Przełączniki HP ProCurve – Portal PR - 24PR
Przełączniki HP ProCurve

12.05.2010 Kategoria: Biuro, Technologie, Telekomunikacja. Autor: Anna Skiba

Switch HP ProCurvePrzełączniki HP ProCurve to niezawodne, wydajne i ekonomiczne urządzenia. Różnorodność dostępnych modeli pozwala na budowę sieci LAN każdej wielkości.

Przełączniki HP ProCurve to wydajne i ekonomiczne urządzenia przeznaczone dla dowolnej skali przedsiębiorstw i jednostek administracji publicznej wymagających wyspecjalizowanej infrastruktury sieciowej oraz dla operatorów ISP (Internet Sevice Provider) obsługujących wymagających klientów. Pozwalają one na ekonomiczne stworzenie wydajnej i niezawodnej infrastruktury sieciowej.

Przełączniki niezarządzalne

Niezarządzalne przełączniki HP ProCurve znajdą zastosowanie przede wszystkim w niewielkich sieciach komputerowych, gdzie nie ma potrzeby separowania logicznego ruchu (VLANy) ani stosowania jakichkolwiek Quality of Service (QoS), a nadal bardzo ważnym kryterium jest niezawodność działania. Urządzenia te wyposażone są w automatyczne rozpoznawanie połączenia full/half duplex oraz funkcję Auto-MDIX, dzięki której nie ma znaczenia czy do portu podłączamy tzw. przewód „prosty” czy też „skrosowany”.  Do takich przełączników należą HP ProCurve Switch 408  lub nieco bardziej zaawansowane przełączniki z serii HP ProCurve 2100 i 2300.

Przełączniki zarządzalne

Switch modularny HP ProCurvePrzełączniki zarządzalne to doskonałe rozwiązanie dla profesjonalnych sieci komputerowych ze względu na swoje duże możliwości adaptacyjne oraz parametry techniczne. W/w urządzenia występują m.in. w formie przełączników modularnych, dzięki którym można w łatwy sposób stworzyć skalowalną infrastrukturę sieciową dostosowaną do własnych potrzeb.

W przyszłości łatwo ją rozbudowywać, dzięki dokładaniu nowych modułów sieciowych – w przypadku urządzeń modułowych, lub dołożyć kolejny element „wieży” (switche można łączyć w wirtualną całość). Z przełącznika modularnego można również zrobić punkt dostępowy dla sieci bezprzewodowej pracującej w standardzie a/b/g poprzez zainstalowanie odpowiedniego modułu zarządzającego siecią (WESM). Do rodziny modularnych przełączników zarządzanych HP należą m.in. HP ProCurve 5304xl  oraz HP ProCurve switch 5308xl.

Wydajność przełączników HP ProCurve

Switch HP ProCurveJednym z głównych atutów przełączników HP ProCurve jest architektura „WireSpeed” – technologia nie blokująca, zapewniająca wysokie przepustowości i eliminująca występowanie opóźnień wynikających z pracy przełącznika. Posiadają one magistralę o wysokiej przepustowości, w zależności od modelu, rzędu od kilku, kilkunastu do ponad 500 Gb/s. Modularna budowa niektórych modeli pozwala na tworzenie indywidualnych kombinacji. Jako moduły, oprócz standartowych portów 10/100, czy 10/100/1000, dostępne są m.in. porty GbE, miniGbE, mini-GBIC, pod które można bezproblemowo podłączyć np. adaptery światłowodowe.

Switch HP ProCurveIstnieją również porty Dual-Personality, które zamiennie mogą służyć jako wolny port Ethernetowy 10/100/1000 lub  wolne sloty mini-GBIC, w które zainstalować można np. transceivery światłowodowe (np. Gigabit -SX, -LX lub –LH). Można je następnie wykorzystać np. do wykonania nadrzędnego połączenia światłowodowego – tzw. uplink. Wszystkie porty Ethernetowe w produktach HP ProCurve posiadają funkcję auto-negocjacji, dzięki czemu nie jest ważne czy podłączamy do portu przewód prosty, czy też skrosowany (skrzyżowany).

Zasilanie PoE

Niektóre przełączniki HP wykorzystują technologię PoE zgodną ze standardem IEEE 802.3af – porty switcha stają się zasilaczami PoE urządzeń sieciowych podłączonych do nich. Dzięki temu przełącznik usprawnia pracę węzła dystrybucji okablowania oraz zapewnia oszczędności i wygodę w takich sytuacjach jak wdrażanie urządzeń VoIP czy bezprzewodowych punktów dostępowych.

Do każdego portu wspieranego przez PoE dostarczane jest napięcie 48V, max 15,4W. Funkcja PoE dla niektórych przełączników takich jak seria 2600-PWR jest wbudowana na stałe, a w niektórych (modularnych), jak np. serii 5300xl – stanowi oddzielny moduł. Do przełączników niemodularnych, które fabrycznie wspierają technologię PoE należy m.in. HP ProCurve 2626-PWR.

Bezpieczeństwo

Switch HP ProCurve

W przełącznikach HP ProCurve zostały zaimplementowane różne rodzaje zabezpieczeń sieciowych. Przede wszystkim jest to uwierzytelnianie i logowanie do sieci przez 802.11x, autoryzacja przez stronę WEB, RADIUS, blokowanie określonych MAC adresów na wybranych portach (chroni przed dostępem nieautoryzowanego komputera do sieci), implementacja SSHv2 i SSL. Listy kontroli dostępu pozwalają efektywnie zarządzać prawami użytkowników do zasobów sieciowych. Liczne zabezpieczenia przeciwdziałają niepożądanemu ruchowi w sieci generowanemu przez wirusy i robaki.

Zarządzanie

Przełącznikami ProCurve można zarządzać na wiele sposobów: poprzez przeglądarkę stron internetowych, program ProCurve Manager, interfejs wiersza poleceń (CLI) oraz poprzez port szeregowy, tzw. port RS. Zarządzanie wspierane jest również przez SSHv2 oraz SSL, co jest niewątpliwie dodatkowym atutem. Ciekawą możliwością jest również gromadzenie statystyk o przesyłanych danych – przełączniki HP gromadzą je automatycznie. Można je graficznie odczytywać poprzez bezpłatny program dołączony do każdego zarządzanego urządzenia – ProCurve Manager. Oprogramowanie przełącznika pozwala na tworzenie licznych VLAN’ów, a dzięki GVRP (Group VLAN Registration Protocol) ich automatyczne  rozpoznawanie i przypisywanie. Przełączniki ProCurve obsługują również QoS oraz routing pozwalający ustawić trasy do innych sieci.

Gwarancja

Warto pamiętać o tym, iż kupując przełącznik HP, otrzymujemy na niego prawdziwie dożywotnią gwarancję (bez ograniczeń), naprawę lub wymianę sprzętu na nowy w ciągu jednego dnia roboczego od chwili dostarczenia do serwisu producenta, możliwość bezpłatnego upgrade oprogramowania oraz bezpłatny support telefoniczny.

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Łącze optyczne OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.