Wypalenie zawodowe w Polsce – Portal PR - 24PR
Wypalenie zawodowe w Polsce

15.12.2010 Kategoria: Kariera, Szkolenia. Autor: biuro prasowe

Handlowcy i menedżerowie to tylko niektóre profesje, które zagrożone są wypaleniem zawodowym. Wypalenie zawodowe powoduje spadek efektywności, może nawet doprowadzić do depresji. W Polsce problem wypalenia zawodowego jest ogromny, ale ciągle ukryty.

Badania Harvard Business Review Polska pokazują, że 40 proc. polskich menedżerów osobiście odczuło negatywne skutki psychiczne i fizyczne wykonywanego zawodu. Do wypalenia zawodowego przyznało się tylko 2 proc., ale już co trzeci zatrudniony przyznał, że może osiągnąć ten stan w najbliższej przyszłości.

Skąd bierze się u nas wypalenie zawodowe? – Na skutek wielu czynników, często o złożonym charakterze, pracownicy tracą dawną motywację i zaangażowanie, a w miejsce satysfakcji z pracy pojawia się złość i inne negatywne emocje – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.

Ważną rolę w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu spełnia pracodawca. Nowe wyzwania, większa samodzielność i odpowiedzialność to czynniki, które mogą pomóc w walce z wypaleniem zawodowym. Prezentacja Akademii PARP „Zadowoleni pracują lepiej” pokazuje, że zadowolenie z pracy zależy nie tylko od firmy, ale również od samego pracownika. Podkreśla również znaczenie dopasowania kwalifikacji do stanowiska.

Jedną z ważniejszych metod zapobiegania wypaleniu jest podejmowanie pracy zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, kwalifikacjami i zainteresowaniami. – Pracownik musi zastanowić się, co przynosi mu satysfakcję w życiu zawodowym i prywatnym – dodaje Aneta Grzyb-Hejduk. Warto rozwijać swoje zainteresowania, starając się łączyć je z pracą zawodową.

Temat wypalenia zawodowego i motywacji został omówiony w szkoleniu on-line Akademii PARP „Planowanie własnej kariery zawodowej”. Szkolenie dostępne jest pod adresem www.akademiaparp.gov.pl. Jak poszukać swoich mocnych stron, jak zaplanować swoją własną ścieżkę kariery i podjąć konkretne kroki, aby poprawić coś w swoim życiu zawodowym to zagadnienia zawarte w szkoleniu internetowym „Planowanie własnej kariery zawodowej” .

Przed przystąpieniem do szkolenia warto rozwiązać psychozabawę „Co się dla Ciebie liczy… w życiu zawodowym?”. Z jej pomocą łatwiej będzie wytyczyć kierunek rozwoju własnej kariery oraz przygotować się do ważnych decyzji w życiu zawodowym.

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.