Parametry Bezpieczeństwa – co uwzględniają? – Portal PR - 24PR
Parametry Bezpieczeństwa – co uwzględniają?

16.12.2010 Kategoria: INTERNET. Autor: nazwa.pl

Hosting to usługa, dzięki której użytkownik, aby zamieścić swoją stronę WWW w Sieci, nie musi ponosić kosztów związanych z kupnem i utrzymaniem fizycznej maszyny, tj. serwera – płaci jedynie miesięczny abonament. Jednak w przypadku usługi hostingu współdzielonego, z tej samej maszyny serwera korzysta wielu użytkowników. Dlatego hostingodawcy wprowadzają Parametry Bezpieczeństwa. Do czego służą i po co w ogóle są? Odpowiedzi odnaleźć można w poniższym artykule.
Kilka słów o hostingu

Serwery wirtualne to nic innego, jak wyodrębniona część zasobów serwerowych firmy świadczącej usługi hostingowe. Zasobami serwerowymi są fizyczne maszyny o bardzo dużej wydajności oraz mocy obliczeniowej, którymi dysponuje hostingodawca. Są one zlokalizowane w Data Center, czyli kompleksach ze specjalną infrastrukturą. Tylko najwięksi hostingodawcy mogą poszczycić się własnym Data Center, którego posiadanie zapewnia najwyższą jakość oraz stabilność oferowanych usług. Zasoby każdej fizycznej platformy rozdysponowane są na serwery wirtualne. Natomiast liczba usług wirtualnych na jednej platformie zależna jest od parametrów urządzenia.

Z jednego serwera fizycznego korzysta kilku użytkowników, pomiędzy których rozdzielone są parametry urządzenia. Tak więc, nieprawidłowe korzystanie z konta przed jednego z Abonentów mogłoby doprowadzić do przeciążenia urządzenia. Konsekwencje takiej sytuacji ponieśliby wówczas wszyscy Klienci, których konta zlokalizowane są na tym serwerze. Wraz z jego uszkodzeniem zawieszone zostałoby funkcjonowanie znajdujących się na nim stron WWW.

Dlatego też…

…w celu zapewnienia stabilnego działania usług, niezbędne jest zdefiniowanie przez usługodawcę wartości parametrów bezpieczeństwa dla każdej usługi. Dzięki temu wyeliminowane zostaje prawdopodobieństwo przeciążenia serwera. Parametry te definiowane są na podstawie stałej obserwacji fizycznych zasobów serwerowych. Ich wartości ustalone są w taki sposób, aby nie ograniczały działania poprawnych aplikacji. Niemal każdy hostingodawca posiada określone Parametry Bezpieczeństwa. Jednak często ich dostępność dla klientów jest ograniczona lub wręcz wykluczona. Jest to bardzo niekorzystna opcja, ponieważ przekroczenie określonych właściwości, skutkuje wyłączeniem usługi. Abonent ponosi więc konsekwencje, mimo, że nie był poinformowany o istnieniu parametrów bezpieczeństwa.

Hostingodawca a jawność parametrów

Wybierając hostingodawcę, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób udostępnia klientom informacje o szczegółowych właściwościach serwera. Niektórzy usługodawcy wymagają nadesłania sprecyzowanego zapytania pocztą tradycyjną, co stanowi znaczne utrudnienie dla klientów. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór usługodawcy, który na swojej stronie dla każdego udostępnia Parametry Bezpieczeństwa. Przykładowo, serwis nazwa.pl nie tylko opublikował szczegółowe właściwości serwerów na stronie internetowej, ale także umożliwił kontrole ich wykorzystania w Panelu Administracyjnym. Dzięki temu Klienci świadomi są możliwości zakupionej usługi. Mogą więc w pełni wykorzystać jej potencjał.

Kontrola poszczególnych Parametrów Bezpieczeństwa

Usługodawcy dzierżawią Abonentom serwer zazwyczaj przez rok bądź do momentu wyczerpania któregoś z jego parametrów – może być to np. transfer. Dlatego bardzo ważne jest, by klient miał dostęp do statystyk serwera, tak by mógł na bieżąco kontrolować ich wykorzystanie i w razie nieprawidłowości szybko zareagować. Np. w serwisie nazwa.pl użytkownicy serwerów Active mają dostęp do statystyk w panelu Active.admin.

Bardzo istotny elementem jest statystyka dotycząca obciążenia serwera. Warto by przedstawiała:

– liczbę żądań HTTP. Podczas ładowania strony przeglądarka pobiera wszystkie zewnętrzne elementy potrzebne do wyświetlenia strony (skrypty, css, obrazki, itp). Każdy taki element jest oddzielnym żądaniem HTTP, których jednoczesna ilość jest ograniczona.
– maksymalny czas procesora serwera użyty przez skrypty strony WWW. Jeżeli są one źle napisane, czas ten może się wydłużać przez co, hostingodawca ma prawo do zakończenia współpracy.
– liczba połączeń, czy czas zapytań do baz danych przechowywanych na serwerze. Ich nadmierne wykorzystanie może mieć takie same skutki jak w przypadku skryptów, bądź żądań HTTP.
– czas użycia systemu. W nazwa.pl jest on równy 2 000 000 sekund. Na wartość tego parametru składa się suma użycia procesora dla wszystkich elementów usługi, takich jak: aplikacje www, bazy danych, poczta.
Wymienione powyżej najważniejsze Parametry Bezpieczeństwa (w specyfikacji usługi serwera znajdują się pozostałe) służą do zabezpieczenia poprawnego działania usług klientów współdzielących zasoby sprzętowe przed nadmiernym obciążeniem serwera przez pojedynczego Klienta.

Niezwykle istotne jest również, by administratorzy usługodawcy informowali klientów, którzy z różnych względów, mogą w najbliższym czasie zbliżyć się do granicy któregokolwiek z Parametrów Bezpieczeństwa o tym fakcie.
Jawność parametrów a funkcjonowanie serwisu WWW

Jawne Parametry Bezpieczeństwa przekładają się na niezawodne działanie serwera. Wybierając hostingodawcę, który prowadzi otwartą politykę informacyjną, firma zyskuje gwarancję bezawaryjnego funkcjonowania serwisu internetowego. Na wszystkich platformach współdzielonych oprócz podstawowych parametrów, takich jak transfer lub przestrzeń, istnieje jeszcze szereg innych parametrów. Mają one na celu zapewnić, że jeden nieodpowiedzialny Klient nie będzie generował obciążenia ograniczającego normalne wykorzystywanie usług przez innych Klientów.

Przykładowo, firma NetArt poprzez wprowadzenie Parametrów Bezpieczeństwa jest w stanie zapewnić każdemu Klientowi nieprzerwane funkcjonowanie usługi przez 99,9% czasu jej świadczenia. Wartość ustalonych parametrów zazwyczaj określana jest na podstawie stałego monitoringu serwerów i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie poprawnie wykonanych aplikacji. Bardzo istotny jest fakt, iż Parametry Bezpieczeństwa nie ograniczają w żaden sposób możliwości wykorzystania potencjału usługi przez użytkowników. Warto pamiętać, iż w czasach dużej popularyzacji Internetu niezawodna strona WWW wspomaga budowanie wizerunku stabilnego i profesjonalnego przedsiębiorstwa.
Dla pewności warto przetestować serwer

Przed ostatecznym wyborem serwera warto go przetestować. Okres testowy serwera to znakomita okazja do sprawdzenie dopasowania parametrów usługi do potrzeb strony WWW. Standardowo usługodawcy hostingowi udostępniają 14 dniowy okres testowy serwera, a niektóre firmy pozwalają na korzystanie z serwera nawet przez pół roku za darmo. Klient, w trakcie kilku miesięcy użytkowania serwera, może zobaczyć jak często występują problemy techniczne oraz czy Parametry Bezpieczeństwa odpowiadają jego oczekiwaniom.

Kilka słów o: NetArt istnieje od 1997 roku zapewniając kompleksową obsługę Klientów w zakresie rejestracji oraz pośrednictwa sprzedaży domen internetowych, hostingu, a także tworzenia Stron WWW. Liczba 500 tys. obsługiwanych domen daje firmie NetArt niekwestionowaną pozycję lidera polskiego rynku rejestracji domen i usług hostingowych. Przekłada się to na około 30 % udział w rynku komercyjnych usług internetowych w Polsce i ponad 300 tys. obsługiwanych Klientów. Najwyższa jakość obsługi klienta potwierdzona została nadaniem NetArt Godła „Firma Przyjazna Klientowi”.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.