Dobij PETa rozpędza się na Facebooku – Portal PR - 24PR
Dobij PETa rozpędza się na Facebooku

27.10.2010 Kategoria: INTERNET, Konkursy, Social media. Autor: ipis

W zeszłym miesiącu zakończył się konkurs na najciekawszy amatorski filmik w ramach akcji Dobij PETa, czyli młodzieżowej odsłony ekologicznej kampanii Odkręć-Zduś-Segreguj, prowadzonej przez Staropolankę i poznańską agencję reklamową adStone.

Przez dwa wakacyjne miesiące młodzi ludzie nadsyłali swoje prace, które pokazywały różne sposoby zgniatania plastikowych butelek. Prowadzone na Facebooku głosowania tak angażowały uczestników, że dzięki nim liczba fanów tej akcji przekroczyła sumę 1400 i nadal rośnie. Powstała ciekawa kolekcja zabawnych filmów i animacji, które można oglądać zarówno na Facebooku, jak i stronie kampanii www.dobijpeta.pl

Organizatorzy zachęcają obecnie szkoły, by włączyły się do akcji poprzez udział w konkursie, który zapewnić ma uczniom dawkę wiedzy o problemie, jaki mogą stwarzać nieodkręcone, niezgniecione i nieposegregowane butelki PET, ale również dobrą zabawę podczas organizacji ekologicznej manifestacji. Nadesłane zdjęcia z przeprowadzonych manifestacji wezmą udział w konkursie, dając szansę uczniom na atrakcyjne nagrody indywidualne, ale również i szkole na nagrodę w postaci dostawy wody mineralnej Staropolanka.

Kampania Odkręć-Zduś-Segreguj dotyczy prawidłowego podejścia do segregacji butelek PET. Wielu z nas nauczyło się segregować odpady i wyrzuca butelki plastikowe do specjalnie oznakowanych pojemników, nie zwracając jednak uwagi na szczegóły tj. zakręcone, niezgniecione, nieopróżnione pojemniki. A to właśnie w szczegółach tkwi istota problemu. Zakręcone butelki podczas prasowania gromadzą sprężone powietrze. Ich większa ilość powoduje, że podczas wyciągania ze zgniatarki, pod wpływem rozprężenia, rozrywane są taśmy wiążące. Sytuacja ta jest dość częsta, powoduje przestoje w pracy i zmniejsza wydajność nawet do pięciu razy. W niektórych zakładach sortujących odpady zaczęto przeciwdziałać temu procederowi – przeprowadza się proces odkręcania nakrętek – co znacznie spowalnia proces technologiczny. Rozwiązaniem dla tego problemu wydaje się być montowanie perforatorów nakłuwających odpady przed zagęszczaniem. Jednak jest także inne rozwiązanie, lepsze i tańsze – odkręcanie wyrzucanych butelek. Drugi problem niewłaściwej segregacji odpadów, to wyrzucanie butelek w ich naturalnym kształcie. Powoduje to, że pojemniki bardzo szybko się wypełniają. Ograniczenie objętości odpadów ma zarówno aspekt ekologiczny, jak i ekonomiczny.
Każdy może zostać uczestnikiem kampanii Odkręć-Zduś-Segreguj. Tylko od nas zależy czy ideę tą wprowadzimy tylko (lub aż!) na naszym, jakże ważnym w skali globalnej, prywatnym obszarze, czy spróbujemy większą grupą wprowadzić zmiany o większym zasięgu. Organizatorzy zapraszają do zgłaszania swojego udziału samorządy, firmy, organizacje, stowarzyszenia, a także osoby prywatne.

Podobne wpisy:

Tagi: , ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.