Dekalog rekruta, czyli jak zdobyć pracę w ciężkich czasach – Portal PR - 24PR
Dekalog rekruta, czyli jak zdobyć pracę w ciężkich czasach

29.06.2010 Kategoria: Kariera. Autor: admin

Szukanie pracy to proces, przez który każdy z nas musi kiedyś przejść. Często proces ten uważany jest za trudniejszy i dużo bardziej stresujący niż sama praca. Odpowiedzi od potencjalnego pracodawcy typu „Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą i przesłanie aplikacji” uspokajają tylko na chwilę. Milczenie telefonu, brak wiadomości mail – nie napawają zbytnim optymizmem. Jak przez to przejść, zapewniając sobie gwarancję sukcesu i znalezienia wymarzonej pracy?

Oto zasady, których przestrzeganie pomoże każdemu kandydatowi lepiej odnaleźć się na niezwykle konkurencyjnym rynku pracy:

1.   Zawsze szukaj kompleksowo

Prasa lokalna i ogłoszenia drobne to pierwsze źródła informacji o potencjalnych miejscach pracy. Pokaźną bazę pracodawców można znaleźć również w Internecie. Kandydaci zwracają coraz większą uwagę na nowe media, takie jak serwisy społecznościowe typu Facebook, Nasza Klasa czy GoldenLine. Ważne jest również, aby nie przekreślać urzędów pracy, w których czasem warto się zarejestrować nie tylko ze względu na korzyści wynikające z zasiłku. Pamiętajmy także, że im więcej „drzwi otworzymy”, tym więcej będziemy mieli szans na znalezienie pożądanego etatu.

2.   Twoje CV powinno trafić w odpowiednie miejsce

Unikajmy myślenia w sposób szablonowy i starajmy się nie pokładać wszystkich swoich nadziei w decyzji działu personalnego lub osób trzecich, do których trafiają oferty do wstępnej weryfikacji. Postarajmy się dotrzeć do osób decyzyjnych, z którymi będziemy mieli bezpośrednio pracować. Często to właśnie one rozstrzygają o przyjęciu danego kandydata do pracy i na pewno mają większy lub mniejszy wpływ na decyzję.

3.   Im więcej tym lepiej

Wysyłając wiele CV dokonujemy szerokiej prezentacji własnej osoby na rynku pracy.
W ten sposób znacznie zwiększamy liczbę potencjalnych pracodawców. Zwróćmy jednak uwagę, by kierować swoją ofertę we właściwe miejsca, gdyż ich dobór ma kluczowe znaczenie. Unikajmy wysyłania aplikacji na stanowiska, co do których nasze kompetencje w znaczący sposób mogą okazać się niewystarczające.

4.   Z doświadczeniem zawsze łatwiej

Pamiętajmy, aby nasza oferta zawierała pełne informacje o doświadczeniu. Wszelkie praktyki, kursy i szkolenia zawodowe zwiększają atrakcyjność kandydata dla pracodawcy. Powinniśmy postarać się możliwie najwcześniej rozpocząć życie zawodowe i zdobywać potrzebne doświadczenie. Szukajmy praktyk i staży w dziedzinach łączących  się z zawodami, które chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. Doświadczenie to kluczowy argument dla każdego współczesnego pracodawcy i powinniśmy mieć tego świadomość.

5.   Bądź pewny siebie, stosuj język korzyści

Firmy szukają u kandydatów umiejętności i doświadczenia, które da się przełożyć na zyski danego przedsiębiorstwa. Pokażmy więc, że jesteśmy pewni siebie i zaprezentujmy pracodawcy nasze umiejętności bez zbędnych kompleksów. Taki zabieg mocno uwiarygodni nasze doświadczenie i prezentowane w CV umiejętności.  Możemy także zapoznać się
z poradnikami w Internecie i spróbować poćwiczyć rozmowę z przyjaciółmi lub z kimś przed kim nie będziemy odczuwali stresu.  Dzięki temu lepiej się przygotujemy, co pozwoli wygrać ze stresem i w kluczowych momentach udzielać właściwych odpowiedzi.

6.   Odmowa to rzecz normalna

To koszt szukania pracy, który po prostu trzeba ponieść. Odpowiedzi negatywne mają mniejsze znaczenie, liczy się upragnione „TAK”. To jest nasz cel do osiągnięcia,
a szukanie pracy w większości przypadków odbywa się metodą prób i błędów.

 7.   Odśwież swoje CV

Warto krytycznie spojrzeć na dokumenty, które kierujemy do pracodawców. Jeśli przejdzie nam przez myśl, że czegoś w nich brakuje – to na pewno tak jest. Wprowadźmy więc zmiany i pokażmy dokument zaprzyjaźnionej osobie. Ważne jest, żeby była ona absolutnie szczera i nie bała się negatywnie wypowiadać na temat ewentualnych braków. Pamiętajmy, że CV w dzisiejszych czasach to nie tylko dokument tekstowy i zbiór podstawowych informacji, ale także profil na GoldenLine, czy nawet film na Youtube
z prezentacją własnej osoby, do którego link możemy wysłać potencjalnemu pracodawcy. To oczywiście innowacja i narzędzie, które pasuje do niszowych zawodów i niewielu kandydatów. Trzeba jednak pamiętać: nie ma złych pomysłów na CV – są tylko mało skuteczne.

 8.   Trzymaj rękę na pulsie – monitoruj rynek pracy

Można to powtarzać w nieskończoność: „przezorny zawsze ubezpieczony”. To, że dzisiaj mamy pracę nie daje gwarancji, że będziemy ją mieli również „jutro”. Dlatego nawet jeżeli pracujemy, dobrze jest być na bieżąco z rynkiem pracy w swojej specjalności. Świadomość mechanizmów i dobre rozeznanie pozwoli nam odnaleźć się w momencie ewentualnej utraty pracy. Poza tym, śledząc tendencje, możemy moderować swoim doświadczeniem, diagnozować oczekiwania rynku, a nawet znaleźć lepszą pracę.

9.    Inicjatywa źródłem sukcesu

Powinniśmy wyjść naprzeciw firmie i wykazać sporą inicjatywę. Często zanim ruszą tryby procesu rekrutacji zewnętrznej, firma prowadzi konkurs na stanowisko wśród swoich pracowników. Zróbmy więc wszystko, aby ominąć tę przeszkodę i dostarczyć nasze CV zanim kandydatura na nasze upragnione stanowisko zostanie wyłoniona spośród tej grupy.

10.  Pokaż, że jesteś stabilny

Częste zmiany pracy nie wzbudzą dużego zaufania u potencjalnego pracodawcy. Zwłaszcza, jeśli są to krótkotrwałe epizody, a przerwanie stosunku pracy nastąpiło w wyniku mało poważnych powodów. Dłuższy okres zatrudnienia w firmie jest gwarancją naszej wiarygodności, a także rękojmią solidnego doświadczenia. Powinniśmy podchodzić do obecnej pracy, jak do ważnego elementu, który kształtuje naszą przyszłość na rynku pracy. Pamiętajmy, że dzisiejsza praca jest nie tylko naszym źródłem utrzymania, ale też przyszłym atutem w procesach rekrutacji.  
Autorem tekstu jest Bartosz Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego S.A.

www.goldenline.pl/grupa/polski-hr

profil na Facebooku

O Polskim Holdingu Rekrutacyjnym:

Polski Holding Rekrutacyjny S.A. powstał w 2010 roku celem konsolidacji i wsparcia podmiotów na polskim rynku HR.
To silna i efektywna grupa działająca na rynku rekrutacji, pracy tymczasowej i HR. Jego celem jest inwestowanie w najbardziej profesjonalne i efektywne przedsiębiorstwa na rynku. Grupa gwarantuje jakość i profesjonalizm na najwyższym poziomie. Polski Holding Rekrutacyjny S.A. stawia na energicznych managerów, którzy są jednocześnie współwłaścicielami firm, którymi zarządzają. Mają oni motywację do rozwoju, dzięki której czerpią wymierne korzyści. Spółki wchodzące w skład grupy to innowacyjne i nowoczesne przedsiębiorstwa. 

Poradnik ekspercki autorstwa Bartosza Kaczmarczyka, prezesa Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego

Polski Holding Rekrutacyjny Spółka Akcyjna
www.PolskiHR.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.