Giniel de Villiers w Touaregu zwycięzcą 10. etapu Rajdu Dakar – Portal PR - 24PR
Giniel de Villiers w Touaregu zwycięzcą 10. etapu Rajdu Dakar

13.01.2011 Kategoria: MOTO, Sport. Autor: admin

Na trudnym, pustynnym OS-ie z Copiapó w Chile do Chilecito w Argentynie załoga Volkswagena Giniel de Villiers i Dirk von Zitzewitz (ZA/D) wywalczyła pierwsze zwycięstwo etapowe. Ich koledzy z zespołu Nasser Al-Attiyah i Timo Gottschalk (Q/D) umocnili swoją czołową pozycję w Rajdzie Dakar, zwiększając przewagę w klasyfikacji generalnej do 12 minut i 37 sekund nad zajmującą drugie miejsce załogą Carlos Sainz i Lucas Cruz (E/E).

Na cieszących się złą sławą białych wydmach w pobliżu Fiambalá rozgrywały się dziś dramatyczne sceny. Początkowo najlepsze czasy należały do Stéphane Peterhansela w BMW X-raid. Potem, w najwyższym punkcie odcinka – na wydmowych wzgórzach, Nasser Al-Attiyah zamienił stratę 2 minut i 30 sekund na przewagę 1 minuty i 18 sekund. Tuż przed końcem odcinka specjalnego, między piątym a szóstym punktem kontrolnym, Giniel de Villiers i Dirk von Zitzewitz zaskoczyli prowadzących sprytnym wyborem trasy i wywalczyli sensacyjne zwycięstwo etapowe. Dirk von Zitzewitz błyskawicznie znalazł poprawny kierunek na rozgałęzieniu i poprowadził kierowcę Touarega właściwą drogą, zostawiając ślady Peterhansela z boku. Drugą lokatę wywalczył dziś Krzysztof Hołowczyc, trzeci był Stéphane Peterhansel. Nasser Al-Attiyah spadł na czwarte miejsce w klasyfikacji dnia i stracił łącznie 8 minut i 54 sekundy. Carlos Sainz zanotował piąty czas ze stratą aż 18 minut i 13 sekund.

W klasyfikacji generalnej Al-Attiyah umocnił swoją przewagę nad Sainzem do 12 minut i 37 sekund. Trzecią załogą w łącznym zestawieniu jest duet Giniel de Villiers i Dirk von Zitzewitz (ZA/D), zatem trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej należą do Volkswagena.

Dziesiąty etap prowadził uczestników z Chile do Argentyny. Zawodnicy przekroczyli przy tym najwyższy punkt trasy rajdu – Paso San Francisco na wysokości 4.748 metrów.

Kris Nissen (Dyrektor Volkswagen Motorsport)

„Bardzo krótki odcinek specjalny, który przebiegał jednak dramatycznie i jak się okazało był niezwykle trudny. Nawigacja była skomplikowana, a piasek bardzo miękki. Żadnej załodze nie udało się dzisiaj przejechać trasy bezbłędnie. Bardzo się cieszę, że Giniel i Dirk wygrali ten trudny etap.”

#302 – Nasser Al-Attiyah, 4. miejsce w klasyfikacji dnia; 1. w klasyfikacji generalnej

„Etap zaczął się dla nas naprawdę dobrze. Szybko znaleźliśmy swoje tempo i wcześnie wyprzedziliśmy Carlosa Sainza, który zakopał się na wydmie. Pod koniec niestety zabłądziliśmy, nie od razu znaleźliśmy właściwą drogę, szukaliśmy jej tam, gdzie wszystkie inne zespoły z czołówki. Tylko nasi koledzy Giniel de Villiers i Dirk von Zitzewitz wykazali się niezłym sprytem. Gratulujemy im wygranego etapu.”

#300 – Carlos Sainz, 5. miejsce w klasyfikacji dnia; 2. w klasyfikacji generalnej

„To był dla nas po prostu fatalny dzień. Już po pięciu kilometrach zakopaliśmy się w piasku. Do tego doszła przebita opona, kilkakrotnie pomyliliśmy drogę, szczególnie pod koniec odcinka specjalnego, gdy nie znaleźliśmy właściwego wyjazdu z koryta rzecznego. Starta w klasyfikacji generalnej nie jest aż tak duża, żeby nie można jej było odrobić. Do ostatnich metrów będziemy dawać z siebie wszystko, aby jednak wygrać.”

#308 – Giniel de Villiers, 1. miejsce w klasyfikacji dnia; 3. w klasyfikacji generalnej

„To był nasz dzień. Myślę, że wykonałem tak samo dobrą robotę, jak mój pilot Dirk von Zitzewitz. Na końcu to jego błysk geniuszu rozstrzygnął wszystko. To wspaniałe, zaliczyć wreszcie zwycięstwo etapowe w tym Dakarze, nawet jeżeli zwycięstwo to przyszło później, niżbym sobie tego życzył. Na trasie było wiele trudności, które musieliśmy pokonać. Każdy z zespołów z czołówki dziś co najmniej raz pomylił drogę. Do tego piasek, piasek, piasek i to bardzo miękki. Końcówka była prawdziwym labiryntem suchych koryt rzecznych i kanionów.

#304 – Mark Miller, 8. miejsce w klasyfikacji dnia; 5. w klasyfikacji generalnej

„Wyczerpujący dzień dla ludzi i sprzętu. Na początku wszystko robiliśmy dobrze, mój pilot Ralph Pitchford doskonale naprowadzał na punkty kontroli przejazdu. Niestety, wjechaliśmy na grzbiet wydmy ze zbyt małym rozpędem i utknęliśmy w piasku. Gdybyśmy mieli troszkę więcej szczęścia, moglibyśmy dzisiaj więcej wskórać.”

Liczba dnia

Odcinek między Copiapó a Chilecito był łącznie 100. etapem Dakaru, jaki Volkswagen pokonał Race Touaregiem od momentu jego pierwszego startu w 2004 roku.

Klasyfikacja po 10. etapie, Copiapó (RCH) – Chilecito (RA); 176/862 km

pozycja; załoga; samochód; czas etapu; pozycja etapowa; całkowity czas

1. Nasser Al-Attiyah/Timo Gottschalk (Q/D); Volkswagen Race Touareg 3;
czas: 3:02.09 h (4.); 33:58.34 h
2. Carlos Sainz/Lucas Cruz (E/E); Volkswagen Race Touareg 3;
czas: 3:11.28 h (5.); + 12.37 min.
3. Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz (ZA/D); Volkswagen Race Touareg 3;
czas: 2:53.15 h (1.); + 46.57 min.
4. Stéphane Peterhansel/Jean-P. Cottret (F/F); BMW X3 CC;
czas: 2:58.53 h (3.); + 1:39.32 h
5. Mark Miller/Ralph Pitchford (USA/ZA); Volkswagen Race Touareg 3;
czas: 3:57.33 h (8.); + 3:40.43 h
6. Krzysztof Holowczyc/Jean-Marc Fortin (PL/B); BMW X3 CC;
czas: 2:57.38 h (2.); + 3:49.37 h
7. Ricardo Leal dos Santos/Paulo Fiuza (P/P); BMW X3 CC;
czas: 3:24.06 h (6.); + 5:48.25 h
8. Christian Lavieille/Jean-Michel Polato (F/F); Nissan Proto;
czas: 3:36.38 h (7.); + 6:27.23 h
9. Guilherme Spinelli/Youssef Haddad (BR/BR); Mitsubishi Racing Lancer;
czas: 4:26.42 h (10.); + 7:25.57 h

Ciąg dalszy…

Czwartek, 13 stycznia: Odcinek między Chilecito i San Juan będzie ostatnim odcinkiem Rajdu Dakar, w którym dominować będzie szary piasek. Miękki, przypominający puder piasek zwany potocznie „guadal” i przypominający afrykański fesh-fesh, jest równie wyczerpujący dla ludzi i sprzętu jak pełne kamieni i garbów odcinki, dające się mocno we znaki zawieszeniu.

Poznań, 12.01.2011 r.

PR Volkswagen
Kulczyk Tradex Sp. z o.o.

Podobne wpisy:

Tagi:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.