Problem z kasami fiskalnymi – Portal PR - 24PR
Problem z kasami fiskalnymi

26.11.2010 Kategoria: Finanse firmy, PRAWO. Autor: admin

Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego podatnicy doświadczą pierwszej od wielu lat dużej zmiany w stawkach podatku od towarów i usług. Stawki podatku po nowelizacji zostały zwiększone do poziomu 5, 8 oraz 23 %. Ponadto stawka na produkty żywnościowe zostanie zmniejszona do poziomu 5% (z obecnej – 7%). Nowe regulacje już teraz zobowiązują przedsiębiorców do podjęcia odpowiednich kroków w zakresie dostosowania swoich narzędzi rejestrujących obrót. O ile w wypadku oprogramowania zazwyczaj wystarczy prosta aktualizacja, o tyle w przypadku kasy fiskalnej nie obędzie się bez wizyty serwisanta.

Problem dostosowania kas fiskalnych do nowych stawek podatkowych obecnie pozostaje nierozwiązany. Ciężko sobie wyobrazić, aby wszystkim przedsiębiorcom udało się płynnie przejść  31 grudnia 2010 r. na 1 stycznia 2011 r. na nowe stawki. Problem wydaje się bardziej praktyczny niż merytoryczny. Po prostu zabraknie serwisantów, jako że już od miesiąca firmy serwisowe mają wyczerpany limit zleceń.

Ministerstwo Finansów z kolei pozostawiło podatników samym sobie, nie wprowadzając przepisów przejściowych w powyższym zakresie, a zatem  muszą oni radzić sobie sami. Odpowiedź podsekretarza stanu Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 17402 w sprawie kosztów wprowadzenia planowanej przez rząd podwyżki podatku od towarów i usług nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości.  Stwierdzono, że: Do operacji zmiany stawek podatkowych użytkownicy kas powinni organizacyjnie przygotować się wcześniej. Zmiana stawek dla większości z nich, po zapoznaniu się z instrukcją obsługi lub odbyciu uzupełniającego umiejętności przeszkolenia, nie powinna stanowić problemu. Część podatników mająca podpisane umowy o stałej obsłudze serwisowej będzie mogła dokonać tych operacji na warunkach przewidzianych w umowie.

Zgodnie z literalną wykładnią przepisów nie powinno się rozpoczynać sprzedaży w sytuacji, gdy drukarka kasy nie jest dostosowana do aktualnych stawek podatku. Niemniej organy podatkowe już wcześniej zajmowały się problemem błędnych stawek w kasach fiskalnych. Jako przykład można podać chociażby ewidencjonowanie sprzedaży z zawyżoną stawką podatku od towarów i usług. W tym wypadku organ podatkowy uznał, że podatnikowi przysługiwało prawo korekty obrotu i podatku należnego w deklaracji okresowej. Warunkiem było jednak udokumentowanie powyższego zdarzenia odpowiednimi dowodami. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 kwietnia 2009 r., znak: IBPP1/443-101/09/AL.

Pomimo nasuwających się wątpliwości, proces przechodzenia na nowe stawki podatku powinien przebiegać bez poważniejszych komplikacji. Podatnicy powinni mieć możliwość dokonania odpowiednich korekt w przypadku drobnych opóźnień.

Autorem tekstu jest Adam Kościółek – radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Kurek, Kościółek, Wójcik.

Kancelaria Radców Prawnych „Kurek, Kościółek, Wójcik”

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.