Pierwszy robot chirurgiczny da Vinci już w Polsce – Portal PR - 24PR
Pierwszy robot chirurgiczny da Vinci już w Polsce

30.11.2010 Kategoria: zdrowie. Autor: biuro prasowe

Już w grudniu zespół chirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo – Rozwojowego we Wrocławiu pod kierownictwem Dyrektora Szpitala prof. dr hab. n. med. Wojciecha Witkiewicza przeprowadzi pierwsze operacje przy wsparciu robota chirurgicznego da Vinci. Jest to wydarzenie bezprecedensowe w skali naszego kraju, stawiające Polskę w gronie najbardziej rozwiniętych medycznie krajów świata.

Polscy pacjenci długo czekali na to, co w wielu krajach świata od dawna jest standardem. Dzięki wysiłkowi wielu ludzi, zaangażowanych w proces pozyskania środków na zakup robota, impas został przełamany i możemy śmiało powiedzieć, że polska chirurgia nadąża za najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Głównym autorem tego ogromnego sukcesu jest prof. Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu Ośrodka Badawczo – Rozwojowego, Ordynator zintegrowanego ośrodka chirurgii tego szpitala.

Proces pozyskania robota da Vinci trwał około dwóch lat. Krokiem milowym był 64. Międzynarodowy Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich we Wrocławiu na którym został zaprezentowany chirurgom z całego kraju najnowszy typ tego urządzenia. Po raz pierwszy tak szeroka rzesza chirurgów mogła bezpośrednio sprawdzić swoje możliwości i umiejętności w pracy z robotem da Vinci oraz przekonać się o jego funkcjonalności i precyzyjności – wyjaśnia prof. Witkiewicz – Robot da Vinci stwarza możliwość leczenia chorych w naszym kraju z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć chirurgii małoinwazyjnej jaka może być stosowana w poprawie leczenia chorób nowotworowych, tj. nowotworu odbytnicy, jelita grubego, prostaty, macicy z przydatkami, nerek, a ponadto stwarza to szansę kształcenia chirurgów w tym zakresie w naszym kraju, której dotychczas nie było. Nie uważam tego za osobisty sukces, ale uważam to za wywiązanie się z obowiązku jaki przyjąłem na siebie jako Prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich w latach 2007 – 2009 – dodaje profesor Wojciech Witkiewicz.

Nad wprowadzeniem robota do polskich szpitali od ponad dwóch lat intensywnie pracował także zespół MEDIM, polskiego przedstawiciela Intuitive Surgical producenta robota da Vinci.

Robot da Vinci pojawił się w tym roku na kongresach w Krakowie i Łodzi, wspominałam wtedy w wielu wywiadach, że rok 2010 traktuję jako rok da Vinci w Polsce i mam nadzieję, że jego ukoronowaniem będzie zakup robota przez któryś z polskich szpitali, tak aby mogli korzystać  niego również polscy pacjenci. Nasze zaangażowanie w działania na rzecz wprowadzenia robotów chirurgicznych da Vinci na sale operacyjne polskich szpitali, zgodne jest z misją MEDIM, jaką jest propagowanie i udostępnianie innowacyjnych i skutecznych rozwiązań medycznych – wyjaśnia Anna Janczewska-Radwan, Prezes MEDIMNie ukrywam, że, jako dla osoby od ponad 20 lat związanej z polskim środowiskiem medycznym, znającej dobrze nasze realia, fakt, że robot zacznie służyć także Polakom jest powodem do osobistej satysfakcji i dumy – dodaje Anna Janczewska-Radwan.

Zastosowanie robota da Vinci zrewolucjonizowało współczesne zabiegi z dziedziny chirurgii ogólnej, urologii, ginekologii oraz kardiochirurgii. Robot od lat z powodzeniem stosowany jest m.in. w diagnostyce i terapii chorób prostaty (gruczołu krokowego) oraz w zabiegach histerektomii (usunięcia macicy). Poprawa wyników klinicznych pacjentów wiąże się także z zastosowaniem robotyki w dziedzinie kardiochirurgii, w tym m.in. w zakresie zabiegów naprawy zastawki mitralnej czy operacjach by-pass’ów. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu Ośrodku Badawczo – Rozwojowym robot będzie wykorzystywany na oddziałach chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej, a także urologii, ginekologii i kardiochirurgii. Obecnie trwa cykl szkoleń przygotowujący lekarzy i pielęgniarki do pracy z robotem. Szkolenia odbywają się w najlepszych ośrodkach w Europie.

Robot da Vinci umożliwia precyzyjne operacje, szczególnie w trudno dostępnych miejscach w ciele pacjenta. Charakteryzują się one minimalnym urazem operacyjnym, z małą utratą krwi i z bardzo szybką rekonwalescencją. Robot umożliwia bezpieczny dostęp do takich miejsc organizmu, do których do tej pory wgląd w sposób tradycyjny był bardzo trudny np. zmiany nowotworowe w miednicy małej (macica z przydatkami, odbytnica, prostata), czy guzy w okolicy podstawy czaszki – podkreśla prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz Niektóre operacje wykonywane są na świecie niemal wyłącznie z użyciem robota. System ten pozwala ponadto na bardzo precyzyjne rozdzielenie szczegółów anatomicznych nerwów, naczyń i mięśni, co czyni operacje precyzyjną, a jednocześnie zmniejsza do minimum okaleczenie chorego przy rozległych operacjach. Warto podkreślić, że jest to kolejne narzędzie, które intuicyjnie przedłuża możliwość pracy rąk chirurga. Robot nie operuje, to chirurg operuje przy użyciu robota. Robot jest zestawem narzędzi pracujących na platformie, które zwiększają precyzyjność działań chirurga – zaznacza prof. Witkiewicz.

Wykorzystując robota da Vinci chirurg uzyskuje trójwymiarowy obraz operowanej okolicy w dziesięciokrotnym powiększeniu, w naturalnych barwach, przez co ma możliwość bardzo precyzyjnego preparowania tkanek bez zbędnego kaleczenia otaczających struktur. Sterowanie narzędziami odbywa się poprzez specjalne przekładnie, które całkowicie eliminują nawet najmniejsze drżenie rąk chirurga.

Robot da Vinci będzie pierwszym tej klasy urządzeniem, z którego będą mogli korzystać polscy chirurdzy i szkolić się na nim. Celowi temu będzie również służyło nowopowstałe Polskie Towarzystwo Chirurgii Robotowej oraz w przyszłości centrum szkolenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu Ośrodku Badawczo – Rozwojowym – wyjaśnia prof. Wojciech Witkiewicz.

Obecnie na świecie pracuje 1662 robotów: w Stanach Zjednoczonych – 1228, w Europie 292, w tym przykładowo we Włoszech  –  50, w Niemczech – 43, we Francji – 39, w Hiszpanii – 22 w Szwecji – 13, w Czechach – 9, w Rumunii – 8 i pierwszy w Polsce.

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.