Architektura inwestycji dostosowana do otoczenia – Portal PR - 24PR
Architektura inwestycji dostosowana do otoczenia

30.11.2010 Kategoria: Budownictwo. Autor: biuro prasowe

W nowoczesnej zabudowie polskich miast i miejscowości ważne jest utrzymanie pełnej symbiozy z istniejącą architekturą. Zdaniem profesjonalnych architektów należy wzorować się na udanej urbanistyce, zarówno tej z przeszłości, jak i dzisiejszej.

Ważne jest utrzymanie linii i klimatu otoczenia. Dzisiaj klientowi zależy przede wszystkim na dwóch funkcjonalnościach. Po pierwsze chce być dumny z kupionego mieszkania, zaprezentować je znajomym, cieszyć się jego pięknem i użytkować je zgodnie z przeznaczeniem. Po drugie pragnie stworzyć własną oazę i odciąć się od miejskiego zgiełku. Te dwie zasadnicze kwestie, wbrew pozorom, nie są ciężkie do pogodzenia dla dzisiejszych projektantów.

Nowoczesne projekty często są dostosowane do lokalnych warunków krajobrazowych.
W teraźniejszej urbanistyce można zaobserwować istotne utrzymanie klimatu fasady i zewnętrznej części projektowanego kwartału. Zazwyczaj uwzględnia ona także punkty usługowe i lokale użytkowe Coraz częściej projektowane osiedla nie posiadają zewnętrznego ogrodzenia. Ochrona i elementy odizolowania zabudowy znajdują się w głębi kwartału i są ledwo widoczne dla przechodniów. Kolejne budynki ukazują się stopniowo w wewnętrznej części osiedla i jednocześnie dobrze komponują się w całość inwestycji.

Nawet bardzo nowoczesne projekty miejskich osiedli mogą dzisiaj posiadać część wspólną, wewnętrzną oazę dla mieszkańców. Tutaj zazwyczaj zastosowanie znajduje kameralne patio, mały wodospad i duża ilość zieleni. Coraz popularniejsze stają się place zabaw i miejsca rozrywki dla dzieci. Kolejnym atutem i cechą przyciągającą nowych mieszkańców mogą być także centra rekreacji, siłownia, basen czy nawet klub wypoczynkowy.

Projektując dobrze współgrającą z otoczeniem inwestycję stosuje się nowoczesne materiały, które mogą nawiązywać i korespondować z sąsiadującymi zabudowaniami. Coraz częściej nowe inwestycje posiadają podobny charakter zbliżony do istniejącego otoczenia, a nowoczesne elementy elewacyjne ze stali i drewna są mądrze wkomponowane w całość budynku.

W projektach uwzględniających lokalny krajobraz można zaobserwować także utrzymanie jednolitej wysokości inwestycji, która radykalnie nie odbiega i pasuje do otoczenia. Symbioza to dzisiejsza idea nowoczesnego, ekskluzywnego i funkcjonalnego budownictwa mieszkaniowego. Łatwo zaobserwować, że coraz częściej dobre wzorce stanowią inspirację i fundament nowoczesnej urbanistyki polskich miast i miejscowości.

Autorem wypowiedzi jest Jan Zajączkowski, Prezes Zarządu Eko-Park S.A.

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.