Rząd nie ma planu na ulastycznienie wydatków – Portal PR - 24PR
Rząd nie ma planu na ulastycznienie wydatków

07.05.2010 Kategoria: Makrodane. Autor: ipis

Już ok. 3 z 4 wydawanych przez budżet złotówek muszą być przeznaczane na konkretny cel. Rząd nie ma tu żadnego pola manewru – taki, a nie inny sposób gospodarowania publicznym pieniądzem wymuszają bowiem zapisy ustaw. Jeżeli już dziś nie podejmiemy konkretnych działań, które doprowadzą do zmniejszenia poziomu wydatków sztywnych, to gdy za kilka lat staniemy w obliczu słabszej koniunktury (a jest w gospodarce rynkowej zjawisko cykliczne, naturalne) możemy być bezradni. Dlatego potrzebne prace trzeba zacząć już dzisiaj – mówi ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Piotr Rogowiecki.

Remedium na kłopoty budżetu miał być „Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów Publicznych 2010 – 2011 (Propozycje)”. Tymczasem po jego, medialnie atrakcyjnej, prezentacji nie wiemy kiedy będzie wdrożony. – Do połowy br. mieliśmy poznać założenia rozwiązań ustawowych, trudno wierzyć w dotrzymanie tego terminu. Jest to o tyle dziwne, że choćby przykład Grecji powinien pokazać naszym decydentom, że odsuwanie w czasie rozwiązywania problemów prowadzi do katastrofy – mówi Piotr Rogowiecki.

Ekspert przestrzega, że przy kolejnym spowolnieniu gospodarczym rządowi może zabraknąć przestrzeni do pozyskiwania potrzebnych do zachowania stabilności budżetu oszczędności ponieważ nie będzie już posiadał odwodu w postaci dodatkowych dochodów z prywatyzacji państwowego majątku.

Konfederacja Pracodawców Polskich przestrzega także przed złym rozwiązaniem dofinansowania budżetu, jakim jest rekomendowane przez niektórych analityków (jako niezbędne) podnoszenie stawek podatkowych. – To dałoby efekt jedynie krótkoterminowy. W długiej perspektywie zahamowało jednak rozwój przedsiębiorczości – przestrzega Piotr Rogowiecki.

Konfederacja Pracodawców Polskich

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.