Zły stan opon jedną z głównych przyczyn wypadków spowodowanych brakami technicznymi – Portal PR - 24PR
Zły stan opon jedną z głównych przyczyn wypadków spowodowanych brakami technicznymi

06.10.2010 Kategoria: MOTO. Autor: admin

Jak pokazują dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2009 roku w Polsce wydarzyło się 44 196 wypadków drogowych. Jedną z istotnych przyczyn tak dużej liczy wypadków był zły stan techniczny samochodów. Wśród usterek 41 proc. stanowiły braki w oświetleniu, 21 proc. nieprawidłowe ogumienie, a 16 proc. nieprawidłowości układu kierowniczego bądź hamulcowego. Zdaniem ekspertów nieprawidłowe ciśnienie powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i znacząco zwiększa ryzyko eksplozji opony. Oprócz niebezpieczeństwa wypadku, niedopompowane opony zwiększają również zużycie paliwa oraz emisję spalin.

By kształtować świadomość tego, jak prawidłowe ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo, Michelin po raz 6 organizuje akcję edukacyjną „Ciśnienie Pod Kontrolą”. Właśnie trwa Tydzień Dobrego Ciśnienia, podczas którego kierowcy mogą zmierzyć i wyregulować ciśnienie w oponach oraz sprawdzić ich bieżnik na wybranych stacjach Statoil.

Najczęstsze przyczyny wypadków to nadmierna prędkość, warunki pogodowe, zły stan dróg i stan techniczny samochodów. Co piąty wypadek w 2009 roku, spowodowany przez braki techniczne, wydarzył się z powodu złego stanu ogumienia. Przyczyną problemów z ogumieniem może być nieprawidłowe ciśnienie, zły stan bieżnika, niewłaściwy dobór lub nieprawidłowy montaż.

 Nie wszyscy kierowcy są jeszcze świadomi, jak duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają opony. Tymczasem stan zużycia opon, bieżnik odpowiedni do warunków pogodowych oraz prawidłowe ciśnienie to czynniki, o które zadbać może każdy kierowca. Kierowcy kupujący opony używane nie zdają sobie sprawy, że pomimo poprawnego ciśnienia i wysokości bieżnika często stwarzają zagrożenie z powodu zbyt starych opon niewłaściwie przechowywanych. To dlatego w czasie takich akcji jak Tydzień Dobrego Ciśnienia chcemy uświadamiać kierowców, że mogą sami zadbać o swoje bezpieczeństwomówi Tomasz Młodawski  z Michelin Polska. – Kierowca, który dowie się, że jeździ na oponach stanowiących zagrożenie dla niego i innych uczestników ruchu oraz uświadomi sobie istotę problemu, natychmiast wyeliminuje nieprawidłowości ze swojego auta.

Akcja edukacyjna Michelin trwa od 4 do 8 października, na 30 stacjach Statoil w całej Polsce. Pracownicy Michelin i Statoil sprawdzają ciśnienie w oponach aut i udzielają porad dotyczących utrzymywania prawidłowego ciśnienia i wymiany opon na zimowe. Ponadto pracownicy sieci Euromaster mierzą głębokość bieżników opon, a wolontariusze PCK mierzą chętnym ciśnienie tętnicze.

Marcin Sęk, Hill and Knowlton 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.