Najmodniejsze w tym sezonie kolory elewacji domu jednorodzinnego. – Portal PR - 24PR
Najmodniejsze w tym sezonie kolory elewacji domu jednorodzinnego.

18.08.2010 Kategoria: Budownictwo. Autor: admin

Plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy, wydawane dla konkretnej działki, zwykle nie narzucają inwestorom kolorystyki elementów elewacji. Sugerują natomiast utrzymanie ich w pastelowych barwach lub nawiązujących do kolorystyki domów znajdujących się w pobliżu.

Chociaż czasy dworskiej, romantycznej zabudowy z charakterystycznymi pobielonymi ścianami odeszły już w niepamięć, to w dalszym ciągu domy jednorodzinne nawiązują do starej polskiej tradycji. Dalej najczęściej stosowaną kolorystyką ścian są jasne, pastelowe barwy dające poczucie stylowości i czystości całego budynkuO ostatecznym wizerunku całego domu decyduje nie tylko kolor na ścianach, ale zestawienie kolorystyczne całości budynku. Składa się na niego także kolor dachu, kolor stolarki okiennej i drzwiowej, detal wykończenia cokołów, schodów zewnętrznych i tarasów oraz wykończenie podbitek dachowych, obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, opasek okiennych. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę balustrady balkonów i tarasów oraz inne drobne dekoracyjne elementy kute lub drewniane w elewacjach budynku mówi arch. Monika Lisowska – Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Dopasowanie kolorystyczne tak wielu elementów nastręcza sporych problemów i dylematów Klientom rozpoczynającym budowę domu. Od czego powinni zacząć, aby uzyskać efekt  taki, jaki sobie wymarzyli.
Najpierw trzeba dobrać kolorystykę ścian i dachu, czyli największych elementów elewacji budynku. Następnie można już skomponować  wszystkie pozostałe mniejsze fragmenty. Zasada „od ogółu do szczegółu” jest stosowana niezależnie od tego czy budynek ma formę nowoczesną czy tradycyjną.  

W bieżącym roku bardzo często wybierany zestaw kolorystyczny dla domów w stylu nowoczesnym to dach w kolorze grafitowym lub antracytowym – podkreśla arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.  Białe ściany budynku urozmaicane są okładzinami drewnianymi, kamiennymi lub klinkierowymi. Balustrady oraz inne metalowe elementy dekoracyjne są utrzymane w spokojnej kolorystyce szarej lub stalowej.

W domach o stylistyce tradycyjnej w tym roku najczęściej wybieranym kolorem  dachówki są różne odcienie czerwieni.
Jasne, beżowe ściany budynku urozmaicane są na fragmentach tynkiem w  ciemniejszym odcieniu. Innym stosowanym rozwiązaniem jest kamień elewacyjny lub klinkier o dopasowanej barwie do koloru stolarki okiennej czy też dachu. Ważne jest, aby nie mnożyć ilości barw na elewacji
przekonuje arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+ . 

Cały czas modne są tradycyjne zestawienia kolorystyczne: dach ceglany przechodzący w jasno-czerwony kolor  z odcieniami oranżu oraz ściany domu w ciepłych pastelowych barwach, harmonizujące z białą stolarką oraz białym malowaniem podbitki.

źródło: www.archon.pl, www.projektydomow.pl  ARCHON+ Biuro Projektów Barbara Mendel

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.