Biznes bezpieczny inwestycyjnie – Portal PR - 24PR
Biznes bezpieczny inwestycyjnie

30.08.2010 Kategoria: Finanse osobiste. Autor: admin

Istnieją dwa typy inwestorów lokujących swój kapitał na giełdzie. Po pierwsze Byki, które kupując tanie akcje oczekują, że w niedługim czasie sprzedają je ze znaczącym zyskiem. Po drugie niedźwiedzie, dla których liczy się możliwość sprzedaży walorów w atrakcyjnej cenie, a następnie odkupienie ich w momencie spadków. Niezależnie jednak od sposobu inwestowania, tym co liczy się najbardziej dla wszystkich graczy giełdowych jest bezpieczeństwo biznesu, w którym lokują swój kapitał. Podpowiadamy jakie branże gwarantują wysokie zyski i przy tym są bezpieczne inwestycyjnie.


Źródło: Raport „Zamiary inwestycyjne Polaków na 2010 r.”

Według raportu „Zamiary inwestycyjne Polaków na 2010 r.”, przygotowanego przez portal Inwestycje.pl, 31 % ankietowanych inwestorów uważa, że kryzys znacząco wpłynął na ich decyzje dotyczące lokowania kapitału. Potwierdzają oni, że obecnie wybierają bezpieczniejsze metody inwestowania, a co za tym idzie także bezpieczniejsze sektory.

Inwestowanie w kryzysie
Do branż odpornych na miniony kryzys gospodarczy zaliczyć należy przede wszystkim energetykę, medycynę i farmację oraz kosmetykę.

W 2009 r. sprzedaż energii elektrycznej osiągnęła blisko 12 mld zł, a obroty energetyki wzrosły w stosunku rok do roku o 20 mld zł. Z kolei przychody rynku prywatnych usług medycznych wynosiły 1,34 mld zł, czyli o 16 proc. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wartość rynku farmaceutycznego w połowie zeszłego roku szacowana była na 12,4 mld zł, natomiast rynek kosmetyków w Polsce według Euromonitora osiągnął w październiku 2009 r. poziom 10,3 mld zł.

Wszystkie z wymienionych branż okazały się stabilne i bezpieczne inwestycyjnie, przez co wielu giełdowych graczy ulokowało w nich swoje środki. Potwierdzają to udane debiuty takich spółek jak: PGE, biotechnologiczny Mabion czy też kosmetyczna Harper Hygienics.

Zainwestuj w finanse
Dewizą każdego inwestora powinna być choćby podstawowa znajomość branży w którą inwestuje. O ile energetyka, medycyna i farmacja to bardzo wyspecjalizowane dziedziny, o tyle na finansach, przynajmniej w elementarnym zakresie, zna się większość z nas. Należy przy tym pamiętać, że inwestycja w pieniądze nie oznacza jedynie odłożenia ich na lokatę, bądź wymiany na obligacje skarbowe. Zainwestować można także w instytucje finansowe, które generują zyski właśnie dzięki ulokowanym w nich środkom. Przykładem sektora bezpiecznego inwestycyjnie są pożyczki gotówkowe, udzielane przez instytucje parabankowe.

Szybko, ale bezpiecznie
Sektor pożyczek gotówkowych w ciągu ostatnich lat dynamicznie się rozwinął. Według danych Urzędu Konkurencji i Konsumentów wartość tego rynku to blisko 76 mld PLN. Większość firm pożyczkowych nie zanotowała strat w kryzysie. Wręcz przeciwnie wygenerowały zysk, a także zwiększyły ściągalność swoich należności. Jak przyznaje prezes firmy Marka S.A. Krzysztof Jaszczuk kryzys w pożyczkach gotówkowych był wręcz niezauważalny: – W 2009 r. nasze przychody wzrosły w stosunku do roku poprzedniego o 14,5 proc. O 12,2 proc. zwiększyła się też liczba ściąganych należności. Zauważyliśmy rosnące zapotrzebowanie na nasze produkty i dlatego podjęliśmy decyzję o dalszym rozwoju terytorialnym. Planujemy debiut na rynku New Connect, a pozyskane w ten sposób środki chcemy przeznaczyć na otwarcie nowych oddziałów w całej Polsce.

Branż, w które możemy bezpiecznie zainwestować jest co najmniej kilka. Jeśli posiadamy sporą ilość wolnych środków warto abyśmy pomyśleli o dywersyfikacji portfela. Wybór kilku różnych narzędzi i metod zminimalizuje ryzyko związane z inwestycją. Jeśli natomiast mamy ograniczone możliwości finansowe i chcemy obrać jeden kierunek zastanówmy się jak szybko oczekujemy zwrotów z danej inwestycji i jaki zysk będzie dla nas satysfakcjonujący. To pomoże nam w podjęciu decyzji o zakupie akcji konkretnej firmy.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.