Okna z energią dla LUMINY – Portal PR - 24PR
Okna z energią dla LUMINY

16.10.2010 Kategoria: Budownictwo. Autor: admin

Powstający we wrocławskiej Długołęce niskoenergetyczny dom LUMINA House stanowi część programu Domy XXI, realizowanego przez Pracownię Archipelag. Jego zapotrzebowanie na energię końcową będzie wynosić zaledwie 39,7 kWh/(m2/rok), między innymi dzięki wykorzystaniu innowacyjnych systemów okiennych marki Schüco. Aluminiowe okna najnowszej generacji wpuszczą światło słoneczne do wnętrz budynku a jednocześnie przyczynią się do znacznych oszczędności energii. W projekcie przewidziano także ochronę przeciwsłoneczną, w postaci przesuwnych żaluzji zewnętrznych z możliwością automatycznego sterowania.

Rozmowa z dr inż. Andrzejem Polijaniukiem, dyrektorem ds. marketingu i produktu w firmie Schüco International Polska Sp. z o.o.

– W LUMINIE użyto okien w systemie Schüco AWS. Czym wyróżniają się one wśród innych rozwiązań ciepłych profili aluminiowych?
Podstawowym zadaniem firmy Schüco było zrównoważenie walorów funkcjonalnych i estetycznych zastosowanych rozwiązań stolarki okiennej. Najkorzystniejszych warunków dla mieszkańców dostarczają pomieszczenia o zoptymalizowanej temperaturze 20°C, wypełnione światłem słonecznym. Szerokie ramy okienne są mało estetyczne i z całą pewnością nie pasują do architektury współczesnych budynków przesyconych światłem. Węższe profile okienne charakterystyczne dla serii okien aluminiowych Schüco

AWS pomogły w rozwiązaniu tego problemu. W ramach programu Energy2 przewidującego projektowanie osłon budynku pozwalających na oszczędzanie i pozyskiwanie energii projektanci Schüco stworzyli system aluminiowy odpowiadający współczesnym i przyszłym wymogom budownictwa energooszczędnego. Łączy on w sobie trzy, pozornie wykluczające się, kategorie: ekologiczność, komfort użytkowania oraz estetykę.

– Jakie są atuty okien zamontowanych w LUMINIE? Co decyduje o ich innowacyjności?
Okna zaprojektowane na potrzeby projektu LUMINA zrealizowano w systemie Schüco AWS 75 SI ze zmodyfikowaną uszczelką środkową, przekładkami z pianką izolacyjną oraz zwiększoną izolacyjnością w strefie krawędzi szyby o współczynniku Ug=0,5 W/m2K. Ich szczególną zaletą jest zoptymalizowany współczynnik przenikania ciepła dla ram Uf przy niewielkiej zewnętrznej szerokości profili. Okna te cechują się parametrami cieplnymi na poziomie Uf ≥0,9 W/m2K oraz wysoką izolacyjnością akustyczną. Duża stabilność profili tego super izolowanego systemu zapewnia większy udział powierzchni przeszklonych i dzięki temu umożliwia dostęp maksymalnej ilości światła do wnętrza pomieszczeń, zaś mieszkańcy zyskują szeroki widok na zewnątrz.

– W LUMINIE zamontowano okiennice przesuwne z serii Schüco ALB. Jak wpłyną one na energooszczędność i komfort przebywania w budynku?
Należałoby podkreślić, że dostęp naturalnego światła jest niezmiernie ważny, gdyż pozwala zaoszczędzić energię elektryczną a także wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców budynku. Zwiększona intensywność promieniowania słonecznego w sezonie letnim może jednak powodować przegrzewanie pomieszczeń, co zwiększa koszty wentylacji i klimatyzacji. Zewnętrzne okiennice przesuwne Schüco ALB zapewniają kompleksową ochronę przeciwsłoneczną. Użytkownicy mogą sami decydować o poziomie nasłonecznienia pomieszczeń przesuwając je do dowolnego położenia. Cicha praca systemu jezdnego oraz możliwość zdalnego sterowania dodatkowo zwiększają funkcjonalność i wygodę użytkowania przesłon. Dzięki wykorzystaniu aluminium są one wyjątkowo trwałe, zaś ich powierzchnia nie wymaga konserwacji.

fot.: Schüco
fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie:

www.schueco.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.