Wczesna diagnostyka zwiększa szanse na pokonanie choroby nowotworowej u dzieci – Portal PR - 24PR
Wczesna diagnostyka zwiększa szanse na pokonanie choroby nowotworowej u dzieci

03.12.2010 Kategoria: zdrowie. Autor: biuro prasowe

Fundacja Ronalda McDonalda przypomina o konieczności regularnego przeprowadzania badań ultrasonograficznych wśród najmłodszych.

W Polsce każdego roku na choroby nowotworowe zapada prawie 1200 dzieci. Niestety w przypadku naszego kraju nowotwory u dzieci są zbyt często rozpoznawane w zaawansowanych stadiach klinicznych (III i IV). Jedynie niecałe 10% ma ustalone rozpoznanie w I lub II stadium (w Europie Zachodniej jest to ponad 25 %). Stan taki wpływa zasadniczo na skuteczność leczenia. Jest ona zdecydowanie większa w niskich stadiach zaawansowania choroby. Mniejsze szanse na wyleczenie nowotworu mają te dzieci, u których leczenie rozpoczyna się w momencie znacznego zaawansowania choroby. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie nowotworu, najlepiej wtedy, gdy nie ma jeszcze wyraźnych objawów klinicznych. Służy temu nie tylko odpowiednia wiedza i wyszkolenie lekarzy, w tym lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale także zrozumienie i świadomość różnych środowisk społecznych.

Od kilku lat Fundacja Ronalda McDonalda prowadzi program „Nie nowotworom u dzieci”, którego celem jest propagowanie wśród rodziców konieczności przeprowadzania regularnych badań USG u ich dzieci. Fundacja stwarza każdemu rodzicowi możliwość darmowego wykonania takich badań. Pozwala ono bardzo dokładnie ocenić narządy wewnętrzne, wcześnie wykryć niektóre zaburzenia wrodzone i zmiany, które mogą usposabiać do rozwoju choroby nowotworowej. Takie badanie musi być jednak wykonane na niezwykle precyzyjnym sprzęcie i przez wysokiej klasy specjalistę, bowiem przy niewielkich stosunkowo wymiarach narządów wewnętrznych dziecka, trzeba mieć duże doświadczenie, by czegoś nie przeoczyć. By spełnić takie wymagania, Fundacja Ronalda McDonalda korzysta ze specjalnego ambulansu medycznego wyposażonego w aparaturę ultrasonograficzną o wysokiej rozdzielczości. Ambulans dociera głównie do małych miast, gdzie dostęp do badań USG jest prawie niemożliwy.

Informacje na temat harmonogramu badań są dostępne na stronie internetowej oraz na profilu Fundacji na Facebooku: 

„Warto więc z tej możliwości skorzystać i zbadać swoje zdrowe dzieci” – mówi prof. Adam Jelonek, pediatra, Prezes Fundacji Ronalda McDonalda – „To nic nie kosztuje, a może uratować ich życie. Nie zgłaszając się na badania rodzice z lęku przed rakiem odbierają dziecku szansę na ewentualne wczesne rozpoznanie choroby. Powinni bowiem wiedzieć, że rozpoznanie raka to nie wyrok, a wczesne rozpoznanie daje szansę na całkowite wyleczenie w 80% – 90 %”.

„Bardzo się cieszę, że dowiedziałem się o badaniach” – mówi Łukasz Piotrowski, tata rocznego Julka – „Telefonicznie mogłem wybrać odpowiadający mi termin, a na badanie poszliśmy z Julkiem w czasie spaceru. Wizyta trwała tylko kilkanaście minut, wszystko było bardzo sprawnie zorganizowane. Fundacja zadbała nawet o bajki dla dzieci czekających na badanie. Uważam, że jest to naprawdę bardzo fajna i cenna inicjatywa, gdyż nie wszyscy rodzicie mają dostęp do tak całościowych profilaktycznych badań. Z pewnością każdy rodzic czuje się szczęśliwy, gdy ma pewność, że jego dziecko jest zdrowe. Natomiast w przypadku złych wyników, badania dają szansę na wczesne rozpoczęcie odpowiedniego leczenia i szybki powrót do zdrowia”.

Fundacja Ronalda McDonalda jest organizacją pożytku publicznego założoną w 2002 roku. Programy fundacji koncentrują się na wspieraniu leczenia i profilaktyki chorób u dzieci, zwłaszcza nowotworów dziecięcych. Więcej o fundacji, jej działaniach i ludziach można znaleźć na www.frm.org.pl oraz na profilu na Facebooku.

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.