Nowe szanse gospodarcze – Portal PR - 24PR
Nowe szanse gospodarcze

07.07.2010 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Nowe możliwości, nowe rozwiązania, nowe drogi rozwoju – mimo kryzysu są sposoby na ożywienie polskiej gospodarki. Inwestorzy chcą bardziej przemyślanych i opłacalnych projektów, dlatego robi się miejsce dla innowacyjnych rozwiązań gospodarczych.
 
Co?
Takie szanse widzą firmy zajmujące się projektowaniem i zarządzaniem realizacją inwestycji. O jaką nowość chodzi? – Pojawia się szansa na długo oczekiwane Partnerstwo Publiczno-Prywatne – mówi Con Murphy, dyrektor zarządzający PM Group Polska. Jest to typ współpracy samorządów, a także całych państw z biznesem prywatnym. Partnerstwo obejmować może różne dziedziny, m.in. budownictwo mieszkań na wynajem, centrów sportowo-rekreacyjnych, parkingów, szkół, budowę dróg i autostrad. Fundamentalna jest tutaj wspólnota działań sektora publicznego i prywatnego. Zachodnio-europejskie doświadczenie pokazuje, że tego typu współpraca jest bardzo opłacalna dla obu stron.

Gdzie?
Przykładem współdziałania sektorów publicznych i prywatnych na świecie jest szybka linia kolejowa Perpignan-Figueras łącząca Hiszpanię i Francję. Budowę sfinansował sektor publiczny obu krajów, kredyty bankowe oraz konsorcjum TP Ferro. W Grecji zbudowano w ten sposób obwodnicę Aten, w którą zainwestowała firma Attiki Odos S.A. Jednym z największych projektów, w których zaangażowany jest PM Group, jest białoruski projekt rekultywacji i ponownego wykorzystania terenów zdegradowanych przez katastrofę w Czarnobylu na Ukrainie. W Irlandii natomiast specjalizująca się w projektach medycznych, a należąca do PM Group, firma architektoniczna Devereaux angażuje się w modernizację szpitali. – Tego typu działania to przyszłość także polskiej służby zdrowia, która potrzebuje zmian, a nie da się ich przeprowadzić bez solidnego, finansowego zastrzyku – argumentuje Con Murphy.

Czy jest to opłacalne?

Prywatne firmy, które zainwestują w publiczne projekty, odzyskają a nawet pomnożą swoje pieniądze, ponieważ przez określoną liczbę lat będą czerpać profity z działalności przedsięwzięcia, które pomogły sfinansować. Oznacza to, że będą zarabiać na działalności szpitala, spalarni śmieci lub innej inwestycji.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że firmom zależeć będzie na tym, aby inwestycje, w które będą zaangażowane, były dostosowane do potrzeb rynkowych, a także ekonomicznie przemyślane i rozplanowane – mówi dyrektor zarządzający PM Group Polska. –  Jednym słowem, że będą racjonalne. Korzyści z tego odczują nie tylko owe firmy, ale też ci, którzy będą korzystać z ukończonych projektów – dodaje.

Dlaczego właśnie Polska?

Polska, mimo kryzysu, jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Jako jedyna w Europie zanotowała w ubiegłym roku dodatni przyrost PKB. – To bezpieczny i przewidywalny rynek, odporny na takie zawirowania, jakie dotknęły inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Con Murphy. Przewiduje, że kiedy kryzys się skończy, Polska będzie należała do czołówki krajów, w których firmy będą chciały inwestować, także w rozwój infrastruktury i usług, które powinny zapewniać samorządy i rząd. – Nadal wierzę w to, że Polska okaże się tygrysem Europy – dodaje dyrektor zarządzający PM Group Polska.

PM Group

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.