Samochodowe zwyczaje Polaków: w wigilię spędzamy najwięcej czasu za kierownicą samochodu – Portal PR - 24PR
Samochodowe zwyczaje Polaków: w wigilię spędzamy najwięcej czasu za kierownicą samochodu

24.12.2010 Kategoria: Badania rynkowe, MOTO. Autor: admin

Zwyczaje Polaków związanych z wykorzystaniem samochodów są ciekawsze niż można by przypuszczać. Okazuję się, że w okresie  świątecznym jedne z najdłuższych odległości pokonujemy w Wigilię, a najmniejszy ruch jest w Nowy Rok, kiedy odsypiamy sylwestrowe szaleństwo – wynika z raportu przygotowanego przez Data System Group.

Raport wygenerowano na podstawie danych pobranych z systemów monitorujących ruch na drogach w grudniu 2009 roku. Okazało się, że średni, dzienny dystans pokonywany w grudniu przez pojedynczy samochód to 53,5 km. W samą Wigilię jednak średni dystans pokonywany przez pojedyncze auto wzrasta aż do 82,9 km, przy czym  na drogi wyjeżdża znacznie mniej, bo tylko 46,6% samochodów.

„Przygotowując raport byliśmy zaskoczeni, że to właśnie w wigilię pokonujemy tak długie trasy. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że wybieramy się w długą drogę, aby właśnie w ten dzień dołączyć do naszych najbliższych” – powiedział Tomasz Waligóra, prezes zarządu DSG.

Natomiast w tradycyjnie rodzinnym, pierwszym dniu świąt, na drogi wyjeżdża niespełna jedna czwarta samochodów, dokładnie 23,4 % przy czym średni dystans spada do 56,3 kilometra. Niewiele więcej samochodów, bo 24 % wyjeżdża w drugi dzień świąt – wtedy ponownie pokonujemy dystanse większe aniżeli standardowe w grudniu, ok. 69,1 km vs 53,5 km. Między świętami a nowym rokiem sytuacja wraca do normy.

Jednak już w Sylwestra ruch wraca do poziomów z wigilii. Średni dystans to aż 86,2 kilometra, a ilość samochodów to dokładnie 50% średniej dla całego grudnia.

Skutki sylwestrowych balów i spotkań towarzyskich odczuwalne są na drogach całego kraju W Nowy Rok. Za kółko wsiada wtedy jedynie jedna piąta Polaków (20,2 %), przy czym średni dystans to 58,6 kilometra.

 Data System Group specjalizuje się w rozwiązań mobilnych bazujących na technologii GPS i GSM dla firm z sektora logistyczno – transportowego i handlowego. Pozwalają one na sprawne zarządzanie flotą pojazdów, jej uporządkowanie oraz ochronę. DSG, bazując na danych zawartych w swoich systemach zajmuje się również przygotowywaniem specjalistycznych raportów dotyczących sytuacji na polskich drogach.

Data System Group generuje również inne dane, które opisują m.in.:

  • Średnie prędkości polskich kierowców
  • Wakacje – migracja aut
  • Utrudnienia na drogach
  • Najczęściej uczęszczane w Polsce
  • Informacje o średnich prędkościach przejazdu przez największe miasta w Polsce
  • Informacje o średnich prędkościach na drogach poza miastami
  • Dzienne i miesięczne ilości kilometrów pokonywane przez auta ciężarowe i osobowe, itd., itd.

 

Firma Data System 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.