Sieć Hotspot – Portal PR - 24PR
Sieć Hotspot

12.05.2010 Kategoria: INTERNET, Technologie, Telekomunikacja. Autor: Anna Skiba

Hotspot to obszar będący w zasięgu sieci bezprzewodowej przeznaczonej dla przypadkowych i tymczasowych użytkowników. Urządzenia tworzące hotspot sprawiają, że podłączenie się i korzystanie z hotspota jest maksymalnie uproszczone.

Netiona świadczy kompleksowe usługi związane z projektowaniem i budową hotspotów różnej skali. Mamy ma na tym polu duże doświadczenie poparte wieloma, różnorodnymi wdrożeniami .

Co to jest hotspot?

Określenie „hotspot” może być używane w kilku znaczeniach. Hotspot to obszar będący w zasięgu sieci bezprzewodowej zapewniającej dostęp do Internetu. Tak są też określane urządzenia i systemy, służące do tworzenia Hotspotów. Ogólnie Hotspoty oferują płatny lub bezpłatny dostęp do Internetu.

Zastosowania

Ideą HotSpotów jest to, że z ich usług korzystają często przypadkowi i tymczasowi użytkownicy. Stąd korzystanie z Hotspota powinno być maksymalnie łatwe i niewymagające dużego zaangażowania zarówno od strony Użytkownika jak i Operatora.

Miejsce dla hotspota

Hotspoty mogą być zlokalizowane w zasadzie wszędzie. Przykładami miejsc, gdzie się najczęściej pojawiają są: restauracje, hotele, dworce, lotniska. Hotspoty nie są niczym niezwykłym także w parkach miejskich i ulicznych kawiarenkach. Często biurowe sieci bezprzewodowe są tworzone w taki sposób, że te same urządzenia dają autoryzowanym pracownikom firmy dostęp do wszystkich zasobów sieci LAN i Internetu a gościom tylko ograniczony dostęp do Internetu.

Korzyści

Koncepcja całego systemu hotspot zależy tylko i wyłącznie od wizji operatora hotspota i od profilu jego potencjalnych użytkowników. Hotspoty mogą być budowane w celu pobierania opłat za dostęp do Internetu. Może tak być bez względu na to czy będzie to hotspot w hotelu czy duża sieć miejska. Sposoby pobierania opłat mogą być bardzo zróżnicowane: zakup voucherów, karta zdrapka, płatność SMS, płatność kartą kredytową itd. Pobieranie opłat to nie jedyny sposób osiągania korzyści za pomocą hotspotów. Wyświetlanie reklam, promocja marki czy traktowanie hotspota jako wartość dodana do podstawowych usług w np. hotelu czy restauracji.

Architektura

Kluczowym elementem systemu HotSpot jest brama dostępowa (gateway). W praktyce oznacza to jedno lub kilka urządzeń, zapewniających użytkownikom łatwy i bezpieczny dostęp do Internetu. Od strony operatora HotSpota urządzenia powinny dawać elastyczne możliwości konfiguracji i szeroki wachlarz dostępnych funkcji.

Podstawowym elementem dystrybucyjnym HotSpota są urządzenia radiowe, czyli tzw. punkty dostępowe (access-point). Do punktu dostępowego mogą podłączać się klienckie urządzenia radiowe.

Jak skorzystać z hotspota?

Najczęściej użytkownik hotspota korzysta z laptopa wyposażonego w kartę radiową. Jednak coraz popularniejsze stają się inne urządzenia wyposażone w interfejs radiowy, np.: palmtopy, PDA, telefony komórkowe. Za pomocą wymienionych urządzeń każdy, kto znajduje się w zasięgu HotSpota może uzyskać dostęp do Internetu.

Anna Skiba
www.netiona.pl – Projekty i wdrożenia sieci bezprzewodowych,
www.cyberbajt.pl – Dostawa i dystrubucja urządzeń WLAN,
www.gdzienet.pl – Bezpłatna mapa zasięgu sieci bezprzewodowych,
www.optobridge.pl – Łącze optyczne OptoBridge

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.