Śródziemnomorskie klimaty… nawet w zimie – Portal PR - 24PR
Śródziemnomorskie klimaty… nawet w zimie

21.12.2010 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

W okresie jesienno-zimowym miasta oraz miejscowości wyglądają zazwyczaj smutno i szaro. Większość zabudowań zlewa się w jedną, ciemną całość z zasnutym chmurami niebem i ulicami. A przecież nie musi tak być…

 Jest kilka sposobów walki z jesienno-zimową jednakowością krajobrazu miejskiego. By ożywić elewacje budynków, warto stosować materiały budowlane w intensywnych odcieniach. Ciekawym zabiegiem jest też projektowanie takich brył, które nawet na północy Europy i w najbardziej ponury dzień będą się wyróżniać oryginalnym, śródziemnomorskim stylem.

Pozytywne skojarzenia

Architekturę krajów basenu Morza Śródziemnego charakteryzują przede wszystkim interesujące bryły budynków oraz oryginalne zestawienia kolorystyczne, często w postaci jasnych elewacji i kontrastujących z nimi ciemnych elementów wykończenia, np. ram okiennych. Swoboda stylu stwarza wrażenie harmonii, a jednocześnie zaskakuje dynamiką barw i kształtów. Co więcej, mieszkańcy państw rejonu śródziemnomorskiego zwykle wydają się zrelaksowani i radośni. Z tych powodów architektura o stylistyce śródziemnomorskiej często budzi pozytywne skojarzenia.

Odtworzyć klimat włoskiej piazzy

Doskonałym przykładem na to, że wykorzystanie elementów śródziemnomorskich może dodatnio wpłynąć na zagospodarowanie przestrzeni, jest centrum usługowe B15 w Rheinfelden, szwajcarsko-niemieckim mieście granicznym koło Bazylei.  Centrum usługowe B15 wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowym dziedzińcem wewnętrznym, przypominającym małe place we Włoszech. Włoska piazza łączy mieszkańców i podobnie jest z wewnętrznym dziedzińcem kompleksu B15 – umożliwia on swobodną komunikację wszystkich osób, które znajdują się w budynku. To właśnie dziedziniec wewnętrzny, będący swoistą oazą w krajobrazie miasta, nadaje centrum B15 wyjątkowego, śródziemnomorskiego stylu. Istotną funkcję pełnią także podcienie. – Zadaniem podcieni jest nie tylko zintegrowanie sąsiadujących z dziedzińcem powierzchni, ale także umożliwienie współpracownikom bezpośredniego kontaktu, tak, by jeszcze efektywniej wykorzystać ich synergię, wspólne działanie – opisuje pomysł architekt Rudolf Vogel.

Więcej niż biura

Pozytywna atmosfera w centrum B15 nie jest wyłączną zasługą zalanego światłem dziedzińca. Wnętrze obiektu o powierzchni ponad 8000 m² może pomieścić siedziby nawet 25 firm z najróżniejszych branż. Zastosowano w nim najlepsze współczesne rozwiązania, w tym ułatwiający komunikację nowatorski system zagospodarowania przestrzeni oraz podziemny garaż. Do dyspozycji wszystkich najemców powierzchni biurowych są także pomieszczenia wyposażone w sprzęt multimedialny, przydatne w czasie różnorodnych prezentacji, konferencji i podobnych okazji. Dodatkowo restauracja, centrum fitness, świetlica dla dzieci oraz pomieszczenie socjalne tworzą przyjazną atmosferę i sprawiają, że centrum B15 tętni życiem również po godzinach.

 Niepowtarzalny efekt końcowy dzięki kolorystyce

Kolorystyka budynku opiera się na koncepcji stworzonej przez architektów we współpracy z artystą Ettore Antonini. Projekt obejmuje zarówno obszary zewnętrzne, jak i ogólnodostępne pomieszczenia wewnątrz. Wykańczając elewację dziedzińca architekci wykorzystali cementowo-włókniste panele w odcieniu rubinowym. Natomiast fasadę od strony ulicy wykonano z cegły Röben EIFEL w wyjątkowym odcieniu niebieskim cieniowanym. Klinkier i jasne fugi zestawione z dużymi płaszczyznami okien podkreśla elegancję oraz interesujący charakter współczesnej architektury centrum B15. Według twórców niejednolita barwa cegły klinkierowej jest nie tylko artystycznym akcentem, ale też analogią do pełnej koncepcji architektonicznej: „stworzyć harmonijną i przyjazną całość z różnorodnych części”.       

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.