Dobre samopoczucie pracowników. Co Polacy cenią w pracy? – Portal PR - 24PR
Dobre samopoczucie pracowników. Co Polacy cenią w pracy?

14.12.2010 Kategoria: Kariera. Autor: biuro prasowe

Nie sposób zaprzeczyć, że dobre samopoczucie wpływa na jakość naszego życia we wszystkich jego aspektach. Gdy jesteśmy smutni, źli lub zestresowani, zazwyczaj bardziej pesymistycznie postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i gorzej radzimy sobie z wykonywaniem powierzonych nam zadań – w tym także w pracy. Interesujące fakty dotyczące wpływu samopoczucia na nasze życie zawodowe przynosi badanie „Philips Index 2010 – jakość życia Polaków”.

Satysfakcja z pracy w Polsce: im dłuższy staż pracy, tym gorzej

Opublikowany w listopadzie raport „Philips Index 2010: Badanie jakości życia Polaków” potwierdza, że spośród wszystkich aspektów życia Polacy czują się najmniej zadowoleni z tych, które związane są z pracą zawodową. Co więcej, ów brak satysfakcji pogłębia się wraz z wiekiem: wskaźnik łączący deklarowany przez badanych poziom zadowolenia i ważności z pracy wynosi 67% dla osób w wieku od 25 do 34 lat, natomiast już tylko 22% dla grupy wiekowej 55-64 lata. Jak przypuszcza Małgorzata Ohme ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, przyczyną może być wyczekiwanie przez osoby w starszym wieku upragnionej emerytury.

Zwraca uwagę także fakt, że praca i kariera nie została oceniona jako istotna dla dobrego samopoczucia przez prawie 1/3 kobiet biorących udział w badaniu; dla porównania, odsetek mężczyzn, którzy zadeklarowali podobnie, wyniósł 20%. – Pomimo zdobyczy feminizmu, kobiety ciągle postrzegają swój sukces zawodowy jako kwestię drugorzędną. Dla mężczyzny praca i kariera to nadal istotna aktywność – tłumaczy kulturoznawca dr Jacek Wasilewski.

 

Polak pracujący – Polak zestresowany?

Z pracą najczęściej często łączy się również stres. Według wyników badania, chociaż na swoją pracę narzeka tylko co dziesiąty Polak (zdecydowanie niezadowolonych z pracy jest tylko 2%, a raczej niezadowolonych – 8%), to obok kwestii finansowych (opłacanie rachunków, odkładanie pieniędzy na przyszłość, koszty związane z leczeniem) jest ona dla naszych rodaków głównym czynnikiem stresogennym: odsetek osób uważających, że ma ona pewien lub znaczący wpływ na poziom odczuwanego przez nie stresu, wyniósł 42%. Jako źródło stresu respondenci najczęściej podawali przełożonych (43%) oraz współpracowników (40%). Dla  37% respondentów jest nim dojazd do miejsca zatrudnienia, natomiast dla 28% – utrata pracy. Sporo zmartwień przysparza Polakom również samo podjęcie pracy i pojawienie się konieczności samodzielnego utrzymania. – Znamienne jest również to, że według wyników badania najwięcej zestresowanych osób należy do grupy wiekowej 35-44 lata, w której aktywność zawodowa jest bardzo wysoka – zauważa Małgorzata Ohme.

Zarobki to nadal podstawa

Co Polacy cenią w życiu zawodowym najbardziej? Chyba nikogo nie zaskoczy informacja, że w świetle wyników badania najbardziej istotne są dla nas zarobki – ponad trzy czwarte badanych (78%) uznało, że ich wysokość ma znaczący wpływ na ich samopoczucie. Niestety, jednocześnie tylko 18% z nich deklaruje zadowolenie z uzyskiwanych przychodów. – Praca daje nam satysfakcję, ale chcielibyśmy zarabiać więcej – komentuje ten wynik Michał Pozdał, wykładowca SWPS.

Niemal równie znaczącą kwestią jest sam fakt posiadania pracy, który jako ważny określiło 74% badanych. Mniej istotna jest dla Polaków ilość przysługujących im dni urlopu (63%) oraz stosunki z szefem i współpracownikami (61%).

Ta ostatnia informacja wydaje się szczególnie ciekawa, zwłaszcza gdy spojrzymy na odsetek osób, dla których ważne są relacje z rodziną (97%), przyjaciółmi (95%) oraz współmałżonkiem lub partnerem (80%). Potwierdza to panujące szeroko przekonanie, że Polacy nad sukcesy w pracy przekładają szczęście rodzinne i dobre relacje z najbliższymi.

 

Polak pracujący na tle świata 

Porównanie wyników raportu Philips Index 2010 z różnych krajów świata wskazuje, że Polska znajduje się w czołówce państw (za Japonią, Tajwanem, Brazylią oraz Koreą), których obywatele są najmniej usatysfakcjonowani wysokością osiąganych zarobków. Różnica pomiędzy deklarowaną średnią ważności przychodów a poziomem satysfakcji z nich wyniosła w naszym kraju -37%, co stawia nas daleko w tyle za najbardziej zadowolonymi ze swoich zarobków Turkami (różnica: 46%), Malezyjczykami (1%) oraz mieszkańcami Arabii Saudyjskiej (również 1%). Na szczęście jednak nie znajdujemy się wśród najbardziej zestresowanych państw świata, do których według wyników raportu należą Indie, Tajwan, Korea, Wielka Brytania oraz Francja.

Od reszty świata nie odstajemy natomiast, jeśli chodzi o deklarowane przez nas główne generatory stresu: konieczność regulowania rachunków, oszczędzania na przyszłość, obawa przed utratą pracy spędzają sen z powiek ludziom na całym świecie.

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.