Pracodawco już czas zatroszczyć się o pracownika – Portal PR - 24PR
Pracodawco już czas zatroszczyć się o pracownika

14.09.2010 Kategoria: Rynek pracy. Autor: admin

Aż 65 proc. przedstawicieli kadry kierowniczej na świecie obawia się, że ich najbardziej utalentowani pracownicy odejdą do firm konkurencyjnych – wynika z badania firmy Deloitte.  Niestety pracodawcy, którzy koncentrują się wyłącznie na redukcji zatrudnienia wśród najsłabszych pracowników mogą jednocześnie stracić tych najlepszych. 

Utalentowani specjaliści i menedżerowie nie wahają się zmienić pracę. Coraz więcej polskich menedżerów jest zainteresowanych pracą w takich krajach jak Rosja, Chiny, Indie czy Brazylia. Według badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Konsultantów Executive Search (AESC) 60 proc. menedżerów zdecydowanie częściej niż w zeszłym roku zastanawia się nad zmianą pracy. – „Osoby, które znają swoją wartość i są świadome swojej wiedzy oraz umiejętności nie mają obaw przed zmianą pracy. Szukają bowiem zajęcia, które pozwoli im się w pełni rozwijać, jak również zaspokoić bieżące potrzeby materialne. Niestety mimo poprawiających się warunków gospodarczych na świecie wielu pracodawców nadal nie potrafi odnaleźć się w obecnej rzeczywistości. Z jednej strony wydaje się, że najgorsze mamy już za sobą, z drugiej strony nadal nie wiadomo czy mamy się spodziewać drugiej fali kryzysu. Dlatego w dalszym ciągu wielu pracodawców nie przywiązuje zbytniej wagi do motywacji pracowników. A stąd już tylko mały krok do utraty kluczowych i najbardziej utalentowanych pracowników” – mówi Fiona Harvey, Szef ds. Rozwoju CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) w Polsce. 

Będą podwyżki?
Według najnowszego „Raportu Płacowego” Advisory Group TEST Human Resources, aż 65 proc. pracodawców planuje w tym roku podwyżki. W zeszłym roku odsetek takich przedsiębiorstw wyniósł zaledwie 44 proc. Najwięcej procentowo powinni zyskać specjaliści i pracownicy szeregowi. – „Miniony rok był bardzo trudny zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Powszechne redukcje zatrudnień oraz wynagrodzeń doprowadziły do tego, że wielu pracowników świadomych trudnej sytuacji finansowej pracodawcy, zrezygnowało z roszczeń płacowych. Obecnie zmienia się nastawienie pracowników, szczególnie tych, którzy zmuszeni zostali do zwiększenia efektywności swojej pracy po redukcji zatrudnienia w poszczególnych zespołach. Duża część pracowników widząc, że sytuacja w kraju się poprawia zaczyna oczekiwać podwyżek lub dodatkowych świadczeń. W rezultacie wielu pracodawców będzie musiało zmierzyć się z tym problemem i dokonać analizy, którzy pracownicy są najcenniejsi dla firmy i czy warto w dalszym ciągu w nich inwestować” – dodaje Harvey.

Inwestorzy kuszą pracowników

Polska stała się bardzo atrakcyjnym krajem dla inwestorów zagranicznych. Ogólny napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) od stycznia do czerwca 2010 r. wyniósł ponad 5 mld euro i był o 75 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2009 r. – wynika z danych NBP. Co więcej w I połowie 2010 r. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła z  sukcesem 29 nowych inwestycji o wartości 377 mln euro. Jest to prawie trzy razy więcej projektów niż w tym samym okresie 2009 r. Dzięki tym projektom w ciągu najbliższych kilku lat powstanie w Polsce ponad 6000 miejsc pracy. – Dogodne położenie geograficzne, stabilność polityczna i gospodarcza oraz wykształcona i wykwalifikowana siła robocza zachęcają zagraniczne firmy do lokowania swoich inwestycji w Polsce. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski to duża szansa dla polskich pracowników zarówno tych szeregowych jak również specjalistów. Praca w zagranicznej firmie zwykle oznacza dobre zarobki oraz wysoki pakiet socjalny. Dodatkowo pracowników może zachęcić przejrzysta ścieżka awansu, możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez szkolenia, a także możliwość pracy w międzynarodowym środowisku – podsumowuje Harvey. 

W informacji prasowej wykorzystano dane pochodzące z raportu Deloitte „Has the great recession changed the talent game?” (kwiecień 2010), badania przeprowadzonego przez serwis BlueSteps należący do AESC, „Raportu Płacowego” Advisory Group TEST Human Resources oraz danych PAIZ na temat napływu inwestycji zagranicznych do Polski w I połowie 2010: http://www.paiz.gov.pl/index/?id=8336041a6899d0bce657dcd29409cf7e#top

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.