Dlaczego NASA straciła strategiczne dane – komentarz ekspertów – Portal PR - 24PR
Dlaczego NASA straciła strategiczne dane – komentarz ekspertów

19.12.2010 Kategoria: Komputery, Technologie. Autor: biuro prasowe

Błędy w procedurach kasowania danych to nie tylko domena firm nie dbających o bezpieczeństwo danych, lecz nawet tak znanych instytucji, jak agencja kosmiczna NASA. Specjaliści firmy Kroll Ontrack, która dba o właściwe kasowanie danych największych światowych firm i instytucji, wskazują, jak i dlaczego doszło do ujawnionego w ostatnich dniach wycieku strategicznych danych agencji i jakie mogą być konsekwencje tego typu zaniedbań.

Na początku tygodnia Inspektor Generalny NASA, Paul Martin, poinformował, że podczas pozbywania się sprzętu po programie Space Shuttle, nastąpiło poważne naruszenie procedur związanych z bezpieczeństwem danych. W wyniku zaniedbań i nieprawidłowego skasowania informacji z komputerów przeznaczonych przez agencję na sprzedaż, część strategicznych danych wyciekła. Problem dotyczy 14 komputerów, z których już 10 dostało się w ręce prywatne.

W nawiązaniu do przeprowadzonego w tym roku przez Kroll Ontrack globalnego badania dotyczącego procedur kasowania danych, NASA nie różni się w tym przypadku od większości firm (niemal 50-ciu procent), które nie dbają o właściwe procedury kasowania danych i tym samym narażone są na ich utratę i upublicznienie. W większości przypadków zapominają one o tzw. „nadpisaniu” danych, co uniemożliwia ich późniejsze odczytanie i tym samym upublicznienie bądź wykorzystanie dokumentów cyfrowych przez konkurencję.

– Niestety, jak okazało się w tym tygodniu, nawet tak znane i cenione instytucje jak NASA mają poważne problemy z właściwymi procedurami ochrony kluczowych danych, do których należy także ich właściwe kasowanie. Przypadek NASA potwierdza wyniki przeprowadzonego przez nas w tym roku ogólnoświatowego badania, w którym jedynie 19 procent organizacji wskazało, że korzysta ze specjalistycznego oprogramowania do kasowania danych, a 6 procent ze specjalnych urządzeń uniemożliwiających ich późniejsze odczytanie. Pozostali muszą niestety liczyć się z tym, że ich dane mogą zostać upublicznione, dostać się w niepowołane ręce, a w przypadku firm – mogą spowodować straty finansowe na poziomie nawet 6,75 miliona dolarów  – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

Specjaliści Kroll Ontrack radzą, by firmy i instytucje, także te działające w Polsce, przede wszystkim pamiętały o wdrożeniu polityki kasowania danych i korzystania z profesjonalnych programów lub urządzeń przeznaczonych do bezpowrotnego usuwania informacji z komputerów, które mają zamiar sprzedać bądź zutylizować. Dotyczy to zarówno banków, jak i instytucji publicznych oraz firm z niemal każdego sektora gospodarki.

Źródło: Kroll Ontrack

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.