Korzystasz z serwisów społecznościowych? Chroń komputer – Portal PR - 24PR
Korzystasz z serwisów społecznościowych? Chroń komputer

03.12.2010 Kategoria: INTERNET. Autor: biuro prasowe

Złośliwe aplikacje pojawiające się w serwisach społecznościowych wymagają nowych strategii ochrony komputerów osobistych, które obejmą akcje w czasie rzeczywistym oraz działania długoterminowe – przypomina Acronis, producent oprogramowania do zapewnienia bezpieczeństwa danych.
Serwisy społecznościowe coraz częściej są wykorzystywane do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania. Nieustannie rosnąca liczba zainfekowanych wiadomości w kanałach news feed wyraźnie to pokazuje. Konsekwencje takich ataków mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla użytkowników, kończąc się kradzieżą danych, haseł lub też numerów kart kredytowych.

Miliony użytkowników Internetu stoją przed wyzwaniem zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia swoich danych przed złośliwym oprogramowaniem. Aplikacje i programy antywirusowe stanowią ważną, pierwszą linię obrony, jednak użytkownicy mogą znacznie zwiększyć bezpieczeństwo swoich cyfrowych zasobów wykorzystując funkcje jakie daje oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych.

Ochrona sesji w czasie rzeczywistym
Obecne na rynku programy do backupu wykorzystują technologie, które pozwalają zminimalizować ryzyko związane z odwiedzaniem potencjalnie niebezpiecznych stron internetowych. Do tych programów z tzw. trybem trial należy też Acronis True Image Home 2011 z funkcją Try&Decide. Umożliwia on odrzucenie wszelkich zmian wprowadzonych podczas wizyty na stronie internetowej i przywrócenie komputera do stanu sprzed danej sesji.

W trybie Try&Decide jest tworzone bezpieczne, tymczasowe miejsce pracy, nie wymagające dodatkowego oprogramowania do obsługi środowisk wirtualnych. Typowe działania, które mogą być bezpiecznie wykonywane w tym trybie to np. otwieranie wiadomości e-mail z nieznanych źródeł, przeglądanie potencjalnie niebezpiecznych stron internetowych, czy odwiedzanie serwisów społecznościowych. Wszelkie zmiany dokonane w systemie podczas tych akcji można odrzucić jednym kliknięciem oraz ewentualnie później przywrócić. Po restarcie komputera system powraca dokładnie do tego samego stanu, w którym był przed uruchomieniem Try&Decide. Dzięki temu program zapobiega rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania.

Obraz kopii zapasowej zdrowego systemu
Drugim ważnym krokiem jest utworzenie kopii zapasowej w postaci obrazu całego systemu. Obraz lub zrzut chroni cały system komputera, laptopa czy netbooka. Technologia ta działa bezpośrednio na dysku twardym z którego sczytuje surowe dane, a nie tylko pliki. Cały system jak również indywidualne partycje mogą być dzięki temu błyskawicznie i pewnie odzyskane. W przypadku zakażenia malware’m pojedynczych plików można je szybko odzyskać z obrazu systemu. Taka ochrona pozwala uniknąć utraty cennych danych i konieczności ponownej  złożonej instalacji systemu. Ważne, aby backup był tworzony w częstych i regularnych odstępach czasu w celu uzyskania bieżących kopii zapasowych systemu.

„Szybki rozwój nowych metod komunikacji internetowej jak serwisy społecznościowe jest łakomym kąskiem dla cyberprzestępców i wymaga nowych metod ochrony użytkownika. Ci, którzy spędzają dużo czasu np. na Facebooku mogą korzystać z ochrony w czasie rzeczywistym jako drugiej, równoważnej linii obrony” – powiedział Dariusz Jarecki, Country Manager Acronis Polska – „Radzimy również regularnie tworzyć kopie zapasowe systemu, dzięki czemu można go będzie łatwo przywrócić w przypadku infekcji lub podejrzeń, że mogło do niej dojść.”

Źródło: Acronis

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.