Parki biznesu – prognozy dla rynku – Portal PR - 24PR
Parki biznesu – prognozy dla rynku

22.12.2010 Kategoria: Przedsiębiorczość. Autor: admin

Parki biznesu to inwestycje pozwalające dostosować tempo powstawania do potrzeb rynkowych. Tworzona z rozmachem koncepcja, z zasady rozłożona jest na kilka etapów, które realizowane są stopniowo. W przypadku pogorszenia koniunktury, bez uszczerbku dla funkcjonalności już powstałych części inwestycji, można przerwać jej budowę oczekując na rozwój rynku biurowego i zainteresowanie kolejnych najemców.

Biznesparki pojawiły się w Polsce jeszcze w latach 90. W sercu warszawskiego Służewca Przemysłowego, w miejscu dawnych zakładów Unitra, powstawał zespół biurowców, który obecnie składa się z dziewięciu budynków. Tego typu inwestycje lokalizowane są zazwyczaj poza ścisłym centrum miasta, gdyż adresowane są np. do firm z branży outsourcingowej czy farmaceutycznej, dla których prestiżowa lokalizacja ma drugorzędne znaczenie. Najemcy parków biznesu to zazwyczaj firmy poszukujące dużych i stosunkowo niedrogich powierzchni biurowych.

Zapotrzebowanie na powierzchnię biurową w biznesparkach pojawiło się także w miastach takich jak Łódź, Wrocław, Poznań czy Katowice. Są to obiekty atrakcyjne dla najemców ze względu na dodatkowe udogodnienia np. sale konferencyjne, hale wystawiennicze, a nawet inwestycje hotelowe powstające w ramach parku. Umacniającym się trendem są także inwestycje dedykowane poszczególnym branżom np. Park Biznesu Teofilów to nowoczesna inwestycja biurowa w Łodzi, oferująca atrakcyjne powierzchnie najmu stworzone specjalnie dla sektora BPO oraz usług. Docelowo kompleks będzie się składał z czterech 9-kondygnacyjnych budynków klasy B+, oferujących najemcom łączną powierzchnię około 40 tys. m2. Dla firm outsourcingowych przewidziano m.in.: zmienne obciążenia stropów od 2,5 kN/m2 aż do 8,0 kN/m2 w pomieszczeniach technicznych na jednej z kondygnacji, które mogą być przeznaczone na serwerownie. Na stabilność działalności firm wpływ będą miały także dwa zewnętrzne źródła zasilania elektrycznego, a ponadto agregat prądotwórczy w standardzie. Dodatkowym atutem Parku Biznesu Teofilów jest energooszczędność budynków, którą zapewniają m.in. belki chłodzące, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych systemów wentylacyjnych.

Nowoczesne parki biznesu kuszą najemców atrakcyjnymi stawkami czynszu, dużą liczbą miejsc parkingowych, a także zagospodarowaniem terenu, które bierze pod uwagę komfort przyszłych pracowników. Rosnącą rolę odgrywa także komunikacja np.: Park Biznesu Teofilów uruchomi linię autobusową dla osób zatrudnionych w kompleksie.

Dla polskich biznesparków prognozy na 2011 rok są dobre. Bez względu na to, czy najemcy decydują się na wynajęcie powierzchni biurowych biorąc pod uwagę stawkę najmu czy też wielkość oferowanych powierzchni, stanowią one najbardziej atrakcję ofertę na rynku. Dodatkowo, rosnąca konkurencja – w samej tylko Łodzi do połowy 2011 roku będzie do dyspozycji 80.000 m2 wolnej powierzchni biurowej – sprawia, że kompleksy typu biznespark stają się inwestycjami charakterystycznymi dla dojrzałego rynku nieruchomości biurowych ze względu na wysoką funkcjonalność budynków.

Łukasz Maciak
Dyrektor Inwestycji Komercyjnych
Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.