Jak zdobyć dodatkową gotówkę? – Portal PR - 24PR
Jak zdobyć dodatkową gotówkę?

30.11.2010 Kategoria: Finanse osobiste. Autor: admin

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Zaczyna się więc dobry czas dla wszystkich, którzy chcą trochę dorobić. Handlowcy i agencje pracy tymczasowej już dziś kuszą nowymi ofertami dla sprzedawców, hostess czy Mikołajów.

 Każdego roku obroty w handlu rosną przed Bożym Narodzeniem od około 20 do 30 % i choć widmo kryzysu nadal krąży nad Europą, Polacy nie mają zamiaru oszczędzać na świątecznych wydatkach. Według ekonomistów w tym roku zostawimy w sklepach około 20 mld złotych (z czego ponad połowę pochłoną wydatki na same prezenty). Wszystko to sprawia, że zaczyna się idealny okres dla osób, które myślą o podreperowaniu domowego budżetu.

 Poszukiwany Św. Mikołaj

 Z poszukiwaniem dodatkowego zajęcia nie warto jednak zwlekać. Wysyp świątecznych ofert widoczny jest już teraz: Przełom listopada i grudnia to tradycyjnie czas, kiedy wzrasta liczba ofert sezonowych w handlu oraz w sektorze usług. Zdarza się, że pula ogłoszeń np. dla sprzedawców rośnie niemal o połowę. Trend ten osiągnie apogeum w pierwszej połowie grudnia. Jeśli więc chcemy dorobić, mamy najlepszy czas ku temu – mówi Sylwia Sędrowicz z agencji pracy Job Impulse.

 Najwięcej ofert oczywiście znajdziemy w handlu. Część dużych sklepów już teraz rekrutuje dodatkowych kasjerów oraz sprzedawców (również do okresowych punktów sprzedaży karpi czy choinek). Pracę znajdziemy jednak także w mniejszych placówkach (np. sklepach z odzieżą, kosmetykami, biżuterią lub księgarniach). Obok sprzedawców poszukiwane są ponadto osoby do rozkładania towarów oraz pakowania prezentów.

W handlu – ale nie tylko – z pewnością znajdą pracę także hostessy. W okresie bożonarodzeniowym pracodawcy chętnie zatrudniają dodatkowe osoby na potrzeby  promocji, (szczególnie w przebraniach elfów lub aniołków). Praca dla hostess czeka także podczas firmowych uroczystości i wigilii. Osobną kategorię stanowią Święci Mikołaje. Najlepszy okres dla nich zaczyna się oczywiście z początkiem grudnia i trwa do Wigilii. Najczęściej wynajmowani oni są do wizyt domowych oraz wręczania prezentów. Od kilka lat Świętych Mikołajów poszukują jednak także centra handlowe.

Pracę można dziś znaleźć również w logistyce. Dodatkowe zajęcie czeka przede wszystkim na magazynierów oraz pakowaczy. Poza nimi w cenie są także kierowcy, którzy zajmą się rozwożeniem świątecznych dostaw.

Ile można zarobić?
Bożonarodzeniowe stawki dla pracowników czasowych zależą od dwóch czynników: bliskości Świąt (najwięcej można zarobić w czasie bezpośrednio poprzedzającym Boże Narodzenie) oraz wielkości miasta (w dużych miastach zarobimy najwięcej). Kasjerzy oraz magazynierzy mogą liczyć na zarobki rzędu 7 – 9 zł netto za godzinę. Sprzedawcy odrobinę więcej: od 8 do 13 zł. Hostessom pracodawcy płacą zazwyczaj od 9 do 16 zł. Najwięcej mogą zarobić Święci Mikołajowe, którzy za 30-minutową wizytę w domu otrzymają do 100 zł a w przypadku imprez firmowych nawet do 350 zł – szacuje ekspert Job Impulse.

Jak szukać pracy?
Pracę łatwo znaleźć już podczas wizyty w lokalnym centrum handlowym – już teraz mnóstwo sklepów przykleja na witrynach ogłoszenia, informujące o wolnych stanowiskach. Warto także zajrzeć do prasy lub poszperać w serwisach internetowych. Jeśli planujemy wcielić w Św. Mikołaja – obok odpowiadania na oferty – możemy także zamieść własne ogłoszenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także wizyta w agencji pracy tymczasowej, która pomoże nam znaleźć zajęcie a następnie przejmie na siebie wszelkie formalności związane z zatrudnieniem.

W przypadku współpracy z agencją otrzymamy umowę o pracę tymczasową. W innych wypadkach najczęściej firmy proponują umowy zlecenia (rzadziej zdarzają się umowy o pracę na czas określony). Często natomiast zdarzają się oferty pracy „na czarno”: W takich wypadkach lepiej nie ulegać pokusie wyższej stawki. Co prawda Boże Narodzenie tradycyjnie kojarzy się z okresem życzliwości i dobroci, to jednak wielu oszustów wcale nie zmienia swych nawyków – podsumowuje ekspert Job Impulse.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.