Public Relations i dziennikarstwo – Portal PR - 24PR
Public Relations i dziennikarstwo

30.08.2010 Kategoria: Praktyka PR. Autor: Maciej Misiąg

Powszechnie wiadomo już, że dziennikarstwo i public relations przenikają się coraz bardziej i proces ten jest już nieodwracalny. Przedstawiciele obu zawodów potrzebują siebie nawzajem bardziej i częściej niż początkowo mogłoby się wydawać. Dziennikarze nieustannie poszukują świeżych i wartych zainteresowania informacji. Bardzo często swoje cele osiągają dzięki kontaktom ze specjalistami public relations.

PR to także po części dziennikarstwo. Aby skutecznie rozpowszechnić wizerunek konkretnej firmy potrzebne są umiejętności pisania tekstów oraz znajomość pracy dziennikarzy. Wiedza na temat sposobów zbierania przez nich wiadomości jest ogromnie przydatna podczas przekazywania im jakichkolwiek informacji. Przygotowany materiał musi przybrać odpowiednią formę, aby wśród setek innych wyróżniał się i okazał interesujący. Przede wszystkim powinna to być w miarę możliwości informacja jednostronicowa, tzw. one-page-papers. Bezwzględnie należy unikać wielostronicowych i czasochłonnych opracowań. Ponadto zawsze należy pamiętać, że public relations to usługa, serwis, rzemiosło oraz praktyka.

Dziennikarstwo polega na rozpowszechnianiu informacji, komentarzy oraz materiałów rozrywkowych. Wcześniej jednak wszystkie treści powinny być obiektywnie sprawdzane oraz obrabiane. Dziennikarze w swojej pracy poszukują informacji i naturalnie pozyskują je również od agencji Public Relations i specjalistów PR z firm. Jednak obie strony często bardzo różnią się w ocenie tego co powinno się ukazywać w mediach. PR polega na kształtowaniu pozytywnego wizerunku odpowiedniej firmy w środkach masowego przekazu, a więc taka działalność nie obejmuje złych aspektów jej działalności. To akurat w ocenie dziennikarzy jest informacją jak najbardziej pożądaną. Takie zdarzenia jak: skandale, katastrofy czy rzadkie zdarzenia w mediach sprzedają się najlepiej, gdyż zwyczajnie trafiają w gusta odbiorców. Media zawsze będą się kierować preferencjami swojej widowni, gdyż tylko w ten sposób zapewnią sobie możliwości do dalszego funkcjonowania.

Codziennie agencje Public Relations zasypują dziennikarzy swoimi tekstami z nadzieją na reklamę. Jednak w wielu przypadkach są to materiały nieobiektywne, stworzone na potrzeby marketingowe. Z uwagi na ich bardzo wysoką jakość nie są nawet sprawdzane przez redakcje i przedstawiane odbiorcom. Tak niestety dochodzi do upadku opiniotwórczości. W momencie gdy redaktor powinien stać na straży prawdy dziennikarskiej, w rzeczywistości pomaga w reklamie konkretnej firmy, produktu czy też usługi. Do takiej sytuacji doprowadził ciągły pośpiech mediów i pogoń za sensacją, a czasem nawet celowe nieetyczne działania dziennikarzy. Taka sytuacja to świetna okazja dla nierzetelnych specjalistów od PR, którzy zaczęli ją wykorzystywać do naginania faktów i skuteczniejszego działania. Często też dochodzi do nieformalnych nacisków, którym poddawani są niechętni do współpracy przedstawiciele środków masowego przekazu. Nie można więc się dziwić, że często dochodzi do wielu spięć pomiędzy niektórymi mediami i agencjami public relations.

Aby wyeliminować szkodliwe i nieetyczne zachowania w tych relacjach powstało w Polsce wiele przepisów, które mają za zadanie znacząco oczyścić środowisko ze szkodliwych praktyk. Problem naturalnie nie dotyczy tylko tego jednego kraju i podobne działania czynione są na całym świecie. Dokumenty które obligują dziennikarzy do działań zgodnych z etyką to:

– Karta Etyczna Mediów

– Kodeks Etyki Dziennikarskiej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

– Deklaracja Zasad Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy

– Dziennikarski Kodeks Obyczajowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.

Są to dokumenty w zasadzie bardzo podobne do siebie. Wskazują zasady, którymi należy się kierować, czyli poszanowanie prawdy, rzetelne przygotowywanie tekstów, oddzielanie informacji od komentarzy i interpretacji. Dokumentem który, oprócz dziennikarzy, objął etycznymi zasadami również agencje public relations jest Karta Przejrzystości Mediów. Zaznacza m. in. że opublikowany tekst stworzony przez agencję konieczne musi być oznakowany oraz reguluje relacje pomiędzy dziennikarzami i specjalistami od PR.

Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach współpraca pomiędzy mediami i agencjami public relations odbywa się na odpowiednim, wysokim poziomie. Wizerunek firm czy też produktu przedstawiany jest obiektywnie i w żaden sposób nie jest ubarwiany. Taki model relacji to na pewno najlepszy wzór do naśladowania. Zasady muszą być jasne, klarowne i uwzględniające prawa każdej ze stron.

Autor: Maciej Misiąg

Podobne wpisy:

Tagi: , ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.