Prawdziwy adwokat tylko z mikroprocesorem – Portal PR - 24PR
Prawdziwy adwokat tylko z mikroprocesorem

11.10.2010 Kategoria: Biuro. Autor: admin

Adwokatura wprowadza nowoczesne legitymacje adwokackie. Umożliwią one elektronicznie potwierdzoną identyfikację adwokatów, a ponadto pozwolą na korzystanie z podpisu elektronicznego. Dokumenty w technologii PCP produkuje i personalizuje PWPW, w której powstają dowody osobiste, paszporty czy prawa jazdy. 

Adwokatura wprowadza nowoczesne legitymacje, umożliwiające posługiwanie się podpisem elektronicznym. Legitymacje z mikroprocesorem otrzymają wszyscy adwokaci wykonujący zawód (ponad 9 tys.) i aplikanci adwokaccy (ponad 5 tys.).

– Wprowadzenie nowego wzoru legitymacji to kolejny krok unowocześniający Adwokaturę. Jesteśmy przygotowani do wykorzystywania najnowszych instrumentów komunikacji elektronicznej, w tym także opartych o kryptografię, ale oczekujemy podobnej modernizacji u naszych partnerów w administracji publicznej i w sądach. Jeśli to nastąpi, to komunikacja z adwokatami będzie mogła się odbywać jeszcze sprawniej niż dotychczas – powiedział adw. Andrzej Michałowski, p.o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

Nowe legitymacje będą wielofunkcyjnym urządzeniem przydatnym adwokatom w codziennej pracy. Wbudowany mikroprocesor będzie mógł pełnić funkcję nośnika certyfikatów klucza publicznego, zarówno kwalifikowanych, niezbędnych dla składania tak zwanego bezpiecznego podpisu elektronicznego, jak i certyfikatów niekwalifikowanych znajdujących zastosowanie na przykład w procesach szyfrowania danych cyfrowych.

Może on w pewnych sytuacjach służyć także szyfrowaniu przesyłanych drogą elektroniczną wiadomości. Dane zapisane w mikroprocesorze umożliwią także łatwą weryfikację, czy dany adwokat może wykonywać zawód (czy nie jest np. zawieszony z uwagi na prowadzone postępowanie dyscyplinarne).

Nowe legitymacje umożliwią stosowanie podpisu elektronicznego m.in. w e-sądzie – Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. Biorąc pod uwagę, że e-sądy zaczynają funkcjonować na coraz większą skalę, Adwokatura przewidując upowszechnienie tej formy działania wymiaru sprawiedliwości stara się dostosować do nowoczesności także przez wyposażenie adwokatów i aplikantów adwokackich w odpowiednie narzędzia nadążające za elektroniczną infrastrukturą sądownictwa.

Nowe legitymacje zapewnią klientom pewność, że ich procesowi reprezentanci są bez wątpliwości osobami faktycznie wpisanymi na listę adwokatów. Wyeliminuje to zarazem osoby podszywające się oraz hochsztaplerów. Nowe legitymacje mają służyć wzmocnieniu statusu adwokata jako osoby obdarzonej zaufaniem publicznym.

Technologia i bezpieczeństwo
Nowe legitymacje adwokackie zostały wykonane w technologii PCP opracowanej (i zgłoszonej do patentu) przez PWPW S.A. Technologia ta pozwala na kolorową personalizację kart poliwęglanowych – kolorowa fotografia zostaje zamknięta w strukturze wielowarstwowej karty (dotychczas był możliwy jedynie nadruk kolorowego zdjęcia na powierzchni karty).

Poszczególne warstwy karty zawierające druk offsetowy, częściową personalizację są łączone podczas procesu laminowania, a następnie wycinane są z nich karty, poddawane potem procesowi grawerowania laserowego. Technologia PCP zakłada powiązanie procesu personalizacji z procesem produkcji karty, co eliminuje z obrotu czyste blankiety dokumentu i do minimum ogranicza ryzyko  nieuprawnionej personalizacji.

– Wiele grup badawczych od kilku lat stawiało sobie za cel skonstruowanie bezpiecznego dokumentu poliwęglanowego z kolorową personalizacją zamkniętą wewnątrz struktury karty – wyjaśnia Andrzej Bogun członek zarządu PWPW S.A – jesteśmy pierwszą firmą, której to się udało. Nasza metoda ta wykorzystuje mieszane techniki personalizacji, która poprzez grawerowanie laserowe i druk ink-jet, podnosi bezpieczeństwo karty.

Technologia PCP była już kilkukrotnie nagradzana – zdobyła min. główną nagrodę w kategorii Technologia Przyszłości w konkursie Polski Produkt Przyszłości, złoty medal z wyróżnieniem w konkursie „Eureka” na targach Brussel Innova oraz nagrodę specjalną Ministra Brukseli. Technologią PCP interesują się europejscy producenci dokumentów.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.