Zdrowe ściany przede wszystkim – Portal PR - 24PR
Zdrowe ściany przede wszystkim

23.10.2010 Kategoria: Budownictwo. Autor: admin

Współczesne wymogi stawiane budownictwu związane są przede wszystkim ze zdrowiem, komfortem i bezpieczeństwem. Mając na uwadze te czynniki, producenci materiałów budowlanych stale udoskonalają swoje produkty. Firma Hufgard Optolith, w oparciu o nowoczesne rozwiązania z zakresu chemii budowlanej, opracowała system ‘Zdrowe Ściany’, pozwalający na zachowanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach mieszkalnych.

Waga odpowiednich rozwiązań

Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, co w kontekście zimowej wilgoci i ogrzewania może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie człowieka – szczególnie w przypadku alergików. Warto zadbać o komfort użytkowania pomieszczeń mieszkalnych oraz minimalizację ryzyka wystąpienia w ich wnętrzu szkodliwych grzybów. Głównymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu na ścianach wykwitów są: niska paroprzepuszczalność powłoki, wilgoć i ciepło. W przypadku ścian pokrytych materiałem o niskiej dyfuzji, osiadająca na ich powierzchni para wodna w połączeniu z panującym w pomieszczeniach ciepłem, przyczynia się do przyśpieszonego rozwoju grzybów.

W związku z tym, producenci chemii budowlanej proponują kompletne rozwiązania zapobiegające grzybieniu ścian: farby silikatowe w połączeniu ze zdobywającymi coraz większą popularność tynkami wapiennymi.

„Zdrowe Ściany” w każdym domu

Opracowany przez firmę Hufgard Optolith system ‘Zdrowe Ściany’ stanowi alternatywę dla powszechnie stosowanych tynków gipsowych. Tworzony na bazie nowoczesnych rozwiązań, pozwala zachować prawidłowy mikroklimat. Dzięki produktom opartym na wapnie oraz specjalnej farbie silikatowej nie tworzącej bariery dla pary wodnej, poziom wilgotności w pomieszczeniu podlega naturalnej regulacji. Powierzchnia ścian, ze względu na właściwości użytych tynków wapiennych, pozostaje czysta od szkodliwych wykwitów. Jednocześnie usunięcie różnego typu zabrudzeń nie stanowi problemu dzięki użyciu odpornej na zmywanie farby silikatowej.

Siła tynków wapiennych

W skład systemu wchodzą: wewnętrzny maszynowy tynk wapienny Optolith KFI, maszynowy, lekki tynk wapienny Optolith KPI, wapienny tynk szpachlowy Optolith KGF oraz silikatowa farba wewnętrzna Optolith ISF. Wszystkie te materiały charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością.

Pierwszy z wymienionych produktów jest białym, cienkowarstwowym (4-8 mm) tynkiem na bazie wysokiej jakości wapna hydratyzowanego. Nakłada się go ręcznie lub maszynowo. Najlepiej sprawdza się na równych powierzchniach ścian tworzonych z materiałów o wysokiej nasiąkliwości, takich jak beton komórkowy i cegła silikatowa. Nie wymaga wcześniejszego gruntowania podłoża. Uzyskana powierzchnia posiada delikatną strukturę i może być malowana bezpośrednio farbą silikatową Optolith ISF.

Optolith KPI jest lekkim, białym tynkiem wapiennym o uziarnieniu 1,0 mm. Sprawdza się szczególnie przy tynkowaniu ścian z materiałów chłonnych. Również nie wymaga gruntowania. Odpowiednia grubość warstwy – 10-25 mm (miejscowo 35 mm) – pozwala na zniwelowanie nierówności ścian. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością i łatwą obróbką. W przypadku małych powierzchni może być nakładany ręcznie. Uzyskaną powierzchnię można wygładzić wapiennym tynkiem szpachlowym Optolith KGF, który dzięki bardzo drobnemu uziarnieniu (do 0,3 mm), pozwala uzyskać delikatną powierzchnię nadającą się do malowania farbą silikatową Optolith ISF.

Praktyczna farba silikatowa

Jednym z najważniejszych elementów systemu jest, będąca jego zewnętrzną warstwą, silikatowa farba Optolith ISF. Poprzez proces sylifikacji, który polega na wypełnianiu pustych przestrzeni związkami krzemionkowymi, wiąże się trwale z podłożem, tworząc prawdziwy monolit. Dzięki temu, minimalizuje ryzyko złuszczenia nawet kilkunastokrotne malowanych ścian. Farba Optolith ISF odznacza się wysoką siłą krycia (współczynnik kontrastu: 1) oraz dużą wydajnością (7 m2/l przy 1 klasie krycia). Dzięki bardzo dobrej paroprzepuszczalności (Sd =0,02 m), znajduje zastosowanie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (kuchnie czy łazienki) oraz takich, które zawsze powinny wyglądać czysto i świeżo (salon, sypialnia). Z powodzeniem  można jej używać w pokojach dziecięcych, gdzie przeciwdziałanie obecności szkodliwych dla zdrowia grzybów, źle wpływających na kształtującą się odporność dorastającego człowieka, jest koniecznością.

Odpowiedni wybór

Każdy z elementów systemu pełni ważną rolę w jego funkcjonowaniu. Warto zatem stosować kompletne rozwiązanie, pozwalające na pełne wykorzystanie zalet i korzyści systemu ‘Zdrowe Ściany’. Dzięki temu, poza zapewnieniem odpowiedniego mikroklimatu w danych pomieszczeniach, ryzyko wystąpienia w ich wnętrzu szkodliwych grzybów ulega zminimalizowaniu.

Hufgard Optolith Bauprodukte Sp. z o.o. to producent  wysokiej  jakości  farb,  tynków i zapraw budowlanych, wolnych od niebezpiecznych chemicznych związków organicznych. W Polsce firma rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku. Nagradzana prestiżowymi nagrodami: Gazele Biznesu, Solidna Firma, znajduje się na liście Diamentów Forbesa, wśród polskich przedsiębiorstw najszybciej zwiększających swą wartość.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.