Okna i drzwi szyte na wymiar – Portal PR - 24PR
Okna i drzwi szyte na wymiar

28.06.2010 Kategoria: Dom i ogród. Autor: ipis

Budowa domu niesie ze sobą konieczność dopilnowania wielu szczegółów. Czasami bowiem z pozoru drobne niedopatrzenia niosą za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Dobrym tego przykładem są niewłaściwe wymiary okien czy drzwi w stosunku do przygotowanych na nie otworów. Jakie powinny być te wymiary, a także z czego mogą wynikać ewentualne rozbieżności oraz problemy z dopasowaniem stolarki wyjaśnia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

„Przyjmuje się, że okna czy drzwi balkonowe powinny być węższe i niższe o 3-4 cm w stosunku do wymiarów przeznaczonych na nie otworów, czyli od 1,5 do 2 cm z każdej strony. Powstały w ten sposób luz montażowy umożliwia prawidłowe osadzenie drzwi czy okien, zapewnia stabilność konstrukcji oraz wymagane uszczelnienie. Zdarzają się niestety przypadki, kiedy luz montażowy wynosi nawet 8 cm z każdej strony! Taka jego wielkość jest niedopuszczalna i świadczy o złych wymiarach okna. Przyczyn popełnienia tego błędu jest kilka i warto się z nimi zapoznać, gdyż pozwoli nam to uniknąć tego typu sytuacji we własnym domu”, mówi Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus. „Najczęściej zbyt duży luz montażowy wynika z tzw. błędu pomiarowego lub też błędnie ustalonego poziomu „0”. Na etapie zamawiania stolarki i pomiaru należy wskazać, o ile zmieni się ostateczna wysokość otworu w wyniku kolejnych wylewek, ociepleń, okładzin, dzięki czemu fachowcy będą mogli idealnie obliczyć wielkość luzu montażowego dla okien i drzwi. Inną przyczyną niedopasowania stolarki do przygotowanego otworu jest wybór przez nas okna tzw. „typowego”. Jeśli producent oferuje takie okna po niższej cenie, to handlowcy i mierzący otwory często mają tendencję do proponowania ich inwestorom. Powodem takiej sytuacji jest obawa, że Klient nie zaakceptuje wyższej ceny okna o idealnych dla niego wymiarach, a sama oferta będzie „niekonkurencyjna”. Handlowcowi zdarza się zapomnieć o konsekwencjach błędnego montażu i ewentualnych kosztach dodatkowych związanych z rozkuwaniem ścian lub dodatkowym „docieplaniem” budynku. Skutkuje to zakupem za dużych bądź za małych okien. Specjaliści z firmy OknoPlus są wyczuleni na tego typu sytuacje, dlatego też przy wyborze okien i drzwi do swojego wymarzonego domu warto zasięgnąć ich porady. Zyska się wówczas pewność, że wszystko będzie w jak najlepszym porządku”, wyjaśnia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Prawidłowy montaż stolarki gwarantuje, że okna i drzwi będą szczelne i stabilne. Warto zatem tej kwestii poświęcić wiele uwagi i wziąć sobie do serce cenne rady fachowców. Dzięki temu nasz dom będzie dopracowany w każdym szczególe, a my będziemy mogli  pełni się nim cieszyć.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.