Biznesowe wykluczenie cyfrowe – Portal PR - 24PR
Biznesowe wykluczenie cyfrowe

03.12.2010 Kategoria: INTERNET. Autor: biuro prasowe

Obecnie prowadzenie i zarządzanie firmą staje się coraz prostsze. Właściciel firmy nie musi tonąć w papierach, by sprawnie kierować biznesem. Nie musi też, co chwila prosić kogoś o znalezienie w archiwum potrzebnych mu informacji. Do swojej dyspozycji ma programy i aplikacje, które znacznie ułatwiają i usprawniają pracę księgowości, obieg korespondencji i współpracę z kontrahentami. Czy jednak tego rodzaju rozwiązania są w naszym kraju popularne?

Niestety, nie. Internet, choć coraz popularniejszy, nadal wykorzystywany jest głównie do szukania informacji, zabawy i nauki. Żaden właściciel firmy co prawda nie wyobraża sobie swojego biura bez komputerów, ale są one głównie maszynami do pisania lub liczenia, segregatorami do przechowywania faktur oraz służą do komunikacji za pomocą maili. Większość przedsiębiorstw z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw w zarządzaniu nie wykorzystuje profesjonalnych narzędzi informatycznych i co gorsza, w większości przypadków, nie widzi takiej potrzeby, nie ma świadomości korzyści z tego wynikających. Na pytanie: „Dlaczego nie chcą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań?” niezmiennie odpowiadają: „mam wszystko bardzo dobrze zorganizowane”, „do prowadzenia wszystkich spraw wystarczy mi zeszyt”, „mamy porządek w papierowych segregatorach, niczego nie szukamy”, „wszystkie raporty mam zaprojektowane i otrzymuję na czas”, itd., itd.

Małe firmy mogłyby działać efektywniej, gdyby wykorzystywały w zarządzaniu profesjonalne narzędzia informatyczne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół pod kierownictwem profesora Tomasza Wielickiego z California State University na próbie około 1100 przedsiębiorstw z sektora MMSP z Polski, Portugalii i Hiszpanii oraz około 700 z Kalifornii, świadomość polskich przedsiębiorców na temat korzyści wynikających z wykorzystania narzędzi informatycznych jest drastycznie niższa niż w dużych korporacjach, ale też jest znacznie niższa niż wśród zachodnich i amerykańskich przedsiębiorców. Efektem takiego podejścia może być biznesowe wykluczenie cyfrowe, które obecnie grozi Polsce, a które może stać się wąskim gardłem rozwoju gospodarczego.

Profesor Wielicki przeprowadzając badania zapytał przedsiębiorców, jakie bariery widzą we wprowadzaniu narzędzi informatycznych w swoich firmach. Dlaczego ich nie wdrażają. Okazuje się, że właściciele małych i średnich przedsiębiorstw rzadko wykorzystują nowoczesne narzędzia, bo nie widzą takiej potrzeby, a także z powodu bariery finansowej – nowoczesne narzędzia są drogie, drogie jest również ich wdrożenie. Opisanie procesów, porządkowania organizacji jest bardzo kosztowne. Małych firm często nie stać na taki wydatek.

Rozwiązaniem i ratunkiem przed biznesowym wykluczeniem cyfrowym dla wielu polskich firm może być usługa SZOK oferowana w formie usług SaaS (ang. Software as a Service), czyli zamiast inwestycji w drogi sprzęt oraz specjalne programy do obsługi firmy, przedsiębiorca korzysta z aplikacji przez internet i płaci abonament. Twórcy tej aplikacji zapewniają, że jest to nowatorskie rozwiązanie, które jednocześnie pozwoli ograniczyć koszty do minimum (ok. 100 zł miesięcznie za jedno stanowisko). Dziś działanie w „chmurze” jest na światowych rynkach trendem. Niedroga aplikacja – usługa SZOK jest polską odpowiedzią na ten trend.

Więcej informacji na stronie www.uslugaszok.pl

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.