Zabawa i handel przez komórkę – Portal PR - 24PR
Zabawa i handel przez komórkę

04.12.2010 Kategoria: INTERNET, Technologie. Autor: biuro prasowe

Aplikacje na telefony komórkowe pozwalają odkryć nowe możliwości tych urządzeń. W Internecie można znaleźć wiele programów, które pozwalają na rozszerzenie ich funkcjonalności multimedialnych, biurowych oraz najpopularniejszych – rozrywkowych. Jeśli zaś chodzi o mobilne strony internetowe, to użytkownicy najczęściej odwiedzają serwisy społecznościowe. Coraz więcej jest także zwolenników mobilnych sklepów internetowych.

Z badania przeprowadzonego przez agencję Freakstudio wynika, że na telefonach komórkowych najchętniej instalujemy aplikacje rozrywkowe oraz te służące do utrzymywania kontaktów. Z mobilnych wersji różnego rodzaju gier korzysta ponad 40 proc. respondentów.Na drugim miejscu znalazły się komunikatory, systematycznie korzysta z nich co trzeci ankietowany. Mniejszą popularnością cieszą się aplikacje, które można określić jako użyteczne. Z rozkładu jazdy komunikacji miejskiej w komórce korzysta co czwarty, a z nawigacji satelitarnej opartej o GPS co piąty badany. Tylko co dziesiąta osoba korzystająca z aplikacji mobilnych wymienia wśród tych używanych najczęściej programy umożliwiające dostęp np. do firmowej bazy danych.

Przyszłość aplikacji mobilnych
Połowa ankietowanych deklaruje, że są zainteresowani zainstalowaniem kolejnych aplikacji. Najczęściej decydują się na to z ciekawości lub ze względu na funkcjonalność nowych aplikacji. Co trzeci ankietowany zapytany o to, jaką nową aplikację zainstalowałby na swoim telefonie odpowiedział, że byłby to rozkład jazdy PKP. Tylko 1 proc. mniej wybrałby informator miejski informujący o ciekawych wydarzeniach kulturalnych w mieście. Na kolejnych miejscach znalazły się: „przypominacz” – aplikacja przypominająca np. o urodzinach znajomych, oraz aplikacja umożliwiająca dokonywanie opłat za pomocą telefonów komórkowych.

Blisko połowa badanych pozyskuje aplikacje na telefony komórkowe bezpośrednio ze strony producenta (48,10 proc.). Ze sklepu z aplikacjami mobilnymi korzysta 17 proc. ankietowanych. Wśród innych często wymienianych źródeł znalazły się także fora internetowe.

Coraz więcej osób upodobało sobie także wygodne surfowanie po stronach internetowych w komórce. 60 proc. ankietowanych deklaruje, że robi to codziennie. Rośnie więc także liczba serwisów, które z myślą o użytkownikach przygotowują mobilne wersje swoich stron o zoptymalizowanych parametrach, mniejszej wadze oraz układzie dostosowanym do wyświetlaczy w telefonach komórkowych. Najpopularniejsze są serwisy społecznościowe, które za pośrednictwem komórki odwiedza co trzecia osoba spośród wszystkich korzystających z mobilnych stron www. Co piąty użytkownik zagląda poprzez komórkę na portale takie jak Onet.pl czy Wp.pl. Walory Internetu mobilnego dostrzegają osoby, które cenią swój czas oraz szybkość wymiany informacji. Coraz częściej strony w wersji „lajt” przygotowują więc także sklepy internetowe. Prawie 12 proc. badanych korzysta z ich oferty właśnie za pośrednictwem mobilnego Internetu w telefonie komórkowym. Warto przy tym zauważyć, że znacznie częściej są to mężczyźni (prawie co piąty), niż kobiety (zaledwie co dwudziesta, 5,37 proc.).

Zarówno z aplikacjami jak i stronami internetowymi przygotowywanymi specjalnie na telefony komórkowe jesteśmy coraz bardziej obyci. Wyszukujemy w ten sposób informacje, czytamy artykuły i newsy, aktualizujemy swoje konta w serwisach społecznościowych.Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród internautów wskazują także, że obok celów rozrywkowych znaczenie zyskują także te poważniejsze, związane z zakupami czy operacjami finansowymi – podsumowuje Maciej Kolasiński z Freakstudio.

Coraz więcej firm rozumie, że ich usługi powinny być dostępne wszędzie, dlatego zapotrzebowanie na programistów wyspecjalizowanych w tworzeniu aplikacji i stron internetowych dedykowanych urządzeniom mobilnym jest ogromne. Powstają również nowe agencje specjalizujące się w tej dziedzinie. Jednym z najświeższych przykładów jest Freakmobile.

Źródło: dotPR

Podobne wpisy:

Tagi: ,Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.