosi sieć Boost Juice Bars, która w ciągu kilku ostatnich lat rozwija się niezwykle dynamicznie – obecnie istnieje ponad 250 barów ze zdrową żywnością w 14 krajach. Dwa lata temu, BIG przejął większościowe udziały w szybko rozwijającej się meksykańskiej sieci restauracji Salsa’s, zwiększając liczbę placówek z 4 do 20 tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Grupie udało się osiągnąć rekordowe zyski również podczas kryzysu finansowego.

Ostatnie 10 lat to była niesamowita podróż, ale przychodzi moment, gdy trzeba znaleźć czas i miejsce na nowe wyzwania oraz wykorzystać pełen potencjał biznesu na skalę globalną – mówi Janine Allis, założycielka firmy Boost. Spełniamy wszelkie strategicznie warunki, aby stać się globalną siłą jeśli chodzi
o bary ze zdrową żywnością. Natomiast lokalnie jesteśmy gotowi, żeby włączyć do naszej grupy kolejne marki
o wysokiej jakości. Siła i doświadczenie Riverside w obszarach akwizycji, franczyzy i tworzenia międzynarodowych platform czynią z tej firmy idealnego partnera dla nas. Pokładamy tak duże nadzieje
w rozwój naszego biznesu, że postanowiliśmy powierzyć Riverside większościowy pakiet naszych akcji – tłumaczy Allis.

Po przejęciu przez Riverside, Jeff Allis pozostanie prezesem Boost Investment Group, a jego żona Janine będzie kontynuowała zarządzanie zespołem menadżerskim.

To dla nas świetny początek inwestycji w Australii. Boost to uznana firma, która pod kierownictwem państwa Allis oraz ich zespołu odniosła w ostatnich latach ogromny sukces, głownie dzięki wysokiej jakości produktom i profesjonalnej obsłudze klientów. Wspólnie z zespołem Boost chcemy pracować na dalszy rozwój i kolejne sukcesy tej firmy – powiedział Simon Feiglin, partner w firmie Riverside stacjonujący w Melbourne.

Firma Boost jest trzecią inwestycją platformową funduszu Riverside Asia Fund I, który inwestuje przede wszystkim w rozwiniętych krajach regionu Azji i Pacyfiku. Riverside planuje kolejne długookresowe inwestycje w Australii.

Jak pokazuje przykład Boost, w Australii można znaleźć wiele udanych przedsięwzięć biznesowych
z ogromnym potencjałem w zakresie ekspansji zagranicznej. Jesteśmy bardzo zadowoleni mogąc pracować
z zespołem tak zdolnych menadżerów, którzy są w stanie wykorzystać nasze międzynarodowe zasoby do tworzenia globalnej marki – stwierdził Stuart Baxter, partner zarządzający w Riverside.

Ze strony Riverside, oprócz Simona Feiglina, przy transakcji pracowali również Adam Friend, Senior Associate oraz Hiro Wakashita, Associate. Finansowanie dłużne transakcji zostało zapewnione przez Commonwealth Bank of Australia, a kancelaria Jones Day zajęła się doradztwem prawnym. Firmy KPMG
i Wingate Group również doradzały przy transakcji.

The Riverside Company (www.riversidecompany.com)
The Riverside Company jest globalnym funduszem private equity koncentrującym się na przejmowaniu małych i średnich przedsiębiorstw (o wartości do 200 mln USD) i partnerstwie
z silnymi zarządami w celu rozwoju swoich spółek portfelowych za pośrednictwem przejęć i wzrostu organicznego. Od swojego powstania w 1988 roku firma zainwestowała w 228 transakcji o całkowitej wartości wynoszącej 5 mld USD/4,2 mld EUR. Portfel inwestycyjny w Ameryce Północnej, Europie i Azji obejmuje 71 spółek o rocznych przychodach ze sprzedaży wynoszących w sumie 3,3 mld USD/2,5 mld EUR, EBITDA na poziomie 506 mln USD/384 mln EUR oraz zatrudniających ponad 13.000 pracowników (czerwiec 2009 roku). Riverside oferuje różnorodne zasoby, aby przejęcia przebiegały sprawnie – firma zarządza aktywami o wartości 3,0 mld USD/2,4 mld EUR, posiada ponad 180 ekspertów w 19 biurach (Atlanta, Bruksela, Budapeszt, Chicago, Cleveland, Dallas, Hongkong, Los Angeles, Luksemburg, Madryt, Melbourne, Monachium, Nowy Jork, Praga, San Francisco, Seul, Sztokholm, Tokio i Warszawa) oraz utrzymuje długotrwałe kontakty z partnerami kredytowymi. Według Thomson Venture Economics, osiem spośród dziewięciu dojrzałych funduszy Riverside w rankingu znajduje się w górnych 25% wszystkich funduszy (na dzień 30 czerwca 2009 roku). Do inwestorów współpracujących z firmą, należą wiodące na świecie fundusze emerytalne, podmioty udzielające dotacji kapitałowych, fundusze funduszy, firmy ubezpieczeniowe oraz banki.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.