Centrum „Sukcesja” w Łodzi – inwestycja kluczowa dla regionu – Portal PR - 24PR
Centrum „Sukcesja” w Łodzi – inwestycja kluczowa dla regionu

07.12.2010 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Centrum Handlu, Biznesu i Rozrywki „Sukcesja”, które powstanie w Łodzi, zostało uznane przez łódzki Urząd Marszałkowski za projekt kluczowy dla regionu i otrzyma 8 mln zł dofinansowania  z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Inwestycje, które znajdują się w tzw. Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych, to – jak wyjaśnia UM – „przedsięwzięcia mające strategiczne znaczenie dla rozwoju województwa”. Decyzja o umieszczeniu ich na liście jest równoznaczna z zarezerwowaniem funduszy w ramach RPO, pochodzących w większości ze środków Unii Europejskiej.

Oprócz „Sukcesji”, dofinansowanie „na odnowę obszarów miejskich” dostaną m.in. Diecezja Łowicka – na renowację dawnej Kolegiaty Prymasowskiej w Łowiczu,  Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi – na rewitalizację i kompleksową modernizację siedziby Teatru Studyjnego, a także samorządy Łodzi, Zduńskiej Woli, Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego – na rewitalizację centrów miast.

Skąd centrum handlowo-biznesowo-rozrywkowe wśród projektów kluczowych dla województwa? Otóż kompleks „Sukcesja” powstanie u zbiegu al. Politechniki i ul. Rembielińskiego, w pobliżu kampusu Politechniki Łódzkiej i Międzynarodowych Targów Łódzkich. Teren inwestycji (ponad 3 ha) to miejsce ściśle związane z przemysłowymi tradycjami Łodzi – na przełomie XIX i XX wieku została tu wybudowana fabryka Albrechta i Gampe. Po II wojnie światowej w jej budynkach ulokowano Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Maltex”, postawione pod koniec ubiegłego stulecia w stan likwidacji. Mimo położenia blisko ścisłego centrum i strategicznych dróg, ten fragment Łodzi należy do najbardziej zaniedbanych. Nowa inwestycja ma odmienić go całkowicie, w atrakcyjnie zagospodarowany i tętniący życiem. Inwestor „Sukcesji” – łódzka spółka Fabryka Biznesu – jest przekonany, że planowane Centrum stworzy także nową jakość w mieście i stanie się jedną z jego wizytówek.

W kompleksie znajdą się m.in.: galeria handlowa z food court, trzygwiazdkowy hotel z zapleczem konferencyjnym, strefa rozrywkowo-rekreacyjna z multipleksem (9 sal kinowych), biurowiec klasy A oraz podziemny, trzypoziomowy parking.  Zakończony niedawno projekt przewiduje połączenie nowoczesnej architektury z nawiązującą do industrialnej przeszłości Łodzi (m.in. licowana naturalną cegłą frontowa elewacja nawiąże do elewacji łódzkich fabryk z przełomu XIX i XX wieku, wewnątrz zostanie wykorzystanych wiele oryginalnych elementów architektonicznych z tego okresu). Projektanci z warszawskiej pracowni Hermanowicz Rewski Architekci podkreślają bardzo starannie zaplanowaną przestrzeń publiczną, m.in. z zielenią i fontannami na całej długości przy al. Politechniki.

Początek budowy jest planowany na 2011r, a oddanie pierwszego etapu do użytku – na przełomie 2012 i 2013 r.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.