Ruszył właśnie program dopłat do kredytów na kolektory słoneczne – Portal PR - 24PR
Ruszył właśnie program dopłat do kredytów na kolektory słoneczne

29.07.2010 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Na przełomie lipca i sierpnia osoby fizyczne oraz wspólnoty mieszkaniowe będą mogły się starać o kredyt oraz 45% dotację na zakup i montaż kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. Warunek – budynki nie mogą być podłączone do sieci ciepłowniczej. 

Dotychczasowe projekty dotacyjne wspierające inwestycje w odnawialne źródła energii skierowane były w głównej mierze do samorządów, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Aktualna oferta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej została przeznaczona dla osób fizycznych, dysponujących prawem do nieruchomości mówi Jerzy Kala PR Manager z Biura Projektów ARCHON+. Do programu dotacyjnego przystąpiło na razie 6 banków, które będą mogły podpisywać umowy na preferencyjne kredyty, w około 4,5 tysiąca punktach obsługi klienta na terenie całego kraju. Dopłaty będą udzielane do kredytów zarówno na projekt, zakup jak też montaż kolektorów słonecznych oraz aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania.  Wysokość dopłaty z NFOŚiGW będzie wynosić 45% brutto kosztów poniesionych przez inwestora. Aby otrzymać kredyt z dopłatą należy zgłosić się do jednego z 6 banków z wnioskami: o udzielenie kredytu na sporządzenie projektu, zakup i montaż instalacji solarnej oraz o dopłatę z NFOŚiGW na spłatę 45% kapitału kredytu. W sytuacji, kiedy instalacja będzie gotowa musi zostać przeprowadzony jej odbiór techniczny przez uprawnionego do tego wykonawcę lub inspektora nadzoru budowlanego. Następnie wszystkie faktury należy przedłożyć w banku informuje Jerzy Kala z Biura Projektów ARCHON+.

Wprowadzenie projektu zostało poprzedzone badaniami wykonanymi na zlecenie NFOŚiGW przez GfK Polonia wśród właścicieli domów jednorodzinnych, którzy posiadali własne systemy grzewcze w budynkach.  Wyniki wstępnych badań pokazały, że 35% właścicieli domów rozważa zainstalowanie kolektorów słonecznych przy wsparciu inwestycji ze środków publicznych w wysokości 45%.

Jak pokazuje analiza finansowa opłacalności inwestycji dla 5-cio osobowej rodziny ogrzewającej wodę elektrycznością – roczne oszczędności przekroczą 1,5 tys. zł., a koszt inwestycji z dopłatą NFOŚiGW powinien zwrócić się po 5-6 latach. Przy ogrzewania olejem opałowym lub gazem, okres zwrotu będzie dłuższy – ok. 10 lat.

Na dopłaty NFOŚiGW zarezerwował 300 mln zł, do wypłaty w latach 2010-2010. Pozwoli to na osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci zainstalowanych kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni ponad 250 tys. m2 (ok. 25 boisk piłkarskich, co przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 36 tys. ton. Klienci wybierający projekt domu z oferty ARCHON+ mogą już teraz w atrakcyjnej cenie 150 zł zamówić gotową dokumentację projektową instalacji solarnych bez konieczności zlecania droższego projektu indywidualnego informuje Jerzy Kala z Biura Projektów ARCHON+.

źródło: www.archon.pl  ARCHON+ Biuro Projektów Barbara Mendel

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.