Wspomnienia wydarzeń z grudnia ’70 pod patronatem PKO – Portal PR - 24PR
Wspomnienia wydarzeń z grudnia ’70 pod patronatem PKO

16.12.2010 Kategoria: EVENT. Autor: biuro prasowe

„Czarny czwartek” w grudniu 1970 roku był dramatem setek rodzin, których bliscy zginęli od kul wojska i milicji bądź zostali ranni i pobici. Rekonstrukcja tych tragicznych wydarzeń sprzed 40 lat odbędzie się 18 grudnia w pobliżu SKM Gdynia-Stocznia. Wydarzeniu patronuje PKO Bank Polski.

Inscenizacja zatytułowana „Grudzień’70. O chleb i wolność i nową Polskę” odbędzie się w tym samym miejscu, gdzie 17 grudnia 1970 roku wojsko otworzyło ogień do bezbronnych robotników z gdyńskiej stoczni, którzy przyjechali kolejką do pracy. W masakrze zginęło 18 osób, a setki zostały ranne.

W rekonstrukcji weźmie udział ok. osiemdziesięciu statystów przebranych w milicyjne i wojskowe mundury i ponad dwieście osób w roli robotników. Użyty zostanie czołg i cztery transportery wojskowe i wyrzutnia gazów. W trwającej ok. 1,5 godziny inscenizacji odtworzone zostaną zarówno dramatyczne wydarzenia z 17 grudnia 1970 roku, jak i sceny symboliczne z wydarzeń kolejnych dni.

PKO Bank Polski wspiera organizację imprez historycznych mających na celu przybliżenie wydarzeń ważnych dla historii kraju i walki o jego niepodległość. Grudzień’70 to najtragiczniejsza karta w powojennej historii Gdyni i całego wybrzeża. Wspomnienie o niej wciąż żyje w pamięci wielu mieszkańców. Ważne, by okoliczności tego wydarzenia, które wpłynęło na bieg historii całego kraju, poznali ludzie młodzi, którzy nie byli świadkami zdarzeń. Ten sposób pielęgnowania pamięci – niemal dotykanie historii – jest niezmiernie potrzebny nie tylko Gdyni i jej mieszkańcom. Dlatego PKO Bank Polski włączył się w organizację rocznicowych obchodów.

Inscenizacja „Gdynia ’70. Za chleb i wolność i nową Polskę” jest jednym z elementów trzydniowych uroczystości. Obchody 40. rocznicy tragicznych wydarzeń rozpoczną się już 16 grudnia promocją albumu „Zbrodnia bez Kary. Grudzień 1970 w Gdyni” autorstwa Piotra Brzezińskiego, Roberta Chrzanowskiego  i Anny Nadarzyńskiej-Piszczewiat, oraz prapremierą filmu „Czarny Czwartek” Michała Pruskiego i Mirka Piepki. W piątek 17 grudnia odbędą się tradycyjne obchody pod Pomnikiem Ofiar Grudnia oraz Przemarsz ulicami Gdyni.

Spektakl przygotowany przez Fundację Inicjatywy Historycznej oraz Miasto Gdynia przy współudziale licznych Grup Rekonstrukcji Historycznych i pod patronatem PKO Banku Polskiego odbędzie się 18 grudnia o 13:30 w pobliżu przystanku SKM Stocznia-Gdynia u zbiegu ulic: Polskiej, Janka Wiśniewskiego i Alei Solidarności.

Źródło: PKO BP

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.