Najnowszej generacji stymulator serca dostępny w Polsce – Portal PR - 24PR
Najnowszej generacji stymulator serca dostępny w Polsce

05.10.2010 Kategoria: zdrowie. Autor: admin

W dniu 28 września w Klinicznym Oddziale Kardiologii Szpitala Bielańskiego wszczepiono najnowszy rozrusznik serca, który umożliwia pacjentowi wykonanie badania  za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Dotychczas u pacjentów ze wszczepionymi stymulatorami wykonywano rezonans magnetyczny niezmiernie rzadko, tylko
w przypadku bezwzględnej konieczności, gdyż to mogło to spowodować uszkodzenie stymulatora.

Zabieg został przeprowadzony przez zespół Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Kardiologicznej pod kierunkiem doktora Włodzimierza Mojkowskiego. Pacjentką była 62-letnia kobieta, z chorobą węzła zatokowego ze zdiagnozowanymi naczyniakami mózgu,  obecnie nie wymagającymi leczenia operacyjnego.

„Rezonans magnetyczny i stymulator serca stanowią doskonałe rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne, niestety dotychczas wykluczały się nawzajem” – mówi docent Marek Dąbrowski, ordynator Oddziału. Podkreśla również: „Coraz więcej pacjentów z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi wymaga diagnostyki z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Stymulator, który wszczepiliśmy pacjentce zapewnia możliwość wykonania dalszych takich badań w celu   obserwacji zmian w naczyniach mózgowych.

Około dwóch milionów Europejczyków ma wszczepione stymulatory serca, jednak tym  pacjentom dotychczas odradzano wykonanie rezonansu magnetycznego, który jest niejednokrotnie niezbędną metodą diagnostyczną w przypadku wielu powszechnych chorób i urazów, zwłaszcza mózgu i kręgosłupa. Dotychczas stosowane stymulatory nie pozostawały obojętne na działanie silnego pola magnetycznego wytwarzanego podczas badania MRI. Powstające zakłócenia elektromagnetyczne powodowały poważne zakłócenia pracy rozruszników. 

Szacuje się, coraz więcej  pacjentów z implantowanymi urządzeniami kardiologicznymi  będzie wymagało badania rezonansem magnetycznym. Po 65 roku życia prawdopodobieństwo konieczności wykonania badań MRI wzrasta podwójnie, a ta sama demograficzna grupa najczęściej kwalifikuje się też do wszczepienia symulatora.

W zastosowanym układzie stymulującym SureScan™ (stymulator + elektrody) zastąpiono elementy, które mogły ulegać oddziaływaniu pola magnetycznego. Zastosowane obwody elektryczne są w szczególny sposób ekranowane, a same elektrody zmodyfikowano tak, by badanie MRI nie wpływało na parametry stymulacji.

Obecnie koszt takiego urządzenia przekracza cenę standardowego stymulatora. Standardowe stymulatory nie mają jednak funkcji, które w taki sposób ułatwiają życie pacjentom. Jeśli NFZ wpisze zabieg na listę procedur refundowanych metoda będzie dostępna dla wszystkich chorych, którzy jej potrzebują.

Agencja Star PR

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.