Wakacyjny zakątek we własnym ogrodzie – Portal PR - 24PR
Wakacyjny zakątek we własnym ogrodzie

10.05.2010 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

Coraz więcej osób decyduje się na basen we własnym ogrodzie. Przed rozpoczęciem takiej inwestycji należy wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak wielkość, głębokość i kształt, a także lokalizacja i rodzaj materiałów z jakich ma być wykonany.

Basen to nie tylko ozdoba ogrodu, ale także oaza spokoju i miejsce ukojenia w upalne dni. Jest także ważnym miejscem dla osób, które pragną prowadzić aktywny tryb życia, a na dojazdy do klubów sportowych po prostu nie mają czasu. Modne stały się także przyjęcia w okolicy basenów.
Wszystkie te elementy wpłynęły na stały wzrost zainteresowania posiadaniem własnego basenu w miejscu tradycyjnych trawników. Kiedy zdecydujemy się na taką inwestycję, od czego powinniśmy zacząć?
Jedną z pierwszych decyzji jest wybór miejsca. Basen nie może znajdować się w pobliżu drzew, ponieważ opadające liście i gałęzie szybko zanieczyszczą akwen. Ze względu na łatwy dostęp do instalacji wodnej, basen powinien być usytuowany w pobliżu domu, a zarazem z dala od sporych korzeni, które uniemożliwią nam wykonanie takiego kształtu i głębokości, jakie zaplanowaliśmy. Należy też pamiętać, aby basen był w miejscu, które przez większość dnia jest nasłonecznione.
Drugim istotnym elementem jest wybór materiałów, z których basen ma zostać zbudowany. Nieckę można wykonać zarówno z betonu zbrojonego, który jest bardzo trwały, jak i z żywic poliestrowych oraz z blachy stalowej. Basen można też wykonać w systemie szwedzkim, gdzie drewniany szkielet wzmocniony jest metalowymi częściami.
Trzecim niezwykle istotnym elementem jest wykończenie basenu. Spełnia ono nie tylko funkcję ozdobną, stanowi także barierę chroniącą zbiornik przed zanieczyszczeniami. Materiał, z którego będzie wykonany obszar znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie wody, jest bardzo ważna kwestią. Podstawą jest tutaj bezpieczeństwo oraz trwałość materiału i odporność na stały kontakt z wodą. „ Zarówno wykończenie basenu, jak i pomost musi być bardzo odporne na wilgoć oraz na wysuszanie promieniami słonecznymi, co w przypadku stosowanego do niedawna naturalnych desek prowadziło do poważnych uszkodzeń, wiążących się z koniecznością częstej i kosztownej wymiany.”- mówi Eugeniusz Kandulski, wykonawca specjalizujący się w budowie tarasów. Optymalną alternatywą dla drewna wydają się być w tym przypadku deski z kompozytu włókien bambusowych i polimerów, do złudzenia przypominające naturalne drewno. Materiał ten stosowany głównie jako system tarasowy, idealnie sprawdza się jako wykończenie basenów. „Składa się w 60 % z włókien bambusowych, w 30% z polimerów oraz w 10% ze środków wiążących – dzięki takiemu połączeniu oraz technologii wykonania, materiał ten jest niezwykle wytrzymały i bezpieczny, gdyż posiada antypoślizgową powierzchnię i co najważniejsze nie ma drzazg” – mówi Marcin Kołpowski, prezes firmy EccoWood, producenta systemów tarasowych.
Wykończenie basenu za pomocą takich systemów idealnie sprawdza się także dla osób, które dużą wagę przywiązują do ekologii i estetycznego wyglądu a jednocześnie nie mają czasu na częstą konserwację powierzchni przy basenie. Pamiętajmy również, że wybierając produkty EccoWood chronimy wycinanie lasów.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.